Komisja Europejska twierdzi, że na razie nie odnosi się do treści wniosku a jedynie do jego prawnej dopuszczlności. Wnioskodawcy twierdzą, że rząd Viktora Orbana podjął działania przeciw demokracji i zasadom państwa prawa. Czynią mu także z zarzut z obrony granic Węgier przed zalewem nielegalnych imigrantów co jest określane mianem "ksenofobii". Wnioskodawcy z pedagogicznym zacięciem przestrzegają przed oddziaływaniem przykładu polityki węgierskiego rządu na kraje gdzie „kultura demokratyczna jest świeża i krucha”. Wcześniej analogiczny wniosek o wszczęcie procedury próbowali złożyć eurodeputowani frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy nie zdołali oni jednak zebrać wystarczającego poparcia w Parlamencie Europejskim. +++
Aby Komisja Europejska mogła uruchomić procedurę prowadzącą do zawieszenia Węgier w prawach członka UE, wniosek musi poprzeć w ciągu roku od złożenia 7 państw członkowskich Unii.
wpolityce.pl/kresy.pl
Za: http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/komisja-europejska-zarejestrowala-wniosek-o-zawieszenie-wegier-w-prawach-czlonka-ue#
Węgry
Węgry to kraj śródlądowy, położony w Europie Środkowej, graniczy z aż siedmioma krajami: Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją, Słowenią i Austrią. Jest to kraj w przeważającej części równinny, na północy lekko górzysty.
Do najważniejszych sektorów węgierskiej gospodarki w 2014 r. należały: przemysł (26,4 %), handel hurtowy i detaliczny, transport, usługi związane z zakwaterowaniem i usługi gastronomiczne (18,5 %), administracja publiczna, obrona, edukacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna (17,5 %).
Główne rynki eksportowe dla węgierskiej gospodarki to Niemcy, Austria i Rumunia, a importowe – Niemcy, Austria i Rosja.
Stolica: Budapeszt
Powierzchnia: 93 024 km2
Liczba mieszkańców: 9 879 000 (2014 r.)
Udział w liczbie ludności UE: 1,9 % (2014 r.)
PKB: 103,217 miliardów EUR (2014 r.)
Język urzędowy: węgierski
Ustrój polityczny: republika parlamentarna
W UE od: 1 maja 2004 r.
Liczba posłów w Parlamencie Europejskim: 21
Waluta: forint (HUF)
Czy należy do strefy Schengen? Tak. Węgry są członkiem strefy Schengen od 21 grudnia 2007 r.
Przewodnictwo w Radzie: Węgry sprawowały rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE raz – w 2011 r.
Za: http://europa.eu/about-eu/countries/member-countries/hungary/index_pl.htm
Zobacz także: