FATCA- jutro banki zablokują ci konta...
Z bloga Astry...1 grudnia mija termin złożenia w bankach oświadczenia, że nie oszukujemy państwa amerykańskiego w sprawie podatków, oczywiście ich podatków. Jeśli tego nie dopilnujemy to możemy się obudzić jutro bez środków do życia w naszym pięknym kraju...
Ale to nic - bo gdy umowa zostanie zawarta, przyniesie korzyści naszemu fiskusowi, gdyż USA będą wzajemnie informować o aktywach polskich obywateli na ich terenie. Tak to sobie wyobrażają przynajmniej nasi rządzący i nie tylko nasi. Umowę podpisało już 113 państw...
USA będą "wzajemnie informować"... jestem bardzo ciekawa czy również obywatele USA składali oświadczenia pod rygorem odpowidzialności karnej i czy w razie spóźnienia w złożeniu takiego oświadczenia zablokują im konta? Nie mogłam doczytać w internecie ale tak myślę, że jak partnerstwo to na pewno... czy nie.. bo nie wiem?
Wiem natomiast, że informacja jakoby obowiązek dotyczył jedynie osób które zgromadziły więcej niż 50 ts dolarów (ponad 200 tys.zł) jest niekoniecznie uspakajający.
cyt:
Komisja Nadzoru Finansowego precyzuje:
kto rachunek zakładał w okresie od 1 lipca 2014 roku do 30 listopada 2015 roku musi złożyć oświadczenie, a bank czy fundusz inwestycyjny może żądać od nas przedstawienia dokumentów, w celu weryfikacji naszego oświadczenia;
kto rachunek zawarł wcześniej, czyli do 30 czerwca 2014 roku nie musi składać oddzielnego oświadczenia; jego status zostanie zweryfikowany na podstawie dokumentów, które bank już posiada; jeśli instytucja będzie miała jakieś wątpliwości może wystąpić o uzupełnienie danych;
kto z kolei zakładał rachunek po 1 grudnia 2015 roku ten zapewne już złożył stosowne oświadczenie; bank powinien mu je przedstawić do podpisu w trakcie zawierania umowy.
I tu jeszcze jedna ważna uwaga. Obowiązek złożenia oświadczenia dotyczy osób, które na rachunkach w danym banku zgromadziły więcej niż 50 tys. dolarów (saldo na 1 grudnia 2015 roku) lub równowartość tej kwoty w dowolnej walucie. Kto miał mniej pieniędzy nie musi składać oświadczeń. Każdy, kto jest do tego zobligowany, powinien wcześniej być poinformowany o tym przez swój bank.
biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/oswiadczenie-fatca-kto-musi-je-zlozyc-i-do-kiedy-ma-na-to-czas/w2p6ww
Dlaczego nie ufam tym "uspakajającym" wiadomościom? Dlatego, że nie dalej jak 2 tygodnie temu mój dobry znajomy poddany został próbie przymuszenia go do złożenia takiego oświadczenia przez jeden z banków pomimo, że konto było założone parę lat temu a jego stan nie przekraczał wcale 50 tys. doarów. Już wtedy próbowano wstrzymać mu wypłatę z własnego konta i zagrożono jego blokadą!
Z cytowanej informacji wynika również, że po 1 grudnia 2015 roku wszystkie "polskie banki" będą wymagać "stosownego" oświadczenia. W super sytuacji są tacy jak ja, którzy mają konta od lat w jednym banku bo... zostaną "zweryfikowani" na podstawie posiadanych przez bank dokumentów... nawet moja zgoda nie jest potrzebna, po co?
Banki boją się groźby miliionowych kar oraz tego, że w razie niewywiązywania się z porozumienia są narażone na sankcje w transferach finansowych z USA.
A ponieważ banki nie są od tego, żeby się bać kogokolwiek więc ten strach muszą przerzucić na swoich klientów, którzy takie oświadczenia składają pod groźbą odpowiedzialności karnej.
