Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Robert Winnicki. Fot. facebook

PiS nie tylko nie wstał z kolan w kwestii relacji międzynarodowych, ale wręcz zaczął znów pełzać przed innymi ośrodkami. Niestety, jest to też wynik ich głupiej polityki zagranicznej i jednostronnego uzależniania nas od USA – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy).

W czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział, że USA mają „pewne obawy” odnośnie ustawy o IPN i zwróciły się do Polski „z pewnymi sugestiami” dotyczącymi jej interpretacji. Zdaniem ministra, „doprecyzowanie” ustawy jest możliwe, a kierunki wyznaczył prezydent we wniosku do TK.
– Wszystko wskazuje na to, że obce ambasady, w tym przypadku ambasada Izraela i ambasada Stanów Zjednoczonych zaczynają nam w Polsce pisać prawo, zaczynają nam je wręcz dyktować – mówi w rozmowie z portalem Kresy.pl poseł Robert Winnicki.
PiS nie tylko nie wstał z kolan w kwestii relacji międzynarodowych, ale wręcz zaczął znów pełzać przed innymi ośrodkami. Niestety, jest to też wynik ich głupiej polityki zagranicznej i ich jednostronnego uzależniania nas od USA, co już wielokrotnie podkreślałem. Ale nie wolno na coś takiego pozwolić – uważa polityk.– Kolejne wypowiedzi przedstawicieli władzy są niestety coraz większą kompromitacją – mówi lider Ruchu Narodowego. – Obnaża to zarazem fasadowy charakter tych haseł o suwerenności i godności narodowej, którymi PiS tak mocno się posługuje. Przeczytaj: Ambasador USA: oczekiwaliśmy, że ustawa o IPN zostanie zmieniona

Winnicki odniósł się również do zapowiedzi przedstawicieli władzy, że znowelizowana ustawa nie będzie stosowana. We wtorek wiceszef MSZ Bartosz Cichocki, który przewodniczy zespołowi ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem powiedział, że nowelizacja ustawy o IPN będzie obowiązywała, lecz prokuratorzy nie będą stawiać na jej podstawie zarzutów.
Był to jego komentarz do słów marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który wcześniej zapewniał, że ustawa ta „nie będzie działać”.
– Taka deklaracja, że prawo, które się uchwaliło, ma nie obowiązywać, wygląda na nacisk zewnętrzny – uważa poseł Winnicki. – Takie twierdzenie, że jakaś ustawa wchodzi w życie, ale nie będzie obowiązywać… bo co, bo organy państwa nie będą jej wykonywać? To jest rzecz absolutnie niebywała i skandaliczna. To jest standard republiki bananowej. To jest kpina z państwa, prawa, z wymiaru sprawiedliwości, wreszcie z obietnic, które PiS składał obywatelom, szczególnie swoim wyborcom.Zdaniem Winnickiego, jest to „absolutnie bezprecedensowy skandal”. – Jeśli za tym miałby realnie pójść brak wykonywania ustawy przez organy państwa, to możemy powiedzieć bardzo jasno, że formacja rządząca powinna nazywać się „Bezprawie i Niesprawiedliwość”. Bo to jest postawienie wszystkiego na głowie. To jest zawieszenie obowiązywania w państwie jakichkolwiek norm prawnych na mocy decyzji politycznej. To rzecz zupełnie niebywała.

Kresy.pl


Za: https://kresy.pl/wydarzenia/winnicki-obce-ambasady-zaczynaja-nam-dyktowac-prawo-standard-republiki-bananowej/#comments