Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Kościół katolicki obchodzi dziś Święto Ofiarowania Pańskiego, znane też w Polsce jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Jest to też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Święto ma głębokie zakorzenienie w tradycji Starego Testamentu i wiąże się z obyczajem ofiarowania pierworodnego syna w świątyni jerozolimskiej w 40 dni po narodzeniu. Święto obchodzone jest w Kościele od IV w. na pamiątkę ofiarowania Pana Jezusa, a od IX w. wierni przynoszą do świątyń świece, symbolizujące Chrys- tusa - "jedyną światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi" (J 1,9).

W Polsce święto ma przede wszystkim charakter Maryjny, a wierni przychodzą do kościoła ze świecami zwanymi gromnicami (od słowa grom). Wg tradycji powinno się zanieść zapalone światło świecy do domów. Dawniej gromnice zapalano podczas burzy, dymem z nich kreślono znaki krzyża na drzwiach i sufitach, zaś umierającym wkładano je w ręce. W święto Ofiarowania Pańskiego kończy się w Polsce tradycyjny (nieliturgiczny) okres Bożego Narodzenia. Tego dnia znika świąteczny wystrój kościołów i domów i kończymy śpiewanie kolęd.


 

Dziś obchodzimy też Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W sposób szczególny pamiętamy o ludziach, którzy całe swe życie poświęcili Bogu - zakonnicach, zakonnikach i kapłanach. Święto to ustanowił Papież Jan Paweł II, by "przyniosło obfite owoce dla świętości i misji Kościoła".

 
Napisał(a) IKa

Za: Aspekt Polski