Globalizacja ma się więc świetnie. Tym razem pretekstem jest troska o amerykańskiego podatnika. Fatca ma bowiem zapobiegać:
cyt:
"wykorzystywaniu przez amerykańskich podatników zagranicznych instytucji finansowych w celu ukrywania dochodów lub tworzenia struktur agresywnego planowania podatkowego. W ramach wprowadzenia postanowień FATCA Polska zawarła z rządem Stanów Zjednoczonych umowę w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (IGA – Inter-governmental agreement)."
www.rp.pl/Opinie/309269977-FACTA-zablokuja-rachunki-bankowe.html#ap-1
To, że Ty czy ja mamy gdzieś troskę o amerykańskiego podatnika nie ma znaczenia - mamona rządzi i o to w tym wszystkim chodzi.
Niedługo czeka nas jeszcze większa inwigilacja. Przykro to pisać, ale wychodzi na to, że czas zapomnieć o tym że żyjemy w państwie polskim. Pozostaje nam jedynie udawać, że jesteśmy w nim.
Oto dowiaduję się że ... jest jeszcze lepszy pomysł jewrejskich globalistów, a co? mogą Amerykanie - może i Eurogermania!!
cyt:
Euro-FATCA to model automatycznej wymiany informacji podatkowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, wprowadzony dyrektywą Rady 2014/107/UE z dnia 9 grudnia 2014 r. zmieniającą dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania (Dz. Urz. UE z 16 grudnia 2014 r. L 359/1; dalej: „Dyrektywa”).
Implementacja Dyrektywy w Polsce jest już opóźniona. Na chwilę obecną, projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (datowany na dzień 19 maja 2016 r.) – implementującej nie tylko wymogi Dyrektywy, ale również reżimu CRS – znajduje się na etapie konsultacji publicznych.
www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/fatca/fatca-euro-fatca-crs-co-warto-wiedziec.html
Okazuje się, że były jakieś konsultacje publiczne! Ta informacja pochodzi sprzed 4 m-cy a dzisaj przeczytałam, że projekt ustawy trafił do Sejmu 29 listopada czyli przedwczoraj....
Ten projekt ma 80 stron i to jest bardzo duży wysiłek jak na naszych posłów a co dopiero konsultacja publiczna. Przeczytałam go i stwierdzam, że to jest projekt całkowitej inwigilacji obywateli polskich i firm... jako obywatele naszego państwa właśnie przestajemy istnieć...
tutaj link: orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-418-2016/$file/8-020-418-2016.pdf
Źródło: http://astra.neon24.pl/post/135388,fatca-jutro-banki-zablokuja-ci-konta
Źródła:
www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oswiadczenie-fatca-termin,134,0,2209414.html
https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/bankowosc/fatca-dotknie-bez-pardonu-nie-tylko-amerykanow/
http://pulsinwestora.pb.pl/4366438,32419,banki-moga-zablokowac-oszczednosci
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/fatca/fatca-euro-fatca-crs-co-warto-wiedziec.html
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/tax/articles/fatca/fatca-euro-fatca-crs-co-warto-wiedziec.html
http://www.podatki.biz/artykuly/podatki-2017-nowa-ustawa-o-wymianie-informacji-podatkowych_16_33427.htm
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-418-2016/$file/8-020-418-2016.pdf
Za: http://trybeus.blogspot.com/2016/12/fatca-jutro-banki-zablokuja-ci-konta.html
Nadesłał: Jacek
Przypominamy
FATCA dotknie bez pardonu nie tylko Amerykanów
27.09.2013 Władze USA chcą, żeby podatki były jeszcze bardziej pewne niż mówi o tym popularne przysłowie i uchwaliły ustawę FATCA, nakazującą ścigać osoby, które mają zobowiązania wobec tamtejszego fiskusa, na całym świecie. Koszty ścigania obywateli USA ukrywających aktywa za granicą poniosą rządy i instytucje finansowe innych krajów, w tym polskie. Będą one spore.
Jacob Lew, sekretarz skarbu USA, CC By NC ND cityyear
Polska zaczęła 10 września negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi umowy międzyrządowej, która może koszty dostosowań do FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) dla polskich instytucji finansowych nieco zmniejszyć. Pozwoli im także respektować FATCA zgodnie z naszym prawem. Dodatkowo jest szansa, by przynajmniej niektóre instytucje wyłączyć spod działania amerykańskiej ustawy. Gdy umowa zostanie zawarta, przyniesie korzyści naszemu fiskusowi, gdyż USA będą wzajemnie informować o aktywach polskich obywateli na ich terenie. Jednak umowa musi być wynegocjowana szybko i ratyfikowana wraz z wprowadzeniem zmian w prawie krajowym nie później niż do 25 kwietnia 2014 r.
