Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
[ Umieszczam łagodną, stonowaną wypowiedź księdza profesora. Z Katedry inaczej widocznie nie można... MD] 

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, kierownik Katedry Filozofii Prawa na katolickim Uniwersytecie Lubelskim
            papieży Klemensa XII, czy Benedykta XIV, czy też Piusa VII, Leona XII, Grzegorza XVI, czy Piusa IX z jego Syllabusem, czy Leona XIII, którzy zdecydowanie i jednoznacznie odrzucili akceptację dla tego typu stowarzyszeń jak np. masoneria i im podobnych.

To z resztą było usankcjonowane i do dzisiaj tego stolica apostolska nie odwołała, żaden z papieży. Po tamtych papieżach nikt nie odwołał tej nauki Kościoła. Według niej przynależność do tego typu stowarzyszeń, które są nieprzyjacielsko ustawione w sensie ich własnych instytucji wobec Kościoła katolickiego jako Kościoła Chrystusowego, taka przynależność eo ipso (sama z siebie) ściąga na siebie ekskomunikę, czyli wyklucza ze wspólnoty Kościoła. A to z tego względu, że chociaż historia masonerii sięga XII w., już wtedy były próby organizowania się stowarzyszenia ludzi, którzy byli z różnych racji dystansowani wobec Kościoła św.

To doprowadziło do powstania w Anglii pierwszych loży, z których powstała w 1717 r. pierwsza wielka loża na świecie. Następnie powstawały one i we Francji i w krajach romańskich; w Hiszpanii, we Włoszech w krajach niemieckojęzycznych, nie mówiąc już o krajach Ameryki Płn. I warto tutaj przywołać pewną statystykę. Już w roku 1931, to była taka światowa statystyka, później już trudno napotkać w literaturze takiego światowego zestawienia , która mówi o tym, że w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Płn. i w Australii- miało razem 29 tys. 518 lóż i w tym było zrzeszonych ponad 4.5 mln ludzi.

Także dzisiaj możemy sobie tylko uświadomić, że jakkolwiek wiadomo różne stowarzyszenia ulegają różnym przemianom. Ale jedno jest wspólne – wydaje mi się – tym środowiskom, które ks. abp przewodniczący Episkopatu Polski nadmienił, a mianowicie zasadniczo zdystansowany stosunek do Kościoła Chrystusowego, a także i nieprzyjacielski- szczególnie tutaj w tym środowisku masońskim francuskim, czy romańskim. Proszę zauważyć, że tacy masoni i to wielcy mistrzowie lóż włoskich; jak Massini i Garibaldi, oni w ogóle dążyli do usunięcia papiestwa i pozbawienia papiestwa jakiejkolwiek władzy. Ich następcy żądali całkowitej sekularyzacji systemu edukacji. Ponadto są tutaj takie ciekawe różnice, a mianowicie, że środowiska masońskie- francuskie, są expresis verbis nieprzyjacielskie wobec Kościoła, to ma związek i z historią tych ostatnich wieków Francji i rewolucją francuską, która była przecież przygotowywana m.in. przez te środowiska. Nie tylko, ale także przez te środowiska. W związku z tym w krajach romańskich jest ten charakter lóż masońskich.

Natomiast w krajach anglosaskich, czy niemiecko-języcznych – w prawdzie te środowiska mają tzw. touch i sprawiają wrażenie otwartych na sprawy społeczne, czy też biedę ludzką, ale jak pisze taki niemiecki autor Alger Missen, że te środowiska bogacą się przede wszystkim same. Owszem na zewnątrz sprawia się wrażenie wspaniałomyślności i wrażliwości społecznej, ale de facto chodzi o to, żeby poprzez politykę, naukę, sztukę, ekonomię, handel, po prostu umacniać własną pozycję w każdym wymiarze.

Dlatego też wydaje mi się , że to słowo pasterskie ks. abpa Michalika jest nie tylko koniecznym słowem dla orientacji katolickiego Narodu w Polsce i w ogóle wszystkich ludzi dobrej woli, którzy poszukują prawdy, dobra, czy piękna, czy jakiegoś sensu życia. Lecz także jest bardzo potrzebne do tego żeby zrozumieć, że Kościół Boży na ziemi ma nie tylko dzieci Boże, które chętnie do niego przynależą i wyznają wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego jako Stworzyciela i Zbawiciela Świata.

Kościół ma także i wielu nieprzyjaciół i te środowiska, z tego co się orientuję z nowożytnej filozofii, patrząc od strony choćby nowożytnej filozofii, są zdecydowanie negatywne. To zarówno wobec Boga objawienia Chrześcijańskiego w osobie Jezusa Chrystusa jako prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka, lecz także są wrogami Kościoła Świętego z całą jego strukturą sakramentalną i dogmatyczną. Stąd też słowo ks. abpa przewodniczącego Episkopatu Polski jest niezwykle cenna.

Całość tutaj: Radio Maryja.pl

Posłuchaj: tutaj za Radio Maryja

Za:  http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=5707&Itemid=138438434286

 Nadesłał: Jacek