Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

    W bieżącym roku minęła 90 rocznica reformy walutowej premiera Władysława Grabskiego, która ustabilizowała sytuację gospodarczą i pozwoliła na rozwój Polski. Ustanowiono nową walutę – złotego i powołano Bank Polski jako wyłącznego emitenta polskich pieniędzy.    

    Po odzyskaniu niepodległości politycznej w roku 1918, odzyskiwała Polska, w roku 1924, jeden z ważniejszych atrybutów suwerennego bytu państwa – możliwość emisji własnej, narodowej waluty.
     Warto o tym kluczowym fakcie pamiętać dziś, kiedy słowo niepodległość odmieniane jest we wszystkich przypadkach, ale zbyt często słychać nawoływania do pozbywania się jednej z jej podstawowych prerogatyw.
     Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (artykuł 227, pkt. 1) bardzo wyraźnie wskazuje Narodowy Bank Polski jako centralny bank państwa, któremu przysługuje wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalanie i realizowanie polityki pieniężnej.

Mamy nadzieję, że nigdy nie znajdzie się parlamentarna większość gotowa zmienić polską Konstytucję w powyższym zakresie.  
Nie wolno dopuścić do likwidacji własnej waluty, co byłoby równoznaczne z oddaniem kompetencji z zakresu polityki pieniężnej w ręce Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie. Taka perspektywa oznaczałaby dla Polaków wzrost cen, oraz trwałe uzależnienie od decyzji finansowych zapadających poza granicami naszego kraju, podejmowanych w obcym interesie. Państwo bez własnej waluty, zwłaszcza w okresie kryzysowym, staje się bezbronne, ponieważ bank centralny jest w Niemczech.


     Kolejnym fundamentalnym argumentem przeciwko przyjęciu euro jest - starannie wyciszany, ale jakże ważny - fakt, że państwo przystępujące do strefy euro zostaje pozbawione swoich rezerw walutowych, które w przypadku Polski wynoszą około 326 mld złotych (stan na koniec sierpnia 2014 r.).
     Stanowczo sprzeciwiamy się niemieckiej koncepcji wspólnej waluty, której beneficjentem jest niemiecka gospodarka kosztem pozostałych państw. Autentyczna wspólnota gospodarcza nie może oznaczać niemieckiej dominacji.
     Oby sprawa suwerennej polityki pieniężnej, w kontekście 90 rocznicy jej odbudowania, stała się oczywistym celem dla roztropnych działań politycznych, oraz ważnym obywatelskim zadaniem w obliczu świadomie i trzeźwo dokonywanych wyborów.


Zarząd Główny Ligi Polskich Rodzin

Warszawa, 11 października 2014 r.

 

Nadesłał: Ryszard