– Podstawy w polskim prawie muszą być jednoznaczne i wyraźne, bo jeśli ich nie będzie, to banki i instytucje finansowe musiałyby albo naruszać nasze prawo albo faktycznie wyłączyć się z obrotu z USA – mówi Obserwatorowi Finansowemu Tadeusz Białek, dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego w Związku Banków Polskich. ZBP wraz z Polską Izbą Ubezpieczeń i Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami wspólnie wypracowały stanowisko negocjacyjne i zaproponowały listę wyłączeń.
Co to jest FATCA
Ustawę FATCA uchwalono w 2010 roku. Przewiduje ona, że wszyscy mający jakiekolwiek zobowiązania wobec amerykańskich organów podatkowych, a równocześnie posiadający za granicą aktywa większe niż 50 tysięcy dolarów w ciągu roku, zobowiązani są złożyć odpowiednie zeznanie i zapłacić od tego daninę. Konstrukcja ustawy ma dać pewność, że nikt nie będzie tego obowiązku ignorował.
Akt zobowiązuje więc wszystkie instytucje finansowe, i to na całym świecie, do sprawozdawania do amerykańskiej skarbówki Internal Revenue Service (IRS) o stanach rachunków osób mogących mieć zobowiązania wobec amerykańskiego fiskusa. Objęte są nim generalnie banki, fundusze inwestycyjne, hedżingowe i private equity oraz firmy ubezpieczeniowe. Na dodatek wprowadza ona sankcje – jeśli informacje z jakiejś instytucji nie będą do IRS raportowane, to kierowane od niej transfery dotyczące obywateli amerykańskich będą obciążane od 1 lipca 2014 roku 30-procentowym karnym podatkiem.
Na tym nie koniec. Wdrożenie FATCA sprawia wszystkim duże kłopoty i naraża na koszty, bo nie dotyczy tylko obywateli amerykańskich. Żeby podpadać pod FATCA, wystarczy urodzić się w USA, mieć tam aktywny numer telefonu czy tylko przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych przez 183 dni w danym roku. Znaczy to, że każdy obywatel Polski, który wyjechał do Stanów na sześć miesięcy musi także złożyć formularz 8938 i wypełnić go odpowiednimi danymi – nie tylko o dochodach uzyskanych przez pół roku pobytu w USA. Narzekającym na polskie PIT-y polecam obejrzenie formularza IRS i przewertowanie zakresu informacji, które są w nim wymagane. Ogłoszony przez IRS zbiór ostatecznych regulacji liczy ponad 500 stron.
Amerykańska skarbówka uruchomiła w sierpniu elektroniczny system, w którym dowolna instytucja finansowa (FFI) na świecie może zarejestrować się, a potem za jego pośrednictwem przekazywać dane o osobach mogących mieć zobowiązania wobec tamtejszego fiskusa. Nazwiska, adresy zamieszkania, numery identyfikacji podatkowej, dochody, wydatki, płatności. Instytucje powinny się w nim zarejestrować do 25 kwietnia przyszłego roku – utworzyć konto internetowe w IRS, dostosować swój system do zarządzania tym kontem, wyznaczyć osoby i procedury kontaktu. Potem instytucje uzyskują numer identyfikacyjny (Global Intermediary Identification Number, GIIN), na podstawie którego będzie wiadomo, kto współpracuje z IRS, a kto nie.
Jeśli nie zakończą procedur do końca czerwca 2014, narażą się na sankcje. Instytucje finansowe według ustawy FATCA mają przekazywać IRS także dane z rachunków firm mających amerykańskich właścicieli. Tu powstaje jednak problem. Wszystko to jest zupełnie niezgodne z prawem większości państw, np. z polskim. Narusza przepisy o ochronie danych osobowych, a w przypadku banków – przede wszystkim tajemnicę bankową. Okazuje się jednak, że wyjścia nie ma i krajowe przepisy trzeba uelastycznić i dostosować do FATCA.
