Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Przed przypadającą dziś 70. rocznicą podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow pojawiło się w Rosji szereg wypowiedzi na ten temat znanych historyków. Większość z nich stara się usprawiedliwić zawarcie sojuszu między Hitlerem i Stalinem.

Emerytowany generał Rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego wyraził opinię, że Pakt Ribbentrop-Mołotow był korzystny dla Związku Radzieckiego. Zwrócił uwagę, że dzięki temu porozumieniu Moskwa zyskała czas na dozbrojenie armii. Przesunęła też granice na zachód, dzięki czemu wojska niemieckie atakując Związek Radziecki miały do pokonania większe obszary. Historyk Aleksander Diukow twierdzi, że napaść wojsk hitlerowskich na Polskę nie była wynikiem podpisania Paktu.
Z kolei Michaił Miagkow twierdzi, że paktu Ribbentrop-Mołotow nie byłoby, gdyby rok wcześniej nie podpisano Układu Monachijskiego. Profesor Miagkow uważa jednocześnie, że należy żałować tego, iż Moskwa nie szukała tak aktywnie, „jak wymagała tego ówczesna sytuacja, wzajemnego zrozumienia z Polską".


Profesor Aleksandr Czubarian jest zdania, że Rosja nie powinna kajać się przed Polską za II wojnę światową. Zasugerował, że Moskwa już wystarczająco wykazała taką postawę w sprawie Katynia.
Tymczasem przewodniczący rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał" zaapelował o wnikliwą ocenę Paktu Ribbentrop-Mołotow. Arsienij Rogiński uważa, że Rosja 70 lat po jego podpisaniu powinna uczciwie spojrzeć na swoje „haniebne strony historii". Szef Memoriału powiedział, że 17-ty września 1939 roku to niewątpliwie data napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

IAR/Kresy.pl

Za: http://www.kresy.pl/wydarzenia?zobacz/rosja-nie-powinna-kajac-sie-przed-polska
Dodał Zalewski dnia 23.08.2009