Komentarz polityczny
Polityka (nie)podawania ręki
- Szczegóły
- Kategoria: Komentarz polityczny
- Odsłony: 3065
Unia Europejska to najważniejszy dla naszego kraju cel polityki zewnętrznej, celowo nie używam tutaj słowa zagranicznej, bo jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Jak na razie nie potrafimy znaleźć swojego miejsca w unijnych układach. Sprawia to wyraźny problem MSZ-owi. Ostatnio ożywia się dyskusja na temat wznowienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Wydaje się, że to jest jeden z głównych celów Bronisława Komorowskiego jako prezydenta, w działalności zagranicznej. Niestety brak jest sygnałów z Niemiec i Francji. Przejęcie inicjatywy przez Polskę nie wystarcza. Czekamy na to co przyniosą spotkania Komorowskiego z przywódcami tych państw. Trójkąt Weimarski ma być przedmiotem naszych działań w ramach Unii. Dla mnie myślenie w ten sposób jest błędne. Polska na pewno nie osiągnie wspólnych interesów z Niemcami. Wspomnę tutaj na przykład rury na dnie Bałtyku czy dyskusje nad sposobem głosowania w Radzie Europejskiej. We Francji rządzi Sarkozy, a jest to człowiek, który nie łatwo nawiązuje kontakty z nowymi państwami. O wiele bardziej korzystna wydaje się opcja tworzenia stałych układów współpracy z Wielką Brytanią i mniejszymi państwami naszego regionu. Cameron szuka dziś sojuszników w Europie, a znaczenie Wielkiej Brytanii jest wciąż uznawane i w Paryżu, i w Berlinie. Dla ponownego potwierdzenia tezy o braku nadziei na realizacje Trójkąta jest jego historia po wstąpieniu Polski do UE.
Stosunki z Rosją, które miały być wzmożone, w związki ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej, napotykają kolejne problemy. Jest problem z pomocą prawną, a z wywiadu z Komorowskim wynika bezpośrednio, że nad naszym stanowiskiem wobec Rosji, Prezydent będzie rozmawiał z Merkel. Pamiętamy kampanie i podobną sprawę z Białorusią. Pokazuje to prawdziwą ignorancje dla polityki zagranicznej i brak linii wyznaczającej nasze działania w stosunkach z innymi państwami.
Kontakty z USA, odkąd prezydentem jest Obama praktycznie nie istnieją. Rząd odpuścił sprawę tarczy i cieszył się, że w zamian dostaliśmy ze Stanów Zjednoczonych kilku żołnierzy, których jeszcze nikt nie widział. Ostatnia wizyta Sikorskiego w Waszyngtonie przeszła bez echa, a sam minister nie został dopuszczony do środowiska prezydenta. Może ta bierność powodowana jest przez echa, że jesienią Sikorskiego zastąpi Włodzimierz Cimoszewicz.
Prezydent Komorowski nieformalnie zagościł na Litwie, gdzie spotkał się z prezydent Grybauskaite. Litwa powinna być jednym z naszych strategicznych partnerów. Dobrze, że obóz rządzący to rozumie. Nie wiem jednak dlaczego całkowicie odpuszczono współprace z Ukrainą. Jest to tym bardziej niepokojące, że już za dwa lata będziemy wspólnie organizować piłkarskie Mistrzostwa Europy. Wydaje się, że Polski rząd wystraszył się Janukowycza. A potrzeb jest wiele. Poczynając od bezwizowego ruchu w czasie turnieju, przez sprawy Polaków na Ukrainie po współprace gospodarczą. Polskie firmy już zrozumiały jak ważny jest rynek ukraiński. Polska, za czasów rządów PiS i Lecha Kaczyńskiego lider Partnerstwa Wschodniego, dziś odpuszcza to działanie. Rezygnuje na własne życzenie z przewodzenia temu projektowi.
Są problemy w kontaktach z małymi i średnimi państwami w Europie, które od zawsze były bliskie Polsce. Dla obecnego rządu nie istnieje Grupa Wyszechradzka, którą reanimował Lech Kaczyński. Związek tych państw dawał dużą szansę na wspólne działania w ramach UE. Polska obok Czech i Węgier może być liderem grupy małych i średnich państw, które mają podobne interesy i mogą realizować wspólną politykę na arenie Unii Europejskiej.
Wnioski wypływające z tej analizy nie nadają wielkiej roli naszego kraju w stosunkach międzynarodowych. Polska jeszcze nigdy w okresie III RP nie znaczyła tak mało, jak dziś. Tak jak pisałem wcześniej. Przykładem tego jest brak kontaktów i brak debaty na arenie międzynarodowej. Politykę podawania ręki z lat 2007-2009 zastąpiło jej nie podawanie. Może jest to sposób na jakieś korzyści. Mnie jednak nagroda Karola Wielkiego nie interesuje.
Tomasz Matynia
Za: http://politykowanie.blog.onet.pl/
RadioMaryja.pl
24 listopad 2024
Katolicki Głos w Twoim domu- Serwis informacyjny, godz. 02.00
- Serwis informacyjny: Skrót informacji z kraju i ze świata
- VI Cecyliański Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej w Toruniu
- Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył nieszporom rozpoczynającym obchody jubileuszu 100-lecia istnienia archidiecezji katowickiej
- Polski punkt widzenia: prof. Arkadiusz Jabłoński (23.11.2024)
- R. Trzaskowski w kampanii wyborczej będzie obciążony problemami rządu D. Tuska oraz swoimi decyzjami podczas pełnienia funkcji prezydenta Warszawy
- R. Trzaskowski oficjalnym kandydatem PO na prezydenta po wygranej w partyjnych prawyborach z R. Sikorskim
- Myśląc Ojczyzna – prof. Mieczysław Ryba
- [NASZ DZIENNIK] Naród potrzebuje przebudzenia
- Informacje Dnia 23.11.2024 [20.00]
- Kolejne wyroki sądów potwierdzają bezprawne działania polityków rządu D. Tuska
- D. Murawiec o tzw. ustawie łańcuchowej: To maszynka do zarabiania pieniędzy dla organizacji pseudoekologicznych