Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Iwo Cyprian Pogonowski

Opinie George’a Kennana, architekta powojennej polityki USA są tematem dwóch książek profesora Johna Lukacsa na temat Zimnej Wojny. Autor przytacza wypowiedź Kennan’a o jego stosunku do USA jako jego ojczyzny:

„Ustosunkowanie się człowieka do jego ojczyzny, tak jak stosunki rodzinne jest zawsze sprawą skomplikowaną, ale mimo takiego stanu rzeczy w sumie uważam się za patriotę, który jest w stanie obiektywnie ocenić tragiczny stan, tak USA jak i Rosji Sowieckiej w sensie historycznym. Oceniam obydwa te państwa jako nieudane, mimo tego, że obydwa mają utalentowanych ludzi, twórców ich literatury, sztuki i muzyki. Obywatele obydwu tych państw z punktu widzenia ich sytuacji politycznej są zawsze bezbronni wobec nadużyć politycznych sił dominujących ich kraj i są zawsze narażeni na nadużycia i prześladowania przez te siły występujące jawnie lub zakulisowo.”

Sprawny w geostrategii dyplomata i historyk George Frost Kennan (1904-2005) latami wymieniał poglądy z historykiem-filozofem John’em Lukacs’em, urodzonym na Węgrzech w 1924 roku Żydem z pochodzenia ochrzczonym jako Janos Adalbert. Korespondencyjnie dyskutowali oni problemy czasów Zimnej Wojny w okresie uważanym przez nich za ostatnie stadium Czasów Nowożytnych, które to czasy rozpoczęły się w  Zachodniej Cywilizacji w czasie Renesansu.

W lutym 2003 Kennan, po odmowie przez ONZ poparcia dla inwazji Iraku przez USA, napisał: „Bardzo pesymistycznie oceniam to łamanie prawa międzynarodowego… Szkody dokonywane naszemu państwu są nie do powetowania. Nie będziemy w stanie tych szkód naprawić.” Nawoływał on do zrozumienia co dzieje się, jak dalece została uszkodzona amerykańska cywilizacja polityczna i amerykańska świadomość w czasie, o którym Kennan pisze.

Dla Kennan’a było oczywiste, że podczas gdy nauki socjalne głównie skupiają się na zjawiskach typowych i codziennych, nauka historii zajmuje się głównie zjawiskami wyjątkowymi i unikalnymi. Historia stanowi dla ludzkości wiedzę o samej sobie. Kennan dbał o formowanie się amerykańskiego charakteru narodowego w oparciu o jego rozwój historyczny.

Po nominacji na ambasadora USA do Moskwy, George Kennana publicznie powiedział, że dyplomaci w Rosji są podobnie traktowani jak to czynili Niemcy za czasów Hitlera. Władze sowieckie ogłosiły Kennana  jako „persona non grata” i nie dopuściły go do wykonywania funkcji ambasadora USA w Moskwie. Kreml był zadowolony, że może pozbyć się człowieka, który z ich punktu widzenia, za dużo wiedział o Związku Sowieckim i jego przywódcach.

George Kennan rozumiał zagrożenia epoki nuklearnej i uważał, że na wypadek konfliktu zbrojnego między ZSSR i USA nastąpi gwarantowane obopólne zniszczenie, nie tylko obydwu głównych protagonistów, ale również ich sprzymierzeńców. Był on autorem konceptu przetrwania za pomocą zapobiegania szerzenia sowieckiej sfery wpływów i doczekania przez USA chwili nieuniknionego gospodarczego załamania się gospodarki Związku Sowieckiego. Jak wiadomo, doszło do tego w wyniku  inwazji Afganistanu przez Armię Czerwoną.

Kennan oceniał system rządów komunistycznych jako zbrodniczy, potwornie biurokratyczny i skazany na upadek gospodarczy. Ironią losu jest fakt, że po ustabilizowaniu się zimnej wojny, prosperująca gospodarka USA faktycznie subsydiowała gospodarkę sowiecką. Jednocześnie w celu uzasadniania wielkich kosztów zbrojeniowych i związanych z tymi kolosalnymi zyskami przemysłu zbrojeniowego, statystyki Pantagonu podawały bez porównania większy rozmiar i lepszy stan gospodarki sowieckiej niż był on w rzeczywistości. Sprawa ta wyszła na jaw dopiero po upadku Związku Sowieckiego i po powstaniu znacznie mniejszej „demokracji suwerennej” pod nazwą Federacji Rosyjskiej, w której szerzy się zapaść demograficzna i w której ludność porozumiewa się ponad stu pięćdziesięciu językami i reprezentuje wielką mieszankę ludów podbitych w podobny sposób tak jak kiedyś powstało wielkie imperium Mongolskie.

Trzeba pamiętać, że Moskale na służbie u Mongołów nauczyli się ich metod podboju i rozwinęli te metody z biegiem czasu. Obecnie nie są oni w stanie dokonać reform demokratycznych do jakich USA nawołuje pokomunistyczną Rosję i komunistyczne Chiny.

Tymczasem sama Ameryka staje się coraz bardziej „demokracją fasadową”, o której tygodnik „Time Magazine” pisze, że USA ma „najlepsze prawa jakie można kupić za łapówki” rozmaitych lobby, spośród których lobby Izraela należy do najbardziej wpływowych. Ostatnio, w czasie przemowy premiera Izraela Natenyahu zastraszeni kongresmani i senatorzy dali wielką owację na stojąco temu przywódcy partii Likud (w przedwojennej Polsce faszystowskiego Bejtaru). Mówi się, że wszyscy oni wstali w obawie konsekwencji politycznych dla każdego z nich na wypadek gdyby został sfotografowany bijąc oklaski na siedząco w tej „doniosłej chwili”.

W dużej mierze moment ten ilustruje poglądy profesora Kennana na rzeczywistość amerykańską, w której łapówki są dawane przez korporacje, banki etc. w formie donacji na kampanie wyborcze polityków. Tak na przykład bank Goldman-Sachs, największy darczyńca na koszty kampanii wyborczej prezydenta Baracka Obamy miał wielki udział w „szwindlu na trylion dolarów”, z jednej strony sprzedając swoim klientom kontrakty na nieściągalne długi hipoteczne z zapewnieniem, że kontrakty te są równie pewne jak bony skarbowe USA, a z drugiej strony stawiając w tym samym banku na upadłość wartości tychże papierów wartościowych. W rezultacie „szwindlu na trylion dolarów” około połowy domów w USA ma większe zadłużenie hipoteczne niż wartość rynkową.

Obecnie doszło do tego, że najbardziej lukratywnymi inwestycjami korporacji w USA są wydatki na lobby manipulujące donacjami na koszty kampanii wyborczych w celu zdobywania korzystnych ustaw. Tak na przykład kolosalna korporacja Genaral Electric, która miała w roku 2010 kilka miliardów dolarów dochodu, dzięki uzyskaniu korzystnych ustaw, zupełnie legalnie, całkowicie była zwolniona z podatku dochodowego za rok 2010. Zdarzenie to, obok spraw polityki zagranicznej USA i kosztów „wojny permanentnej”, jest dobrym przykładem problemów, których starał się unikać i przed którymi przestrzegał George Kennan.

Za: http://www.pogonowski.com/?p=2498