Państwo
Kinga Stępień - Kiedy „ideał” sięga bruku
- Szczegóły
- Kategoria: Państwo
- Odsłony: 3579
Jeszcze gorzej, bo owa uliczna retoryka rozpanoszyła się nie tylko w kuluarach, ale i na arenie publicznej debaty politycznej. Może nie najlepszym, ale zapewne najświeższym tego przykładem była prezentacja komitetu poparcia dla kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta w warszawskich Łazienkach z udziałem takich znakomitości jak: sam Komorowski, Donald Tusk, Władysław Bartoszewski, Andrzej Wajda i Marek Majewski.
Uczestnicy tego spotkania wykazali się doprawdy niezwykłym pojmowaniem kultury zarówno osobistej, jak i politycznej. Andrzej Wajda jako członek honorowy komitetu wyborczego Komorowskiego przemówił walecznie: „To jest wojna domowa, to jest walka o wszystko! Żołnierze PO nie są jednak w walce samotni. Mamy przyjaciół w TVN, wspiera nas też druga prywatna telewizja...”. Wajda zaryzykował nawet kłamstwo wsparte przywołaniem rzekomych słów biskupa przemyskiego, który, jakoby miał żałować, że w Katyniu nie spadł samolot rządowy, ale 7 kwietnia.
Z właściwym sobie zacięciem i butą przemówił najdostojniejszy członek Platformy, określany przez Donalda Tuska, „najlepszym polskim życiorysem”, „lew światowych salonów”, specjalista od polityki zagranicznej i epitetów, sam prof. maturzysta Władysław Bartoszewski. Słynie on nie tylko z tytułu profesora przyznanego osobie bez tytułu magistra, ale i sofistycznej retoryki swoich wywodów kończonych często argumentem ad personam, określanym przez Schopenhauera jako ostatni sposób nieuczciwej argumentacji, stosowany przez ludzi niskiej próby, kiedy wszystkie inne argumenty im zawodzą i nie mają szans na wygranie sporu. Tym razem autor „dyplomatołków” posunął się nawet dalej sugerując, że Jarosław Kaczyński ma doświadczenie tylko w hodowaniu „zwierząt futerkowych” w przeciwieństwie do Komorowskiego, ojca pięciorga dzieci. Przekonując, o potrzebie „powołania Komorowskiego” (na prezydenta), zjednywał nam przyjaciół w Europie ostrzegając, by „Polska nie zeszła w opinii świata na miejsce między Grecją a Bułgarią i Rumunią pod względem stabilizacji, zaufania, szacunku, możliwości”.
Całość spuentował satyryk Marek Majewski „Charyzmę zbyt często mają psychopaci. Więc brońmy Bronka. Naszego. Normalnego”, nawiązując do kampanijnego przekazu PiS i słów prof. Jadwigi Staniszkis, że Bronisław Komorowski jest w przeciwieństwie do Jarosława Kaczyńskiego pozbawiony charyzmy.
W 2007 roku politykom PiS i PO udało się podzielić scenę polityczną pomiędzy dwie partie. Zachwytom nie było końca. Wyeliminowanie ze sceny parlamentarnej, m.in. LPR i Samoobrony miało być gwarancją podniesienia jakości uprawiania polityki na poziom europejski. Teraz wyborcy przekonują się, że jednym z przejawów europejskości jest przyzwolenie na bezkarne publiczne opluwanie konkurenta. Może argument siły jest jedyną zaletą naszych „elyt”?
Za: Aspekt Polski
RadioMaryja.pl
01 luty 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Serwis informacyjny, godz. 02.00
- Serwis informacyjny: Skrót informacji z kraju i ze świata
- Rząd Donalda Tuska znowu oszukał Polaków – Komisja Europejska potwierdziła, że Polska nie będzie zwolniona z paktu migracyjnego
- Polski punkt widzenia: Przemysław Czarnek (31.01.2025)
- Karol Nawrocki obiecuje zmiany dla rolników
- Władze Warszawy walczą z symbolami religijnymi – parlamentarzystom PiS udało się odnaleźć krzyże usunięte z Kopca Powstania Warszawskiego
- Myśląc Ojczyzna – ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr
- Nielegalna komisja śledcza do spraw Pegasusa miała przesłuchać Zbigniewa Ziobrę, ale jej członkowie uciekli z własnych obrad, zanim były minister sprawiedliwości dotarł do Sejmu
- Informacje Dnia 31.01.2025 [20.00]
- Razem obronimy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu!
- Audycja dla dzieci: Dzieci Dzieciom Misji
- Koniec pierwszej zmiany operacji wojskowej „Bezpieczne Podlasie”