Drukuj
Kategoria: Państwo
Odsłony: 2639
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Obchodzone dziś w Polsce Święto Flagi zostało ustanowione 2 maja 2004 roku. Uroczystość ma przypominać o polskich barwach narodowych i stanowić okazję do zademonstrowania przywiązania do polskości poprzez wywieszenie w tym dniu flagi państwowej. 
Polską barwą narodową pierwotnie był karmazyn, uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej.

Pierwsze regulacje prawne dotyczące polskiej flagi zostały przyjęte w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831: - Izba Senatorska i Izba Poselska - czytamy - po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:
Artykuł 1. Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Artykuł 2. Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919. W ustawie podano: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony."

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 31 stycznia 1980 roku uregulowała odcienie bieli i czerwieni występujące na fladze. Zapisy w Konstytucji z 1997 roku, w ustępie 2. artykułu 28. przywołują "barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony".

 

Napisał(a) IKa 
 
Za: Aspekt Polski