– Mamy do czynienia z amerykańskim aktem prawnym mającym charakter eksterytorialny, dotyczącym instytucji finansowych z całego globu – mówi Tadeusz Białek. – Ucywilizowanie procesu stosowania tego aktu może nastąpić jedynie w drodze podpisania przez Polskę wzorem innych krajów porozumienia międzyrządowego z USA, zwane IGA – dodaje.
Negocjacje międzyrządowe
Dlaczego wszystko to okazuje się dopiero teraz, choć ustawa została uchwalona ponad trzy lata temu? Wiele rządów nie do końca wierzyło, że aż tak daleko idąca ingerencja prawa jednego państwa w prawo innych krajów będzie możliwa, ale żaden nie chciał się sprzeciwiać. Państwa Unii chciały, żeby w ich imieniu z rządem USA negocjowała Komisja Europejska. Ta długo pracowała nad mandatem negocjacyjnym, a w końcu go nie uzyskała. Nie zgodził się na to Luksemburg – z wiadomych powodów.
Różne kraje zaczęły w końcu szukać rozwiązań na własną rękę. Jakie one są? Jedyne rozsądne, na jakie zdecydowało się dotąd kilka państw UE, na początku Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania, to zawarcie międzyrządowego porozumienia z USA. Potem ratyfikacja i wprowadzenie do krajowego prawa przepisów, które pozwalałyby udostępniać dane amerykańskiemu fiskusowi, lecz nie bezpośrednio poprzez raporty do IRS. Porozumienia te przewidują, że instytucje finansowe będą podawać informacje o swoich klientach do krajowych organów skarbowych.
– Taka koncepcja wydaje się optymalna z punktu widzenia takich państw jak Polska. To rozwiązanie jest popierane także przez Komisję Europejską. Ma ono takie znaczenie, że Amerykanie zgodzili się, iż porozumienie działa na zasadach wzajemności. Nie tylko informacje z polskich instytucji finansowych będą przekazywanie USA, ale USA mają obowiązek przekazywania takich informacji także o osobach związanych z Polską, które przebywają na terytorium USA, a mogą być podejrzenie, że ukrywają dochody przed polskim fiskusem – mówi Tadeusz Białek.
Polska poszła taką właśnie drogą. Dane mają być przekazywane raz do roku do Ministerstwa Finansów, a przez nie do Departamentu Skarbu USA i wzajemnie. Negocjując porozumienie międzyrządowe, Polska może także uzyskać maksymalnie dużo wyłączeń instytucji lub produktów finansowych z obowiązku raportowania. Porozumienie międzyrządowe z USA wedle jego modelowej wersji wymienia takie wyłączenia. Są to instytucje rządowe i samorządowe, organizacje non-profit, niewielkie lokalne instytucje finansowe. Do uzyskania jest więc wyłączenie spod działania FATCA na przykład banków spółdzielczych.
– Chodzi tu o wskazanie takich instytucji lub produktów, które nie będą podlegały raportowaniu z racji tego, że ich konstrukcja nie pozwala na obchodzenie przepisów podatkowych. Jest to możliwe w przypadku banków spółdzielczych, gdyż mają one co najmniej 98 proc. klientów lokalnych. Wtedy instytucja uznawana jest za tworzącą małe ryzyko, by wykorzystywać ją do unikania podatków. Produkty, które także tworzą małe ryzyko to np. Szkolne Kasy Oszczędnościowe – mówi Tadeusz Białek.
– W polskim interesie jest, żeby jak najwięcej było tych wyłączeń, aby nadmiernie duża liczba danych nie była przekazywana USA – dodaje.
9 września porozumienie z USA ratyfikował parlament Szwajcarii. Jak podała agencja AFP, umowa Szwajcarii z USA gwarantuje, że informacje o amerykańskich podatnikach nie mogą być przekazywane bez zgody klienta. Jeśli klient się nie zgodzi, dane o jego rachunku zostaną przekazane w postaci zbiorczej i anonimowej. Z wymogów zostały wyłączone fundusze ubezpieczeń społecznych, prywatne fundusze emerytalne, inwestycje w nieruchomości oraz ubezpieczenia wypadkowe.
