Warto przeczytać
Państwo żydowskie na Lubelszczyźnie
- Szczegóły
- Kategoria: Warto przeczytać
- Odsłony: 6517
Pod hasłem "Holocaust" jest podrozdział pt. Nazistowskie pomysły o terytorialnym "rozwiązaniu kwestii żydowskiej". Jest tam mowa o Madagaskarze oraz o koncentrowaniu Żydów w rezerwacie Lublin i Nisko (t. 8, str. 854). W Nisku miała być stolica Lublinlandu.
Pod hasłem "Lublin" jest mowa o tym, że "przez pewien czas Naziści mieli zamiar zamienić region lubelski w rezerwat dla Żydów, aby tam skoncentrować Żydów z Niemiec, z okupowanej części Polski i innych krain inkorporowanych do Rzeszy. Pod koniec 1939 ok. 5000 uchodźców dotarło do Lublina, a w lutym 1940r. 1300 ze Szczecina (...) W kwietniu 1940 plan stworzenie rezerwatu żydowskiego w Lublinie oficjalnie odrzucono". Eksterminacja i wywózka Żydów z Lublina rozpoczęła się jednak dopiero w marcu 1942 r.(t.11 str, 544-546).
Pod hasłem "Polska" napisane jest, że "więcej jak 50 gmin żydowskich było deportowanych w całości lub częściowo do dystryktu lubelskiego między jesienią 1939 a majem 1940r.". Zdolnych do pracy brano do obozów pracy a "kobiety, dzieci i starców deportowano zamkniętymi wagonami towarowymi do Lublina i Kielc" (str. 754-755). Dalej w podrozdziale "Lublin District" napisane jest: "Początkowo wschodnia część dystryktu Lublin uważana była za "Rezerwat żydowski" i systematycznie deportowano tam Żydów z części Polski inkorporowanej do Rzeszy, z samej Rzeszy, z protektoratu Czech i Moraw i z Austrii. Józefów, Izbica Lubelska, Krasnystaw i Zamość to niektóre z miast, które stanowiły punkty koncentracji dla tych deportantów. Lokalną ludność wysiedlano, by zrobić miejsce dla nowych przybyszów. Nawet po zaniechaniu tego planu "Rezerwatu żydowskiego", dziesiątki tysięcy Żydów z Niemiec, Czechosłowacji i Austrii nadal napływała do dystryktu (...). Ideologowie nazizmu uważali Lublin za rezerwuar "Światowego Żydostwa", i przypuszczalnie utrzymywali tajne kontakty ze społecznościami żydowskimi wszędzie. (str.764-765).
Ciekawe czemu polskich historyków ten temat tak mało interesuje?.
OPOKA W KRAJU 13(34)
Kórnik - wrzesień 1995
pod redakcją Macieja Giertycha
RadioMaryja.pl
24 grudzień 2024
Katolicki Głos w Twoim domu- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy
- Świąteczne przesłanie patriarchów i zwierzchników Kościołów w Jerozolimie
- Sianko i słoma – nieodłączny element polskiej tradycji wigilijnej
- Święta Bożego Narodzenia w Brazylii
- Kaplica pamięci
- Serwis informacyjny, godz. 12.00
- Informacje Dnia 24.12.2024 [12.00]
- Ks. abp Tadeusz Wojda: Wigilia jest szansą na odnowienie relacji i na przebaczenie
- Ks. bp J. Sobiło z Ukrainy: Wigilijny wieczór to czas, żeby otworzyć nasze serca, aby Bóg jako małe Dziecię płaczące nad losami świata mógł odpocząć i w nim się położyć
- Boże Narodzenie na morzach, ocenach i w portach
- Serwis informacyjny, godz. 11.00
- Trwa posiedzenie rządu