Drukuj
Kategoria: Warto przeczytać
Odsłony: 9242

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Przypominamy

Straciliśmy przyjaciela.  Jako Prezydent Polski, Lech Kaczyński z całą siłą i szczerze wspierał Izrael oraz naszą tutejszą żydowską społeczność. Ostatnio,  bardzo mocno przeciwstawił się Raportowi Goldstone’a, przygotowanemu dla ONZ, w którym oskarza się Izrael o dokonanie przestępstw wojennych w Gazie.

Od trzech lat mam honor kierować tą ceremonią.


Late Polish President Lech Kaczynki, right, with Polish Chief Rabbi Michael Schudrich at Chanukah celebration in Warsaw shul.

 


Dziwisz powiedział, podkreślając, że prezydent “zmarł w warunkach wyjątkowych, po bohatersku można by powiedzieć, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom”.


Katyń stał się symbolem ostatnich śladów II wojny światowej oraz komunistycznych kłamstw.  Ostatecznie to kłamstwo się załamało. W kwietniu 1940 roku NKWD  (poprzednik KGB) wymordowało ponad 22 tysiące polskich elit wojskowych, przypisując tę zbrodnię nazistom przez  następne 70 lat.  W czasach komunizmu sowieci całkowicie zaprzeczali swojej odpowiedzialności za zbrodnie.  Trzydzieści lat temu zaczeli stopniowo przyznawać się do swojego udziału.  Następnie, ówczesny przezydent Rosji Wladimir Putin znów powrócił do kłamstw z czasów komuny, odmawiając uznania winy sowietów za zbrodnie kartyńską.  Dopiero w ostatnia środę w czasie uroczystości, w której wzięli udział obydwaj premierzy, Rosji – Wladimir Putin oraz Polski – Donald Tusk, Putin po raz pierwszy zrobił aluzję, że to masowe morderstwo zostało dokonane w czasie totalitarnej władzy Stalina.

Również Maria Kaczyńska, pierwsza dama, była szczególną osobą – ciepła, otwarta i cierpliwa.  Jej uśmiech mógł oświetlić pokój. Każda osoba, która się z nią zetknęła czuła się specjalna. Czy to podczas żydowskich ceremonii w Warszawie, czy też w Nowym Jorku w czasie wizyty w synagodze Park East, czy w czasie spotkań z kalekimi dziećmi, o które się troszczyła.

Na pokładzie samolotu byli rownież inni nasi przyjaciele.  Ojciec Roman Indrzejczyk był jednym z pierwszych ksieży, którzy zaangażowali się w dialog z Żydami i potępiał antysemityzm. Polski, ortodoksyjny biskup Miron Chodawski, zawsze uśmiechnięty i troskliwy. Andrzej Przewoźnik współpracował z nami przy zabezpieczeniu obozu śmierci w Belzcu; obecnie w Polsce prowadzone są podobne prace w Sobiborze.  Mariusz Handzlik walczył o prawdę dotyczacą Izraela i Żydów.
Uczestniczył w mojej rodzinnej uroczystości z okazji bat mitzvach mojej córki.
W stosunkach polsko-żydowskich nastepują istotne zmiany dzięki spokojnej dyplomacji i wytrwałości. To może byc przykładem dla całego świata.

A tu nagle taka tragedia. Znów  zginęli Polacy z powodu Katynia.  Polska jest w szoku.  Nie wiemy jak sobie w Polsce poradzić z taką strata 96 ludzi, wśród których było wielu czołowych polityków.  Przeydent i jego żona, piętnastu posłów na Sejm i trzech senatorów, pięciu wysokich wojskowych.  Brakuje mi słów, aby opisać ból, i cierpienie całego narodu. Straciłem przyjaciół. Żydzi i Izrael stracili przyjaciół.

Przyjaciele, których straciliśmy, walczyli, aby uczynić Polskę lepszą i Polska już jest lepsza dzieki nim.

Naczelny Rabin Polski
Michael Schudrich


Specjalnie dla:

The Jewish Week

(16 kwietnia 1010)

Od Redakcji The Jewish Week

W wyniku katastrofy samolotu pasażerskiego sowieckiej konstrukcji zginęli pod  Smolenskiem: Prezydent Polski Lech Kaczynski, jego zona oraz 94 innych pasażerów,  wśród nich wiele ważnych osobistości życia publicznego.

Przywodcy żydowskiej społeczności w Polsce opłakuja Przeydenta Lecha Kaczyńskioego jako wielkiego przyjaciela Żydow oraz Izraela.  Uczestnicy corocznego Marszu Żywych nieśli w tym tygodniu czarne żałobne przepaski po stracie Prezydenta.

Na pokładzie pechowego samolotu miał byc również Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz wielu działaczy żydowskiej społecznosci.  Jedynie z powodu Sabbath’u nie wsiedli do tego samolotu.  Rabin Schudrich był od wielu lat zaprzyjaźniony z Lechem Kaczyńskim,  jeszcze w czasie kiedy był on Prezydentem Warszawy.  Przeydent Kaczyński systematycznie brał udział w uroczystościach z okazji świat w głównej synagodze stolicy, kilkanaście razy odwiedzał Izrael, podarował plac w Warszawie pod budowe Muzeum Historii Polskich Żydow oraz przywrócił obywatelstwo polskie 15 tysiącom Żydow, których usunął z kraju reżim komunistyczny w 1968 roku.


(Z angielskiego tłumaczył Stan Sas)


 http://www.thejewishweek.com/...

Za: http://prawica.net/forum/21719

Nadesłał: "Jacek"