Skutki i koszty
Skutkiem FATCA ma być zwiększenie poboru podatków o 7,6 mld dolarów w okresie 10 lat. Ostateczny termin rejestracji zagranicznych instytucji w IRS był już trzy razy przesuwany, za każdym razem o pół roku, gdyż USA negocjowały umowy z kolejnymi rządami. Teraz sytuacja wygląda tak, że amerykański fiskus chce otrzymać do 31 marca 2015 pełne informacje o zobowiązaniach zagranicznych wynikających z FATCA za poprzedni rok.
Banki, fundusze inwestycyjne i firmy ubezpieczeniowe nie unikną kosztów związanych z modyfikacją systemów i dostosowaniem ich do FATCA. Będą musiały wprowadzić do nich algorytmy pozwalające na identyfikację osób podlegających ustawie. Konieczna będzie zmiana procedur służących identyfikacji klienta na każdym etapie kontaktów z nim – prowadzenia rachunku, sprzedaży, wypłaty dywidendy czy odsetek, a następnie sprawozdawczości oraz naliczania zobowiązań. To prawdziwa rewolucja. Jej przeprowadzenie będzie wymagało też sporo czasu na testy i implementację.
– FATCA wymaga przebudowania systemów bankowych, a jest to poważne wyzwanie kosztowe, logistyczne i prawne – mówi Tadeusz Białek.
Więcej pracy będą mieć back-office, ale także piony odpowiedzialne za ryzyko, kontrolę i zgodność procedur. Być może banki i inne firmy finansowe będą musiały zatrudniać nowych pracowników, a na pewno będą musiały prowadzić kosztowne szkolenia personelu. Tego jednak nie dość, bo amerykańska ustawa zobowiązuje je do wstrzymania transferów na rzecz osób jej podlegających do tych instytucji, które nie zgodziły się na wykonywanie nakładanych przez nią zobowiązań.
Gdy umowa zostanie już wynegocjowana, nastąpi proces jej ratyfikacji. Ministerstwo Finansów przewiduje, że negocjacje zakończą się do końca roku. Z ratyfikacją będą związane zmiany w Ordynacji podatkowej, konieczność wydania na podstawie tych zmian specjalnego rozporządzenia i nowelizacje ustaw branżowych, takich jak Prawo bankowe.
– Problemy mogą być w okresie przejściowym, od podpisania umowy do ratyfikacji. Może minąć co najmniej sześć miesięcy, kiedy nie będzie wiadomo, co dalej. Naszą troską jest, żeby jak najszybciej umowę ratyfikować i wdrożyć zmiany krajowe w prawie, bo instytucje finansowe muszą mieć podstawy, żeby nowe zobowiązania wykonywać ¬– mówi Tadeusz Białek.
W analizie wpływu FATCA Deloitte pociesza jednak, że skutki dla instytucji finansowych będą zróżnicowane w zależności od ich modeli biznesowych. Ocenia, że FATCA umożliwia stosowanie „strategii uniku”, pozwalającej na pozostawanie z nią w zgodzie, a jednocześnie minimalizowanie wpływu na działalność operacyjną. Rozwiązania IT mogą być zaprojektowane tak, by wdrożyć FATCA bez znacznych zmian w podstawowych systemach operacyjnych. Deloitte zaleca jednak, żeby banki w umowach outsourcingu lub serwisu zewnętrznego zapisywały odpowiedzialność usługodawców za zgodność z FATCA.
Brytyjski Urząd Skarbowy i Podatkowy (HM Revenue and Customs) po podpisaniu porozumienia międzyrządowego między USA a Wielką Brytanią wyliczył, że regulacje FATCA dotkną ok. 75 tys. podmiotów gospodarczych w tym kraju, choć wcześniej szacowano, że nawet 300 tys. Jednorazowe koszty implementacji wyniosą od 900 mln do 1,6 mld funtów, a potem 50-90 mln funtów rocznie, choć wcześniej szacowano, że jedne i drugie będą dwa razy wyższe. Sam urząd skarbowy FATCA będzie kosztować 5 mln funtów jednorazowo, a potem rocznie 1,4 mln od 2016 roku. W Polsce zapewne bez porównania mniej Amerykanów próbuje ukryć swe dochody niż w Wielkiej Brytanii. Ale – jak widać – od wyniku negocjacji zależeć może wysokość poniesionych kosztów.
- Jacek Ramotowski
Dziennikarz zajmujący się od 20 lat rynkami finansowymi i systemem bankowym.
Za: https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/bankowosc/fatca-dotknie-bez-pardonu-nie-tylko-amerykanow/
Amerykańska ustawa FATCA wymaga od instytucji finansowych na świecie przekazywania władzom skarbowym USA wiedzy na temat amerykańskich posiadaczy kont. Nowe prawo tworzy nowe procedury dla świata finansów. Najbliższa ich zaakceptowania jest Wielka Brytania.
(Opr. DG)
Amerykańskie prawo FATCA (ang. Foreign Account Tax Compliance Act) zostało podpisane przez prezydenta Obamę jako cześć tzw. HIRE Act (Hiring Incentives to Restore Employment Act) 18 marca 2010 roku. FATCA wymaga od instytucji finansowych na świecie podpisania umowy z amerykańskim urzędem skarbowym (Internal Revenue Service, IRS) w sprawie identyfikacji oraz przekazywania informacji na temat amerykańskich posiadaczy kont.
Jeżeli dana instytucja finansowa nie podpisze takiej umowy i nie wywiąże się z nałożonych obowiązków, będzie musiała się liczyć z konsekwencjami w postaci 30 proc. podatku u źródła (withholding tax) od określonych płatności pochodzących z inwestycji na amerykańskich rynkach finansowych.
FATCA wzbudziła wiele kontrowersji na świecie. Okazało sie bowiem, że na drodze współpracy z IRS stoją przeszkody prawne w postaci ochrony danych osobowych i tajemnicy bankowej. Poza tym instytucje finansowe na świecie wyraziły głębokie obawy w związku ze skomplikowanym i zawiłym językiem amerykańskich regulacji prawnych oraz z ogromnymi kosztami dostosowywania się do FATCA.
8 lutego 2012 r. amerykański Departament Skarbu wraz krajami tzw. Grupy 5 (Francja, Włochy, Hiszpania, Niemcy oraz Wielka Brytania) wydał wspólne oświadczenie w sprawie utworzenia modelu umowy międzynarodowej w sprawie przestrzegania przepisów podatkowych i implementacji FATCA (intergovernemntal model agreement to improve tax compliance and implement FATCA), tzw. Model I.
W praktyce oznaczało to, ze amerykański Departament Skarbu zgodził sie na inną formę współpracy w związku z FATCA, a mianowicie poprzez podpisywanie bezpośrednich umów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i rządami innych krajów. Umowy te mają na celu usunięcie barier prawnych, zmniejszenie obciązenia dostosowywania sie do FATCA instytucji finansowych oraz ustalenie zasady wzajemnosci w przekazywaniu informacji.
21 czerwca 2012 r. podobne oświadczenia zostały wydane przez rządy Japonii i Szwajcarii. Oświadczenia te informowały o nieco innej formie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w związku z FATCA, tzw. Model II.
26 lipca 2012 r., po dalszych negocjacjach z krajami G5, amerykański Departament Skarbu opublikował Model I umowy w dwóch wersjach. Pierwsza wersja przewiduje wzajemne przekazywanie określonych informacji przez amerykańskie instytucje finansowe do kraju, z którym umowa w sprawie FATCA została podpisana (ang. reciprocal). Natomiast druga wersja nie przewiduje takiego rozwiązania (ang. nonreciprocal).
12 września 2012 roku Wielka Brytania jako pierwszy kraj z G5 podpisała umowę międzyrządowa w związku z implementacją FATCA. Umowa ta opiera sie na zasadzie wzajemności. Tekst tej umowy nie różni sie znacząco od Modelu I opublikowanego w lipcu 2012 roku, jednakże pewne paragrafy zostały dodane lub zmodyfikowane.
