w wielką radością mogę dziś oświadczyć, że po posiedzeniu Sejmu 10-tego czerwca jestem w pełni przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi odnieśliśmy sukces i w ciągu najbliższych paru tygodni ustawa zostanie uchwalona, a wszystkie zawarte w niej zapisy będą w pełni zgodne z naszymi postulatami.
Jakkolwiek z przyczyn formalnych* uległy wykreśleniu artykuły definiujące samą procedurę nadawania Krzyża Wolności i Solidarności - przy jasno sprecyzowanych w projekcie kryteriach jego nadawania kwestia ta nie budzi naszych obaw.
Jest już niemal pewnym, że pierwsze odznaczenia nadane zostaną 31 sierpnia podczas uroczystych obchodów 30 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” i że uda się doprowadzić do tego, aby w tym dniu odznaczenia zostały wręczone reprezentatywnej grupie przynajmniej paruset osób, których nazwiska umieszczone już zostały przez IPN w tzw. „Katalogu osób represjonowanych”.
Oto linki do najważniejszych dokumentów:
Projekt ustawy w wersji przyjętej przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych
Stenogram posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych nr 196 z dnia 20 maja 2010 r.
Poniżej zamieszczam fragmenty najważniejszych wypowiedzi z debaty sejmowej (str. 138-145 sprawozdania stenograficznego). Radzę jednak przeczytać w całości wszystkie wystąpienia, gdyż jest w nich wiele innych pięknych i prawdziwych słów, które nareszcie zostały głośno, jednoznacznie i właściwie jednogłośnie wypowiedziane w Sejmie Rzeczypospolitej.
Serdecznie pozdrawiam
Tadeusz W. Drwal
Poseł Sprawozdawca Marek Biernacki (Przewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych):
(...) Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, obydwa te odznaczenia mają być świadectwem, że ludzie, którzy dla ratowania Polski gotowi byli z własnej woli ryzykować utratę życia, zdrowia i wolności, nigdy przez ojczyznę zapomniani nie będą.
(...) Co jest też istotne, cały projekt ustawy został przygotowany przez działaczy „Solidarności”, byłych działaczy podziemnej „Solidarności”. Przyjęty został później przez posłów i tutaj bardzo istotną rolę odegrał właśnie pan premier Longin Komołowski. Co jest też znaczące, pod projektem podpisali się przedstawiciele większości klubów, byli działacze struktur „Solidarności”, a także posłowie, którzy zginęli w tragicznej katastrofie smoleńskiej.
(...) Ze względu na to** nastąpiło rozbicie poselskiego projektu na dwa osobne akty, tzn. część normatywną, wprowadzającą nowy order i odznaczenie do ustawy o orderach i odznaczeniach, oraz Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła preambułę projektu jako uchwałę okolicznościową.
(...) Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wnoszę o uchwalenie powyższego projektu ustawy. (...)
Poseł Konstanty Miodowicz (w imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej):
(...) Krzyż Wolności i Solidarności uhonoruje działaczy opozycji wobec państwa komunistycznego, komunistycznej dyktatury na przestrzeni lat 1956–1989. Jakżeż wielu z nich, rzeczywistych, prawdziwych robotników polskiej niepodległości, żyje w cieniu aroganckiego zapomnienia.
(...) W ubiegłym roku obchodziliśmy 20. rocznicę upadku komunizmu. Przed nami 30. rocznica powstania ruchu „Solidarności”. To dobry czas na dopełnienie obowiązku oddania honorów tym, którzy kosztem trudów, wyrzeczeń oraz cierpień, często z narażeniem życia, czynem świadczyli Polsce, idei obywatelskiej i fundamentalnym prawom człowieka, przyczynili się do upadku imperium zła, do zerwania haniebnych więzów porządku jałtańskiego. Ich bohaterstwu zawdzięczamy rozpad murów dzielących Europę.
(...) Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej rekomenduje przyjęcie przez Wysoką Izbę ustawy o zmianie ustawy o orderach i odznaczeniach w postaci zawartej w druku sejmowym nr 3076 wraz z proponowaną poprawką***. Uchwalenie omawianej ustawy pozwoli upamiętnić dzieło bohaterów naszej wolności i ustanowić kształtujący świadomość narodową przyszłych pokoleń Polaków wzór postaw obywatelskich w czasach ich wielkiej próby.
Poseł Adam Śnieżek (w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość):
(...) Restytucja Krzyża Niepodległości będzie dowodem, że nasze państwo nigdy nie zapomina o ludziach, którzy z narażeniem życia lub zdrowia oraz z wielką ofiarnością służyli sprawie jego suwerennego bytu. Jest to ostatni moment, by żyjący polscy patrioci z okresu II wojny światowej oraz lat powojennych mogli być uhonorowani tym odznaczeniem.
