Wiadomości
Europa potępiła ukraińską SB
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości
- Odsłony: 2766
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) uznało fakty presji na społeczeństwo Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Na posiedzeniu ZPRE została uchwalona poprawka do rezolucji "Funkcjonowanie demokratycznych instytucji na Ukrainie" - powiadomiła internetowa agencja informacyjna "Ukraińska Prawda". ZPRE w poprawce do rezolucji wyraziło dezaprobatę zwiększeniem wiarygodnych przypadków bezprawnej ingerencji SBU do działań opozycyjnych opcji politycznych. Uznano także fakty presji służb specjalnych na dziennikarzy, partyjnych aktywistów, działaczy społecznych i członków ich rodzin. Takie działania ukraińskich służb specjalnych są sprzeczne ze standardami demokratycznymi - oświadcza ZPRE, apelując do władz Ukrainy, aby zreformowały SBU zgodnie ze standardami europejskimi. ZPRE także osądza działanie innych resortów siłowych na Ukrainie, które niszczą wolność słowa i zebrań w kraju. Społeczeństwo ukraińskie jak za czasów komunistycznych jest znowu zastraszane - konkluduje ZPRE, apelując do władz w kraju, żeby przeprowadziły rzetelne dochodzenia w sprawach łamania praw człowieka i demokratycznego funkcjonowania instytucji społecznych i organizacji partyjnych. Oprócz tego Rada Europy apeluje do władz w Kijowie, aby zabezpieczyły prawne i nie wybiórcze rozpatrywania sądowe przypadków łamania praw człowieka i wolności słowa.
Byłe ukraińskie KGB a teraz SBU działa nadal wg. starych metod komunistycznych, wykonując zamiast poleceń nomenklatury sowieckiej polecenia klanów oligarchicznych przy władzy. Teraz SBU na czelę z oligarchą medialnym Walerijem Choroszkowśkym czyni wszystko, żeby zniszczyć w kraju wszystkie poważne opozycyjne opcje polityczne, zwłaszcza znienawidzoną przez oligarchę Julię Tymoszenkę, która będąc premierem zadała poważnego ciosu oligarchii ukraińskiej.
Chociaż władze niepodległej Ukrainy stale odcinały się swojej pezeszłości komunistycznej - w okresie ZSRS Ukraińcy aktywnie i dobrowolnie tworzyli reżim komunistyczny, w tym i NKWD-KGB. Wielu Ukraińców chętnie pracowali i współpracowali z sowieckimi służbami specjalnymi. Niedawno stało wiadomo, iż w probanderowskiej Ukrainie zachodniej co czwarty Ukrainiec był tajnym agentem KGB. Z tego powodu trudno oczekiwać, iż SBU zostanie w najbliższym czasie zlustrowana i zreformowana. Krytyka władz ukraińskich przez Radę Europy nic nie zmieni w kraju, bo tego nie chce obecny establishment.
Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów
Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
RadioMaryja.pl
16 maj 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Informacje Dnia, godz. 02.00
- Informacje Dnia: Skrót informacji z kraju i ze świata
- Egipt: jedna z największych linii lotniczych ogranicza loty między Rosją a popularnymi kurortami
- Hamas: Rozmawiamy z USA, jesteśmy gotowi, by oddać władzę w Strefie Gazy
- Polski Punkt Widzenia: Andrzej Śliwka (15.05.2025)
- Władimir Putin zwolnił dowódcę Wojsk Lądowych, gen. Olega Salukowa
- Śląskie: kontrola Straży Granicznej ujawniła 169 nielegalnie pracujących cudzoziemców
- Informacje Dnia 15.05.2025 [21.20]
- Nie zapowiada się na zakończenie wojny na Ukrainie
- Rafał Trzaskowski prowadzi kampanię wyborczą, podczas gdy warszawiaków prześladują agresywne bandy ze Wschodu
- Głos Polski – pos. Antoni Macierewicz
- Ostatnie dni kampanii wyborczej – Karol Nawrocki kontynuuje objazd po Polsce