Istotnym elementem jest dodanie klauzuli „bardziej uprzywilejowanego kraju”. Jeżeli Stany Zjednoczone podpiszą w przyszłości umowę międzyrządowa w związku z implementacją FATCA z innym krajem na bardziej korzystnych warunkach dla instytucji finansowych tego kraju, są one zobowiązane do powiadomienia Wielkiej Brytanii o tych korzystniejszych warunkach.
Dodatkowo Stany Zjednoczone muszą automatycznie zastosować te warunki wobec brytyjskich instytucji finansowych. Warto również zwrócić uwagę, ze umowa międzyrządowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią dotyczy tylko tych instytucji, które są rezydentami podatkowymi w Wielkiej Brytanii, z wylączeniem oddzialow i spolek zależnych znajdujących sie poza Wielką Brytanią.
Model I umowy dzieli się trzy części. Pierwsza część zawiera generalne postanowienia oraz definicje. Druga część to Aneks I, który zawiera opis określonych zasad dotyczących identyfikacji, kwalifikacji i przekazywania informacji na temat amerykańskich rachunków (US reportable accounts) oraz płatności do nieuczestniczących w FATCA instytucji finansowych (nonparticipating financial institutions).
Aneks II stanowi trzecią część umowy i wymienia brytyjskie instytucje finansowe oraz produkty, które nie są objęte obowiązkiem raportowania (ang. non-reporting financial institutions and products) i są wyłączone z zasięgu FATCA. I tak na przykład, brytyjskie organizacje rządowe, organizacje non-profit, czy też określone fundusze emerytalne nie muszą identyfikować posiadaczy kont, ani zgłaszać ich do brytyjskich organów podatkowych HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs). Niektóre produkty oferowane przez brytyjskie instytucje finansowe, jak na przykład konta emerytalne lub indywidualne konta oszczędnościowe, są wyłączone z kwalifikacji dla potrzeb FATCA.
Treść umowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią nie będzie podlegała dalszym zmianom za wyjątkiem Aneksu II. Aneks ten może być uaktualniany o kolejne brytyjskie instytucje finansowe i produkty, które będą uznane za mało prawdopodobne jako wykorzystywane do unikania płacenia podatków przez amerykańskich obywateli.
Umowa podpisana przez Wielką Brytanie przewiduje przekazywanie informacji o amerykańskich właścicielach kont bezpośrednio do HMRC. HMRC natomiast będzie automatycznie przekazywał te informacje dalej do IRS. Dodatkowo umowa ta zwalnia brytyjskie instytucje finansowe z obowiązku zawierania bezpośrednich umów z IRS. Instytucje te będą się jednak musialy zarejestrowac. Na tym etapie szczegóły rejestracji nie są jasne.
Podpisana umowa wydłużyła terminy dostosowania sie do FATCA dla brytyjskich instytucji finansowych. Wyeliminowany został 30 proc. podatek u źródła od określonych płatności pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Znacznie uproszczone zostały zasady identyfikacji i kwalifikacji właścicieli kont.
Instytucje finansowe w Wielkiej Brytanii mogą w większym stopniu polegać na istniejącej dokumentacji związanej z brytyjskimi przepisami przeciwko praniu brudnych pieniędzy (Anti Money Laundering) oraz polityka „poznaj swojego klienta” (Know Your Customer) jak i również na informacji publicznie dostępnej. Właściciele kont będą mieli możliwość samo poświadczania swojego statusu w związku FATCA (self-certification).
Brytyjskie instytucje finansowe nie będą musiały także zamykać rachunków tzw. opornych właścicieli kont (recalcitrant account holders), którzy nie będą współpracować w związku z FATCA. Fakt posiadania spółek zależnych i oddziałów w krajach, które nie mają podpisanej umowy międzyrządowej ze Stanami Zjednoczonymi nie będzie dyskwalifikował brytyjskich instytucji finansowych w świetle w FATCA. Nawet jeżeli te spółki i oddziały nie będą mogły podpisać bezpośredniej umowy z IRS ze względu na lokalne prawo, nie wpłynie to na status brytyjskich instytucji finansowych w związku z FATCA.
