Drukuj
Kategoria: Komentarz polityczny
Odsłony: 4720
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
orły

Jest jeszcze gorzej niż w opisie sanacyjnego godła na przedstawionym na obrazku.

Orzeł z 1927 jest najpewniej plagiatem.

Taki wniosek płynie z badań kieleckiego heraldyka dr. Jerzego Michty, który porównał orła Elisy Beetz-Charpentier, urodzonej w Belgii francuskiej rzeźbiarki, malarki i autorki medali, z rewersu medalu, który powstał ku czci Ignacego Jana Paderewskiego. Na rewersie artystka umieściła wizerunek orła, niemal identyczny z późniejszym projektem prof. Zygmunt Kamiński z 1927, który masoński obóz sanacji uczynił godłem państwa. Wizerunek pianisty jest na awersie medalu wraz z datą „1924″ co wskazuje na czas powstania.

Po lewej projekt Elisy Beetz-Charpentier

“W dodatku poszlak wskazujących na to, że Kamiński posiłkował się plakietą, jest więcej. W swojej książce dr Michta przypomina, że artysta pracował w pośpiechu, bo MSZ chciało szybko notyfikować pieczęć z nowym godłem. Nie zostawił szkiców, o okolicznościach powstania orła milczy w swoich obszernych wspomnieniach, a wspomniał o nich tylko w jednym wywiadzie prasowym.

Utrzymywał w nim, że inspirował się pracami Jana Matejki, co zdaniem dr. Michty nie miało miejsca.  Przypomina, że od kwietnia do czerwca 1925 r. Kamiński przebywał on we Francji, w tym w Paryżu.

Podsumowując nie tylko masońska ideologia, ale plagiat jest grzechem pierworodnym godła z 1927 r. 

za: dr. Jerzy Michta, „Średniowieczny i współczesny Orzeł Biały – godło państwa polskiego w państwowej i terytorialnej heraldyce”

https://wrealu24.pl/symbole-maja-znaczenie-polska-katolicka-czy-masonska/

https://www.rp.pl/Historia/310289962-Godlo-Polski-jest-plagiatem.html

Za: http://dakowski.pl/images/symbole-maja-znaczenie-600x640.jpg