Warto przeczytać
Przestroga dla lichwiarzy?
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
- Odsłony: 4987
W ramach takiej pieriedyszki wypada odnotować interesującą publikację „Financial Times” pod tytułem „Polacy świętują Wniebowzięcie świecką Madonną”. Wskutek tego tytułu publikacja sprawia wrażenie gniota, którego autor bierze 80-tysięczną gawiedź za „Polaków”, ale to tylko pozór, bo artykuł pokazuje proces sekularyzacji polskiego społeczeństwa. Wprawdzie jeszcze 95 proc. deklaruje się jako chrześcijanie, ale w niebo wierzy już tylko 70 procent, a i to nie jest pewne. Jest to według autora, zjawisko „niepokojące”, a „innym niepokojącym sygnałem” jest spadek powołań zakonnych.
Dlaczego pismo specjalizujące się w sprawach finansowych i z tego tytułu przeznaczone głównie dla lichwiarzy, nagle zaniepokoiło się sekularyzacją w Polsce? Najwidoczniej i do lichwiarzy zaczyna docierać świadomość niebezpieczeństwa. Otóż jeśli ludzie przestaną wierzyć w Boga, to przestaną też obawiać się piekła, a wtedy zniknie ostatnia przeszkoda powstrzymująca ich przed pozabijaniem lichwiarzy i uwolnieniem się w ten sposób z ekonomicznej niewoli. Amerykanie mają nawet przysłowie, że wprawdzie Pan Bóg stworzył ludzi wolnymi, ale dopiero pułkownik Colt uczynił ich równymi. I słusznie, bo nawet najbardziej wpływowy finansista nie potrafi przecież schwytać w rękę pocisku wystrzelonego w jego głowę. W tej sytuacji czekamy na praktyczne wnioski w postaci nasilenia sponsoringu przedsięwzięć ewangelizacyjnych.
Komentarz · „Dziennik Polski” (Kraków) · 2009-08-26
Stanisław Michalkiewicz
www.michalkiewicz.pl
Stałe komentarze Stanisława Michalkiewicza ukazują się w „Dzienniku Polskim” (Kraków
RadioMaryja.pl
03 styczeń 2026
Katolicki Głos w Twoim domu- Nowa wysokość zasiłku pogrzebowego
- Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego rozważa całoroczny zakaz nocnych wędrówek po Tatrach
- Ruszają kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie
- Prognoza pogody 03.01.2026
- Informacje Dnia 03.01.2026 [08.00]
- Współpracownicy prezydenta RP zapowiadają, iż Karol Nawrocki nie zgodzi się na podpisanie ustawy o statusie osoby najbliższej
- Spróbuj pomyśleć
- 2026 ogłoszony został rokiem prekursorki polskiej tyflologii bł. matki Róży Czackiej
- Kambodża: rząd zarzuca Tajlandii zbrojną aneksję wioski mimo podpisanego rozejmu
- Homilia o. Eugeniusza Leśniaka CSsR z Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II
- Sekretarz generalny ONZ wzywa Izraela do cofnięcia zakazu wjazdu do Strefy Gazy części organizacji pomocowych
- Meksyk: dwie osoby zginęły, zniszczenia w szpitalach po trzęsieniu ziemi





