Drukuj
Kategoria: Wiadomości
Odsłony: 1218

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Poniższego tekstu nie chciałem wstawiać do książki, bo nie jestem pewien zawartych w nim informacji. Nie chcę jednak, by przekazana mi informacja pozostała utajniona w moich archiwach. Poczuwam się w obowiązku ją upublicznić.
Jestem w posiadaniu pewnej relacji z przenosin trumny Piłsudskiego z krypty św. Leonarda w katedrze wawelskiej do Wieży Srebrnych Dzwonów. Kiedyś dotarł do mnie w Warszawie pan Kazimierz Mroczek, człowiek już wiekowy, z ważną informacją, którą mi przekazał. Poprosiłem o tę informację na piśmie. Pan Mroczek miał trudności z pisaniem. Napisałem więc tekst pod jego dyktando, a on to podpisał.

Oto tekst tego dokumentu:

Mówił mi ks. Abp. Teodorowicz, że był wraz z Abp. Sapiehą świadkiem przenoszenia trumny Piłsudskiego z katedry wawelskiej do krypty obok. W trakcie przenoszenia spadło wieko trumny. Pod spodem była maska sztuczna Marszałka. Dopiero pod nią ciało w rozkładzie. Do nóg była przyczepiona tabliczka z napisem hebrajskim: „Wielkiemu Synowi Narodu Wybranego Szlomie Zelmanowi, Naczelna Władza Izraela na pamiątkę. Śmierć jego będzie pomszczona na gojach.” (-)

Mroczek Kazimierz.
Warszawa 26 I 1988 r. wieś Stoczek poczta Garwolin 2 08-410 Garwolin
P.S. Zelmanowie, frankiści, osiadli w Wilnie, wzięli nazwiska jeden – Piłsudski, a drugi – Dzierżyński. Nie wiem skąd to wiem. 12 V 1927 Radio Raszyn nadało „12 V zrobiłeś zbrodnię i 12 V zginiesz”.

To ponoć jest w „Przewodniku Katolickim” z owego czasu.

To co jest w post scriptum może pochodzić z plotek antysanacyjnych. One raczej mówią o Selmanie, niż o Zelmanie – zarówno w rzekomym rodowodzie Piłsudskiego, jak i Dzierżyńskiego, ponoć wywodzących się od frankistów (sekty żydowskiej pod wodzą Jakuba Franka, która pod koniec XVIII wieku przeszła na katolicyzm).

Ale to jest bez znaczenia, czy Piłsudski pochodził od frankistów czy nie. Wielu Polaków, prawowiernych katolików, ma takie pochodzenie. Natomiast główna wiadomość, a mianowicie, że Żydzi uważali Piłsudskiego za swojego człowieka, pochodzi bezpośrednio od Abpa Teodorowicza, który znał hebrajski o czym zapewniał mnie pan Mroczek.

Jest to informacja sprzed pół wieku. Abp Józef Teodorowicz zmarł 4 grudnia 1938 r., a przenoszenie zwłok Piłsudskiego było w czerwcu 1937. Po 50 latach p. Mroczek mógł coś przekręcić, ale czuł się depozytariuszem ważnej informacji i chciał ją przekazać potomności przez kogoś zaufanego. Trafił do mnie. Sprawa jest do zweryfikowania, gdyby kiedyś doszło do otwierania trumny Piłsudskiego. Może także w krakowskim archiwum arcykatedralnym jest coś na ten temat.

OPOKA W KRAJU 100 (121)
Kórnik lipiec 2019
Wydawnictwo seryjne, ukazujące się w nieregularnych odstępach czasu
pod redakcją Macieja Giertycha
Adres: os. Białoboka 4, 62-035 Kórnik