(...) Polska nie może zapomnieć o zasługach ludzi, którzy narażając swoje życie i zdrowie, poddani różnorakim represjom, przyczynili się do odzyskania przez Polskę wolności, a którzy do tej pory – w zdecydowanej większości przypadków – nie otrzymali za to żadnej nagrody, nie mieli żadnych przywilejów. Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z głębokim przekonaniem będzie głosował za przyjęciem tej ustawy.
Poseł Stanisława Prządka (w imieniu Klubu Poselskiego Lewica):
(...) Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Poselski Lewica wyraża stanowisko, że należy uhonorować tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę, ryzykując utratę życia, zdrowia czy wolności, dlatego nie będzie przeciwny przyjęciu zaproponowanych w sprawozdaniu przepisów. Dziękuję.
Poseł Mieczysław Marcin Łuczak (w imieniu Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego):
(...) Nie wszystkich da się wynagrodzić, nie wszystkim da się spłacić dług za wolność i niepodległość, za demokratyczny kraj. Dlatego też Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego, mimo częściowych wątpliwości, będzie popierał rzeczony projekt.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Marek Bucior:
(...) jeżeli uwzględnimy kontekst przywrócenia Krzyża Niepodległości, to bardzo wyraźnie widać, że ten krzyż****, należny środowiskom solidarnościowym, środowiskom niepodległościowym, wpisuje się dokładnie w pewną paralelę historyczną. W 1928 r., gdy Aleksandra Piłsudska występowała z takim wnioskiem, a następnie wniosek ten został podchwycony przez środowisko żołnierskie i generał Sosnowski wystosował odpowiednie wystąpienie do prezydenta, to wtedy, proszę państwa, uzasadnienie było takie, że jest to inicjatywa mająca na celu naprawienie krzywd, jakie spotkały liczne rzesze zasłużonych w pracy nad odzyskaniem niepodległości, a pominiętych na dotychczasowych listach odznaczeniowych Orderu Odrodzenia Polski. I ta paralela jest wyraźna – wtedy 1928 r., a więc 10. rocznica odzyskania niepodległości, teraz 30. rocznica powstania „Solidarności”. To widzimy. Kolejna paralela to podobny krąg podmiotowy, podobny krąg osób. Stąd też nie ma żadnej wątpliwości, że rząd popiera przywrócenie Krzyża Niepodległości i ustanowienie Krzyża Wolności i Solidarności.
(...) Padło pytanie, czy badaliśmy, ilu osobom krzyż będzie nadany, ale przecież w trakcie prac państwa – przeglądałem stenogramy – wyraźnie mówiono, że podstawową zasadą jest to, by nikogo nie pominąć. Posłowie uczestniczący w pracach wskazywali, że nawet trudno jest określić krąg osób, do których ma być adresowany czy to Krzyż Niepodległości, czy Krzyż Wolności i Solidarności, że żadnej grupy nie należy pomijać. Stąd też oczywiście nie odpowiem na pytanie, ilu osobom krzyż zostanie nadany, ale nie ma to w tej chwili znaczenia. Są na to środki i nie ma tu żadnych problemów. (...)
Poseł Sprawozdawca Marek Biernacki (Przewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych):
(...) Ja chcę tylko podkreślić wyraźnie, że preambuła została oddzielona, ale przyjęto ją w formie uchwały komisji. Chcemy tę uchwałę przyjąć łącznie z projektem ustawy, co jest istotne. (...)
Wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska:
(...) W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawkę, proponuję, aby Sejm ponownie skierował ten projekt do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w celu przedstawienia sprawozdania.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważała, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
* Mowa tu o wynikającej z opinii Biura Analiz Sejmowych konieczności rezygnacji z wprowadzenia nowego orderu i odznaczenia nową ustawą główną na rzecz ograniczenia się do stosownej nowelizacji ustawy o orderach i odznaczeniach.
** Chodzi o konieczność ograniczenia się do nowelizacji ustawy o orderach i odznaczeniach – przyp TWD.
*** W uprzednio prowadzonych rozmowach my również rekomendowaliśmy przyjęcie tej poprawki; tekst poprawki znajduje się na stronie 140 Sprawozdania Stenograficznego – przyp. TWD.
**** Mowa o Krzyżu Wolności i Solidarności – przyp. TWD.
--
Krakowski Komitet Krzyża Solidarności
tel. 510-566-600
http://kkks.mojeforum.net