Na południowym wschodzie, 7 km od Jasnej Góry, przy trasie szybkiego ruchu Warszawa - Katowice, znajduje się dzielnica Raków. W jej centrum wznosi się dwudziestometrowe skalne wzgórze. Niegdyś, 2500 lat temu, na tej rakowskiej górze, była osada łużycka, trudna przez wieki do zdobycia, gdyż z jednej strony ochraniały ją wody Warty, a z drugiej bagniste jeziora.
Na szczycie wzgórza usytuowana jest duża świątynia, jakby wyrastająca z wapiennej skały, urzekająca swym neobarokowym pięknem. Została ona wzniesiona, zastępując starą kaplicę, w latach 1925-1933, kiedy proboszczem był ks. Stefan Niedźwiecki.
21 listopada 2001 r. ks. Arcybiskup Stanisław Nowak Metropolita Częstochowski uroczyście poświęcił Kaplicę Wieczystej Adoracji. Od tamtej chwili wierni z wiarą i miłością często nawiedzają Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Wiosną 2002 r. ks. Arcybiskup dokonał również poświęcenia "Dróżek Św. Józefa", tj. czternaście obrazów 'radości i smutków Św. Józefa', umieszczonych pod krużgankami od strony ul. Okrzei.
19 listopada 2002 r., swoim dekretem, Metropolita Częstochowski, oficjalnie podniósł kościół Św. Józefa do godności Sanktuarium; poświęcił nowe retabulum, w którym umieszczony został starożytny obraz Św. Józefa; poświęcił także tryptyk Bożego Narodzenia oraz erygował stacje Drogi Krzyżowej na placu kościelnym.
Klejnotem Sanktuarium jest niewątpliwie królewska Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, zbudowana na planie ośmioboku, którą wspiera osiem stiukowych kolumn przykrytych kopułą. Różowogranitowa posadzka, złocisty trawertyn z Działoszyna, z którego wykonany jest neorenesansowy ołtarz ozdobiony kolumnami, pozłocona mandorla ze stu pięćdziesięcioma różami i aniołkami adorującymi Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, tworzą niepowtarzalny klimat do modlitwy.
Innym ważnym klejnotem Sanktuarium jest starożytny obraz Św. Józefa, przez wieki czczony na ziemi wieluńskiej. Ukazuje on postać Świętego Patrona, który trzyma na rękach małego Pana Jezusa, uśmiechającego się do nas, z oczami wędrującymi za patrzącym na niego. Obraz namalowany jest na złotym tle, na wzór dawnych ikon.
Obok obrazu umieszczone są dwie barokowe figury archanioła Gabriela i Michała, którzy z uniesionymi mieczami wzywają do walki ze złym duchem.
Bizantyjska polichromia na głównej ścianie i kopuły nad retabulum św. Józefa przenoszą nas w mistyczną atmosferę modlitwy Kościoła Wschodniego.
Barokowy obraz św. Barbary umieszczony w transepcie po lewej stronie ukazuje Patronkę hutników z Najświętszym Sakramentem w lewej ręce wskazującą drogę do Kaplicy Wieczystej Adoracji.
Architektura i wnętrze Sanktuarium zachęcają do oddawania czci Św. Józefowi i powierzenia się jego niezawodnej opiece.
Za: http://swjozef.boo.pl