Drukuj
Kategoria: Naród
Odsłony: 2295
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Górale zobowiązują się do krzewienia i praktykowania nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca
Duchowa mobilizacja na Podhalu


Górale podejmują zobowiązanie do propagowania i osobistego praktykowania fatimskiego nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca. Inicjatywa ma odnowić jedność duchową Podhala, za którą - jak wierzą - pójdzie duchowa przemiana wszystkich Polaków. Z tą ideą na zaproszenie Sekretariatu Fatimskiego wystąpił Związek Podhalan.

- Ojciec Święty Jan Paweł II, będąc w Zakopanem 7 czerwca 1997 r., w dzień wspomnienia Niepokalanego Serca Maryi, a zarazem pierwszą sobotę miesiąca, połączył najważniejsze sanktuaria na Podhalu: Krzeptówki, sprawując tam Najświętszą Eucharystię i medytację pierwszosobotnią, oraz Ludźmierz, gdzie odprawił nabożeństwo różańcowe. Tego dnia pokazał nam wszystkim na Podhalu znak jedności dla górali - podkreśla w rozmowie z nami ks. Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem. Jak zaznacza, w duchowym testamencie dla ludzi Podhala Ojciec Święty Jan Paweł II wskazał na nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca.

Treścią tego duchowego testamentu chce żyć Związek Podhalan. Górale pragną wsłuchiwać się w orędzie Matki Bożej z Fatimy, która mówiła, że przez nabożeństwo wynagradzające Jej Niepokalanemu Sercu, czyli pierwsze soboty miesiąca, nastąpi przemiana świata. - Fundamentem naszej organizacji jest wiara katolicka. Chcemy stać na straży krzyża i pogłębiać kult maryjny. Poprzez rezolucję broniliśmy krzyża w przestrzeni publicznej, kiedy naturalna konieczność obecności tego świętego znaku wiary była w świecie, ale także w Polsce negowana. Dziś poprzez podjęcie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca pragniemy jeszcze bardziej zbliżać się do Matki Bożej i od Niej uczyć się zawierzenia Bogu - zaznacza Maciej Motor-Grelok, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan.
Zobowiązanie do odprawiania nabożeństwa pierwszych osób miesiąca zostało podjęte podczas ostatniego zjazdu jubileuszowego odbywającego się w stulecie I Zjazdu Podhalan, który zorganizowano w 1911 roku w Zakopanem. Kolejnym krokiem będzie rozesłanie i rozpropagowanie tej idei w oddziałach Związku, których jest siedemdziesiąt siedem. Do wszystkich dotrze list wzywający do wspólnotowej praktyki pierwszych sobót miesiąca.
- Skoro krzyż na Giewoncie, który wskazał Jan Paweł II, ma być latarnią dla Podhala, ale również dla Polski aż po Bałtyk, to my na Podhalu musimy go bronić. Jesteśmy świadomi, że obrona krzyża musi się rozpocząć przede wszystkim od odrodzenia życia duchowego w każdym z nas - podkreśla ks. Krzysztof Czapla. Górale w sposób bardzo uroczysty mają odprawiać to szczególne nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca. Wymiarem zewnętrznym będzie strój regionalny, zakładany przez nich w chwilach podniosłych i ważnych. Głównym miejscem odprawiania pierwszych sobót miesiąca stanie się sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Idea jest taka, aby za tym przykładem poszły wszystkie podhalańskie parafie, a za nimi cała Polska.
Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca ma niezwykle ważny charakter formacyjny. Jest to systematyczna praca nad swoim wnętrzem, jest jakby esencją całego życia duchowego chrześcijan. Każda z pięciu kolejnych pierwszych sobót miesiąca to czas bardzo świadomego przystąpienia do spowiedzi świętej, przyjęcia Komunii Świętej, odmówienia Różańca św. oraz podjęcia 15-minutowego rozmyślania różańcowego, wszystko w intencji wynagradzającej. Maryja z tym nabożeństwem związała obietnicę zawrócenia ludzkości z drogi prowadzącej do wojny oraz położenia kresu rządom zła.
- Naszym członkiem honorowym jest Ojciec Święty bł. Jan Paweł II. Zobowiązanie odprawiania pierwszych sobót miesiąca podejmujmy, gdyż chcemy wypełniać duchowy testament wielkiego Papieża, którego w przyszłości zamierzamy również ogłosić patronem naszej organizacji. Maryi pragniemy zawierzać dziś trudne sprawy Narodu Polskiego - podkreśla Maciej Motor-Grelok. Inicjatywa ta pokazuje, że wielu górali na serio traktuje słowa wypowiedziane 6 czerwca 1997 roku, kiedy to składali hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II: "Przyrzekamy, jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i tradycji chlubnej przodków naszych, a Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego dochować".

Małgorzata Bochenek

Za: Nasz Dziennik, Czwartek, 14 lipca 2011, Nr 162 (4093)