Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) na dziś zaplanował ogólnopolski strajk nauczycieli. Powodem protestu jest zapowiadana przez rząd reforma szkolnictwa, która – zdaniem prezesa ZNP Sławomira Broniarza – może doprowadzić do likwidacji części szkół, a w konsekwencji spowoduje zwolnienia wśród nauczycieli.

W kontekście powyższego warto zauważyć, że w latach 2008-2014 zlikwidowano łącznie aż 1146 szkół. Tak po prostu. Bez żadnego związku z jakąkolwiek reformą. Wówczas jednak ZNP nie strajkował. Dlaczego?

W kontekście sporu o gimnazja oraz zapowiadanego na dziś protestu nauczycieli skupionych w ZNP (ma protestować ok. 40 proc. zatrudnionych) warto przypomnieć o tym, co działo się w latach 2008 – 2014.

Zgodnie z danymi, do których udało mi się dotrzeć w latach 2008 – 2011 z polskiego krajobrazu zniknęło 595 szkół (podstawowych, gimnazjów i średnich). W latach 2012 – 2014 ilość likwidowanych placówek oświatowych przyspieszyła. W ciągu trzech lata zamknięto łącznie 551 szkół.

Razem, w latach 2008 – 2014, zlikwidowano aż 1146 szkół. I nie było to efektem reformy systemu oświaty. Szkoły były likwidowane, gdyż rząd zmniejszał dofinansowanie i najzwyczajniej w świecie nie było pieniędzy na ich utrzymanie. Niejako „przy okazji” pracę straciło wówczas kilkanaście tysięcy nauczycieli.


Co jednak ciekawe – mimo, iż szkoły były w tym okresie masowo likwidowane, ZNP nie nosił się z pomysłem ogłoszenia generalnego „strajku nauczycieli”. Pracę straciło wówczas sporo nauczycieli, ale Broniarz nie bardzo kwapił się do strajkowania.

Powstaje zasadne pytanie – czy dzisiejszy protest ZNP nie jest przypadkiem inspirowany politycznie? Czy prezes Broniarz nakazałby nauczycielom skupionym w ZNP strajkować, gdyby reformę oświaty przeprowadzała Platforma Obywatelska?

Przypomnijmy również, że Sławomir Broniarz był sygnatariuszem apelu z grudnia ubiegłego roku dotyczącego wypowiedzenie posłuszeństwa legalnie wybranemu rządowi. Tak, że tego…

Źródła:
Szkoły – akcja likwidacja (Wyborcza.pl)
Ile naprawdę zamknięto szkół w Polsce (Ibe.edu.pl)
Szkoła według SIO: o 7 tys. mniej nauczycieli, 349 zlikwidowanych szkół, spadająca liczba uczniów (Wip.pl)


http://niewygodne.info.pl
Za: https://marucha.wordpress.com