Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Dzisiaj przypada 71. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wywołana przez Niemcy wojna rozpoczęła się niemiecki atakiem bombowym na Wieluń, a zaraz po nim ostrzałem Wojskowej Składnicy na Westerplatte przez pancernik Schlezwig-Holstein i agresja wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej.
Agresja niemiecka na Polskę rozpoczęła największy konflikt zbrojny w historii świata i objął zasięgiem działań prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany.
II wojna światowa trwała od 1 września 1939 do 8 maja 1945 i miała nieznane w historii, tragiczne skutki dla obywateli państw biorących udział w wojnie. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie prawie 30-35 mln ludzi, a łączne ofiary wojny sięgają od 62 mln do 79 mln ofiar.
Proporcjonalnie największe straty poniosła Polska, tracąc 6 mln swoich obywateli i znaczną część rdzennie polskich ziem na wschodzie, które znalazły się pod okupacją ZSRR. Sowieckie straty sięgają 26 mln ludzi, Niemcy – 9 mln. Wypędzenia Polaków przez Niemców z zajętych przez hitlerowskie wojska miast, szczególnie tych wcielonych do Reichu sięgały 6 mln ludzi; podobna wypędzeń Polaków z ziemi miała miejsce po zajęciu Kresów Wschodnich przez Sowietów.

Wojna doprowadziła do ogromnych zniszczeń w miastach, głównie tych o dużym znaczeniu strategicznym i użycia w działaniach wojennych nieznanej dotąd broni atomowej w Hiroshimie i Nagasaki. Niemcy zbudowali też sieć obozów koncentracyjnych, będące narzędziem ludobójstwa podbitych narodów

Napisał(a) romin  
 

Za: Aspekt Polski