Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Przypominamy

Straciliśmy przyjaciela.  Jako Prezydent Polski, Lech Kaczyński z całą siłą i szczerze wspierał Izrael oraz naszą tutejszą żydowską społeczność. Ostatnio,  bardzo mocno przeciwstawił się Raportowi Goldstone’a, przygotowanemu dla ONZ, w którym oskarza się Izrael o dokonanie przestępstw wojennych w Gazie.

  • Lech Kaczyński był pierwszym prezydentem, który zapalił świece z okazji święta Chanukah w pałacu prezydenckim.

Od trzech lat mam honor kierować tą ceremonią.

  • W grudniu 2008 r. jako pierwszy polski prezydent odwiedził synagoge Nozyka, centrum życia społeczności żydowskiej w stolicy, aby zapalic pierwszą świecę Chanukah.
  • Zorganizował specjalną uroczystość, aby uhonorować Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, nie-Żydów, którzy narazali życie, aby ratować Żydów w czasie Holocaustu.
  • Jako jeden z pierwszych popierał ideę utworzenia w Warszawie Muzeum Żydowskiego, które obecnie tam się wznosi.lk
  • Dwa lata temu, w czasie  wizyty w Katyniu, obydwaj modliliśmy się  przed tablica upamietniajacą rabina Barucha Sternberga, głównego rabina Wojska Polskiego, który został zamordowany w Katyniu wraz  z setkami żydowskich żołnierzy. Ocenia się, że okolo 10% zamordowanych w Katyniu polskich żołnierzy stanowili Żydzi.
  • Prezydent wiele razy podkreślał, że musimy rownież pamiętać o żydowskich żołnierzach ofiarach Katynia.  
  • Powiedział również, że nie można zrozumieć historii Polski nie znając roli Żydow w ciągu prawie 1000 lat historii


Late Polish President Lech Kaczynki, right, with Polish Chief Rabbi Michael Schudrich at Chanukah celebration in Warsaw shul.

 


Dziwisz powiedział, podkreślając, że prezydent “zmarł w warunkach wyjątkowych, po bohatersku można by powiedzieć, bo leciał do Katynia, by oddać w imieniu całego społeczeństwa hołd męczennikom”.


Katyń stał się symbolem ostatnich śladów II wojny światowej oraz komunistycznych kłamstw.  Ostatecznie to kłamstwo się załamało. W kwietniu 1940 roku NKWD  (poprzednik KGB) wymordowało ponad 22 tysiące polskich elit wojskowych, przypisując tę zbrodnię nazistom przez  następne 70 lat.  W czasach komunizmu sowieci całkowicie zaprzeczali swojej odpowiedzialności za zbrodnie.  Trzydzieści lat temu zaczeli stopniowo przyznawać się do swojego udziału.  Następnie, ówczesny przezydent Rosji Wladimir Putin znów powrócił do kłamstw z czasów komuny, odmawiając uznania winy sowietów za zbrodnie kartyńską.  Dopiero w ostatnia środę w czasie uroczystości, w której wzięli udział obydwaj premierzy, Rosji – Wladimir Putin oraz Polski – Donald Tusk, Putin po raz pierwszy zrobił aluzję, że to masowe morderstwo zostało dokonane w czasie totalitarnej władzy Stalina.

Również Maria Kaczyńska, pierwsza dama, była szczególną osobą – ciepła, otwarta i cierpliwa.  Jej uśmiech mógł oświetlić pokój. Każda osoba, która się z nią zetknęła czuła się specjalna. Czy to podczas żydowskich ceremonii w Warszawie, czy też w Nowym Jorku w czasie wizyty w synagodze Park East, czy w czasie spotkań z kalekimi dziećmi, o które się troszczyła.

Na pokładzie samolotu byli rownież inni nasi przyjaciele.  Ojciec Roman Indrzejczyk był jednym z pierwszych ksieży, którzy zaangażowali się w dialog z Żydami i potępiał antysemityzm. Polski, ortodoksyjny biskup Miron Chodawski, zawsze uśmiechnięty i troskliwy. Andrzej Przewoźnik współpracował z nami przy zabezpieczeniu obozu śmierci w Belzcu; obecnie w Polsce prowadzone są podobne prace w Sobiborze.  Mariusz Handzlik walczył o prawdę dotyczacą Izraela i Żydów.
Uczestniczył w mojej rodzinnej uroczystości z okazji bat mitzvach mojej córki.
W stosunkach polsko-żydowskich nastepują istotne zmiany dzięki spokojnej dyplomacji i wytrwałości. To może byc przykładem dla całego świata.

A tu nagle taka tragedia. Znów  zginęli Polacy z powodu Katynia.  Polska jest w szoku.  Nie wiemy jak sobie w Polsce poradzić z taką strata 96 ludzi, wśród których było wielu czołowych polityków.  Przeydent i jego żona, piętnastu posłów na Sejm i trzech senatorów, pięciu wysokich wojskowych.  Brakuje mi słów, aby opisać ból, i cierpienie całego narodu. Straciłem przyjaciół. Żydzi i Izrael stracili przyjaciół.

Przyjaciele, których straciliśmy, walczyli, aby uczynić Polskę lepszą i Polska już jest lepsza dzieki nim.

Naczelny Rabin Polski
Michael Schudrich


Specjalnie dla:

The Jewish Week

(16 kwietnia 1010)

Od Redakcji The Jewish Week

W wyniku katastrofy samolotu pasażerskiego sowieckiej konstrukcji zginęli pod  Smolenskiem: Prezydent Polski Lech Kaczynski, jego zona oraz 94 innych pasażerów,  wśród nich wiele ważnych osobistości życia publicznego.

Przywodcy żydowskiej społeczności w Polsce opłakuja Przeydenta Lecha Kaczyńskioego jako wielkiego przyjaciela Żydow oraz Izraela.  Uczestnicy corocznego Marszu Żywych nieśli w tym tygodniu czarne żałobne przepaski po stracie Prezydenta.

Na pokładzie pechowego samolotu miał byc również Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz wielu działaczy żydowskiej społecznosci.  Jedynie z powodu Sabbath’u nie wsiedli do tego samolotu.  Rabin Schudrich był od wielu lat zaprzyjaźniony z Lechem Kaczyńskim,  jeszcze w czasie kiedy był on Prezydentem Warszawy.  Przeydent Kaczyński systematycznie brał udział w uroczystościach z okazji świat w głównej synagodze stolicy, kilkanaście razy odwiedzał Izrael, podarował plac w Warszawie pod budowe Muzeum Historii Polskich Żydow oraz przywrócił obywatelstwo polskie 15 tysiącom Żydow, których usunął z kraju reżim komunistyczny w 1968 roku.


(Z angielskiego tłumaczył Stan Sas)


 http://www.thejewishweek.com/...

Za: http://prawica.net/forum/21719

Nadesłał: "Jacek"

 

 

Źródła nie znaleziono