Muzułmanie zamordowali sześciu chrześcijan
Sześcioro chrześcijan koptyjskich poniosło śmierć, a ośmiu zostało rannych w wyniku zamachu muzułmańskich ekstremistów w Egipcie. Bandyci strzelali na oślep do wychodzących z pasterki wiernych. Koptowie zaczęli wczoraj Boże Narodzenie. Do tragedii doszło przed kościołem św. Jana w Nag Hamadi, 64 km. na północ od Luksoru. Zamachowcy zabili nie tylko chrześcijan. Śmierć poniósł jeden policjant. Kule raniły także dwóch muzułmanów.
Po mocnym ataku terrorystycznym dziś rano w Nag Hamadi wybuchły zamieszki. Jednak udało się je opanować siłom policyjnym.
Zdaniem służb bezpieczeństwa atak był odpowiedzią fanatyków na rzekome przestępstwo, którego miał się dopuścić w listopadzie miejscowy chrześcijanin. Już wówczas doszło do ataków na budynki należące do koptów. Przed świętami miejscowy biskup koptyjski otrzymał pogróżki.
Chrześcijanie stanowią około 10 proc. z 80 mln. mieszkańców Egiptu. Zdecydowana większość ludności wyznaje islam. Często dochodzi do aktów przemocy wobec koptów. Ich przyczyną jest narastanie fundamentalizmu islamskiego, a z drugiej mają one podłoże w sporach o własność.
st / Nag Hamadi
Benedykt XVI broni praw katolików w Turcji
Papież zaapelował o uznanie osobowości prawnej Kościoła katolickiego w Turcji. Zwracając się do nowego ambasadora tego kraju, Kenana Gürsoya podkreślił, że umożliwi to wspólnocie katolickiej korzystanie z wolności religijnej.
Benedykt XVI wyraził uznanie dla zapisów konstytucyjnych mówiących o wolności religijnej w Turcji. Zwrócił jednak uwagę, że w pełnej realizacji tego prawa pomogłoby Kościołowi uznanie jego osobowości. Dzięki temu wspólnota katolicka mogłaby wnieść większy wkład w życie społeczne kraju poprzez szersze działanie w dziedzinie edukacji czy pomocy społecznej.
Nowy ambasador Turcji przy Stolicy Apostolskiej, Kenan Gürsoy, ma 59 lat, jest żonaty i ma dwoje dzieci. Z wykształcenia jest filozofem. Opublikował szereg prac poświęconych filozofii, etyce, dialogowi międzyreligijnemu i międzykulturowemu. Oprócz języka ojczystego włada francuskim.
st / Watykan
Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski