Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wstrzymajcie prace nad ustawą”. Departament Stanu USA apeluje do polskich parlamentarzystów

Rzecznik resortu dyplomacji USA Ned Price wezwał w piątek Polskę do wstrzymania prac nad nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego, która wywołała wcześniej gwałtowną reakcję Izraela. Ocenił, że „prawo jest krokiem w złym kierunku w kwestii zwrotu mienia żydowskiego”.

Wierzymy w znaczenie rozwiązania spraw restytucji z czasów Holokaustu, by zapewnić równość i sprawiedliwość dla wszystkich ofiar. Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku. Wzywamy Polskę, by nie posuwała tej ustawy do przodu" – napisał w piątek na Twitterze Price.


Odniósł się w ten sposób do przegłosowanej w czwartek przez Sejm bez głosów sprzeciwu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którą m.in.
po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania.

Nowe przepisy trafią teraz do Senatu.

Prawo spotkało się z gwałtowną reakcją Izraela, według którego ustawa zamknie drogę ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń.

Szef MSZ Izraela Jair Lapid oznajmił, że prawo jest „hańbą” i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami.

W odpowiedzi polski MSZ opublikował oświadczenie, twierdząc że wypowiedzi strony izraelskiej „wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa”, zaś ustawa stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.

ko, kf 25.06.2021,

https://www.tvp.info/54530462/ustawa-reprywatyzacyjna-wstrzymajcie-prace-nad-ustawa-departament-stanu-usa-apeluje-do-polskich-parlamentarzystow
Za: http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=31476&Itemid=100