Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
W cieniu upamiętnienia batalii o pomnik bolszewików w Ossowie, w wołomińskim kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej odsłonięta została, 13 sierpnia 2010 roku, tablica pamiątkowa ku czci obrońców Wołomina z 1920 r. 

Fakt udanej obrony miasta umyka z ogólnego punktu widzenia, został przyćmiony przez krwawe starcia pod Ossowem i w rejonie Radzymina. Do polskiej tradycji uczczenia Bitwy Warszawskiej 1920 r. weszły, bowiem miejsca, w których danina krwi żołnierza polskiego była znacząca. Przez to w zapomnienie poszły te miejsca, w których żołnierz stawił twardą obronę i nie przepuścił wroga.

Linia obrony wojsk polskich pod Wołominem przebiegała od miejscowości Czarna, przez Białe Błota, Sławek, wschodnim skrajem miasta (obecną ulicą Reja) i dalej na południe do Leśniakowizny. Rubieży tej broniły dzielnie pododdziały 47 pułku strzelców kresowych wspierane przez dywizjony artylerii i dwa pociągi pancerne „Mściciel” i „Paderewski”.

Obrona miasta była skuteczna, a pociągi swoimi wypadami w głąb pozycji bolszewickich wprowadzały popłoch w szeregi wroga.

Może tym wydarzeniem uda się wprowadzić do kalendarza obchodów „Cudu nad Wisłą” ten promyk radości, iż świętuje się fakt udaną obronę pozycji przedmościa warszawskiego.

Za: http://fakty.wwl.pl/component/content/article/24-materiay-nadesane/600-Wolomin---jego-znaczenie-dla-bitwy-w-1920-r..html