Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
„I mogę państwa zapewnić,
że chociaż rządy w Polsce się zmieniają,
jak w każdym demokratycznym państwie,
to polityka wobec Izraela się nie zmieni”
– Prezydent RP Lech Kaczyński, Izrael – 11.09.2006 roku


Poseł Robert Winnicki zwrócił się do premier Beaty Szydło z zapytaniem o podwójne standardy stosowane wobec Izraela i Rosji przez polski rząd.

Według posła, rząd PiS ignoruje łamanie prawa międzynarodowego przez państwo żydowskie, a stawia na ostrzu noża tę
kwestię w stosunkach z Federacją Rosyjską.

Lider Ruchu Narodowego zauważa, że stosunki Polski z Izraelem są intensywne, a rząd RP ocenia je pozytywnie. Ma to miejsce mimo tego, iż Izrael łamie prawo międzynarodowe, naruszając przestrzeń powietrzną Syryjskiej Republiki Arabskiej, jak i rozbudowując nielegalne osiedla na terytoriach palestyńskich. Te ostatnie, jak na przykład Zachodni Brzeg Jordanu, nie wchodzą formalnie w skład państwa Izrael. Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła w specjalnej rezolucji rozbudowę osadnictwa żydowskiego na ziemiach Palestyńczyków.

Winnicki podkreśla, że zarazem zarzuty wobec Rosji o łamanie prawa międzynarodowego pojawiają się ze strony rządu za każdym razem, gdy ten zabiera głos o stosunkach polsko-rosyjskich – zarzut ten mają potwierdzać działania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Według Winnickiego, te podwójne standardy stosowane przez rząd PiS wobec Izraela i Rosji świadczą o tym, że to nie przestrzeganie prawa międzynarodowego jest prawdziwym kryterium oceny stosunków Polski z danym państwem.

W związku z powyższym, lider Ruchu Narodowego złożył interpelację, której treść brzmi następująco:


Interpelacja w sprawie wybiórczego traktowania prawa międzynarodowego przez rząd RP

Szanowna Pani Premier,

rząd Rzeczypospolitej wychodzi z założenia, że Federacja Rosyjska łamie prawo międzynarodowe, w związku z czym utrzymywanie z nią poprawnych stosunków nie jest możliwe. Jednocześnie jednak Pani rząd deklaruje utrzymywanie co najmniej dobrych stosunków z Izraelem, który łamie prawo międzynarodowe poprzez osadnictwo żydowskie na terenach zamieszkiwanych przez autochtoniczną ludność Palestyny. W związku z tym proszę o odpowiedź na pytanie:

Czy przestrzeganie prawa międzynarodowego jest rzeczywistym kryterium oceny stosunków dwustronnych Polski z innymi państwami?

Z poważaniem,

Robert Winnicki,

poseł na Sejm RP



Za: Kresy.pl