Podpisana umowa ze Stanami Zjednoczonymi przewiduje również przekazywanie określonych informacji przez amerykańskie instytucje finansowe na temat brytyjskich posiadaczy kont. Szczegóły tych informacji nie są jednak równoważne w porównaniu z informacjami przekazywanymi przez brytyjskie instytucje finansowe. Stany Zjednoczone oficjalnie uznały potrzebę osiągnięcia takiego samego poziomu wymiany informacji i zobowiązały sie do przyjęcia odpowiednich przepisów w tej sprawie.
18 września HMRC wydal tzw. dokument konsultacyjny (Consultation Document) w związku z implementacja podpisanej umowy ze Stanami Zjednoczonymi. Dokument ten służy zebraniu komentarzy oraz propozycji na temat przepisów regulujących FATCA w Wielkiej Brytanii. HMRC również próbuje zebrać dane dotyczące szacunkowych kosztów związanych z dostosowaniem sie do FATCA przez brytyjskie instytucje finansowe. Okres konsultacji kończy sie 23 listopada 2012, a publikacja szkicu brytyjskich przepisów dotyczących FATCA przewidywana jest na koniec tego roku. HMRC planuje wprowadzenie tych przepisów jako część tzw. ustawy finansowej 2013 (Finance Bill 2013).
Brytyjskie instytucje finansowe, a zwłaszcza banki, juz od wielu miesięcy przygotowują się do FATCA zdając sobie sprawę z ogromu zadania stojącego przed nimi. Instytucje te powołały w tym celu specjalne zespoły, których zadaniem jest wdrożenie wymogów FATCA. Instytucje te mają świadomość, ze proces dostosowania sie do FATCA wiąże sie z wieloma zmianami proceduralnymi, na przykład przy otwieraniu nowych rachunków lub w związku z gromadzeniem odpowiedniej dokumentacji.
Nieuniknione są także zmiany w systemach informatycznych. Zmiany te wymagaja zaangażowania znacznych zasobow ludzkich oraz pieniężnych. Podpisana umowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Wielką Brytanią znacznie ułatwiła proces dostosowywania sie do FATCA dla tych instytucji, jednakże nie zlikwidowała konieczności przeprowadzenia zmian na wielu poziomach działalności.
Przedstawiciele IRS od dawna donosili o olbrzymim zainteresowaniu negocjacjami umów międzyrządowych na świecie. 8 listopada amerykański Departament Skarbu ogłosił, że jest w trakcie rozmów z około 50 krajami. Do końca roku planowane jest zakończenie negocjacji z m.in. Francją, Włochami, Niemcami, Finlandią, Norwegią i Szwajcarią. Zaawansowane rozmowy prowadzone są z m.in. Australią, Nową Zelandią, Singapurem, Słowacją, Węgrami i Cyprem.
We wstępnej fazie rozmów są kraje takie, jak: Czechy, Luxemburg, Rosja, Chile, Brazylia, Południowa Afryka. Niektóre z krajów negocjujących umowy, jak na przykład rządy Wyspy Man, Jersey i Guernsey, oficjalnie ogłosiły zamiar negocjacji Modelu I podpisanego przez Wielką Brytanię. Inne kraje nie określiły, którym modelem umowy są zainteresowane.
Zespoły negocjacyjne w krajach zamierzających podpisanie umowy międzyrządowej ze Stanami Zjednoczonymi powinny pilnie śledzić jakiego typu instytucje oraz produkty zostały wyłączone z działania FATCA w Wielkiej Brytanii. Dzięki temu, zespoły te będą mogły skutecznie negocjować wyłączenie podobnych instytucji i produktów finansowych w swoim kraju.
Nie wiadomo czy wszystkie kraje na świecie podpiszą umowę międzyrządową ze Stanami Zjednoczonymi. Międzynarodowe instytucje finansowe prowadzące działalność w wielu krajach będą musiały pilnie śledzić status negocjacji w każdym z tych krajów.
Autorka jest pracownikiem KPMG w Londynie. Artykuł wyraża jej prywatną opinię, nie powinien być utożsamiany ze stanowiskiem KPMG.
Ewelina Wojda
Za: https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/fatca-wielka-brytania-przekaze-informacje-o-amerykanskich-podatnikach/