W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii. To tego dnia Jezus wraz z uczniami spożył ostatnią wieczerzę, podczas której wypowiedział przypominane dziś podczas każdej Mszy świętej: Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: To jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane, a także: Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: To jest bowiem kielich Krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę.
Podczas ostatniej wieczerzy Pan Jezus ustanowił także kapłaństwo, a kapłanom dał moc odpuszczenia grzechów. W czasie porannych Mszy świętych, tzw. Mszy Świętej Krzyżma święci się oleje używane w ciągu całego roku do sprawowania sakramentów świętych. Kapłani odnawiają też przyrzeczenia kapłańskie.
Podczas wieczornej celebry, dla podkreślenia, że mają oni być służebnikami Kościoła, odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom, na wzór Pana Jezusa, który przed ostatnią wieczerzą obmył nogi apostołom. Liturgia tego dnia nawiązuje do tych ważnych wydarzeń. To dzień radosny na pamiątkę ustanowienia Eucharystii. Kapłan przywdziewa białe szaty, podczas nabożeństwa używa się dzwonków, śpiewamy nieobecne przez cały Wielki Post "Chwała na wysokości Bogu...". W niektórych parafiach praktykuje się zwyczaj udzielania w tym dniu I Komunii Świętej.
Uroczystości kończą się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Wchodzimy w smutny czas Wielkiego Piątku.
Napisał(a) IKa
Za: http://www.aspektpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3084&Itemid=138438434