Wiadomości

Czechy mogą opuścić Unię Europejską. Jest zgoda prezydenta na przeprowadzenie referendum

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
Czechy mogą opuścić Unię Europejską. Jest zgoda prezydenta na przeprowadzenie referendum
Milos Zeman, fot. Mikhail Metzel/TASS

Prezydent Republiki Czeskiej Milos Zeman publicznie poinformował, że w przypadku ewentualnego wyjścia jego kraju z Unii Europejskiej, wcześniej wypowiedzieć w tej sprawie powinni się obywatele. Przyznał również, że popiera pomysł przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum dotyczącego „Czexitu”. Zeman skrytykował także politykę imigracyjną w wydaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Podczas konferencji prasowej poświęconej priorytetom czeskiej polityki, prezydent Milos Zeman został zapytany o ewentualne wyjście z Unii Europejskiej. Jego zdaniem w tej sprawie powinni wypowiedzieć się obywatele. Dodał również, że osobiście popiera pomysł przeprowadzenia referendum poświęconego „Czexitowi”. – To obywatele powinni zdecydować – mówił Zeman.


Czytaj więcej: Czechy mogą opuścić Unię Europejską. Jest zgoda prezydenta na przeprowadzenie referendum

Rząd Francji na ratowanie Peugeota i Citroena udzielił 9 mld euro pomocy publicznej. Dla UE tak wielka kwota nie była jednak problemem

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gdyby nie wsparcie, jakie francuski rząd udzielił francuskiemu koncernowi PSA, to nie wykluczone, że dziś właścicielem marek Peugeot i Citroen byłby np. chiński kapitał lub jakiś ultra-bogaty szejk z Bliskiego Wschodu. Na szczęście (dla Francuzów) rząd w Paryżu udzielił pomocy publicznej w wysokości najpierw 2, a potem dodatkowych 7 mld euro, dzięki czemu PSA stanął na nogi, a kilka miesięcy temu zdołał nawet przejąć Opla. Co istotne - UE nie zakwestionowała tej pomocy, jako nielegalnej, tak jak miało to miejsce w przypadku polskich stoczni.

Przypomnijmy - w 2008 roku Komisja Europejska uznała, że pomoc publiczna jaka w przeszłości została przyznana stoczniom w Gdyni i Szczecinie była nielegalna i musi zostać zwrócona. W praktyce oznaczało to postawienie obu stoczni w stan likwidacji. Rząd Tuska nie odwołał się od tej decyzji do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), bowiem uznał, iż "tak nie wypada" (cytat z raportu NIK). Od decyzji KE, co do własnych stoczni, odwołała się za to Francja. Opłaciło się - ETS uznał, że pomoc francuskiego rządu nie była nielegalna, dzięki czemu ich stocznie zostały uratowane.

Czytaj więcej: Rząd Francji na ratowanie Peugeota i Citroena udzielił 9 mld euro pomocy publicznej. Dla UE tak...

W Polsce jest ok. 3 tys. uchodźców – głównie Czeczenów. 4 tys. osób czeka na decyzję

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Wśród ok. 3 tys. uchodźców zarejestrowanych w Polsce, zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią Czeczeni. Oprócz Czeczenów, o status uchodźcy starają się także m.in. Ukraińcy i Gruzini.

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców opublikowanych przez RMF FM, obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ok. 3 tysiące uchodźców. 

Najliczniejszą grupą spośród nich są Czeczeni, a dokładniej obywatele rosyjscy narodowości czeczeńskiej. Stanowią oni mniej więcej trzy czwarte wszystkich osób przyjeżdżających do Polski i starających się o uzyskanie statusu uchodźcy.

Czeczeni nie są jednak skorzy do tego, by pozostać w Polsce jako uchodźcy. Nasz kraj zwykle jest dla nich tylko „stacją pośrednią”. Choć to głównie oni proszą Polskę o pomoc, to jak wynika z danych rządowych, po przyznaniu statusu uchodźcy zazwyczaj od razu wyjeżdżają na Zachód – przede wszystkim do Niemiec, które patrzą na to bardzo krytycznie.

Zdecydowana większość migrantów trafiających do Unii przez Polskę nie chce w niej zostać, tylko dostać się na Zachód. Tak postępuje ok. 80 proc. Czeczenów i niemal wszyscy Tadżykowie.


Czytaj więcej: W Polsce jest ok. 3 tys. uchodźców – głównie Czeczenów. 4 tys. osób czeka na decyzję

Już 71 tys. podpisów za decyzją polskiego rządu w sprawie relokacji imigrantów – podpisz lub udostępnij.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Szanowni Państwo,

Pod petycją autorstwa założyciela Reduty Dobrego Imienia, p. Macieja Świrskiego, odnośnie poparcia dla polskiego rządu w sprawie relokacji imigrantów, podpisało się już 66.368 osób! Jeśli jeszcze nie dołączyli Państwo do tej petycji, zachęcam, aby to uczynić. A jeśli już złożyli Państwo swój podpis, proszę, aby przesłali Państwo niniejszy link znajomym:

http://www.citizengo.org/

Przypomnę słowa Autora: “”Komisja Europejska domaga się od Rządu Rzeczypospolitej zgody na przymusową relokację imigrantów z krajów Europy zachodniej do Polski, wbrew opozycji niemal 75% społeczeństwa polskiego.


Czytaj więcej: Już 71 tys. podpisów za decyzją polskiego rządu w sprawie relokacji imigrantów – podpisz lub...

Gdańsk przyjmie imigrantów za pieniądze z Brukseli

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

"Wzywamy, jako obywatele RP, do niezwłocznego podjęcia obowiązków ochrony suwerenności i interesów państwa polskiego w UE oraz przestrzegania Konstytucji."


Rząd PiS stanowczo sprzeciwia się przyjmowaniu przez Polskę uchodźców, ale włodarze Gdańska wychodzą mu naprzeciw. Deklaracja miasta zaskakuje.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, podjął trudną decyzję. Zadeklarował, iż przyjmie uchodźców. Trudno szacować, ilu Gdańszczan popiera tę decyzję. Wiadomo jednak, że Polacy ogółem, co wynika z badań opinii, są przeciwni przyjmowaniu uchodźców.

[Od kiedy to Gdańsk  jest wolnym miastem, nie podlegającym rządom w Warszawie? – admin]

Gdańsk skorzysta z programu „Relaunching Europe Bottom-Up” [ale nazwę bydlaki wykompinowali… – admin], w myśl którego to samorządy będą decydowały o relokacji uchodźców. Jednocześnie to do ich kas spłyną unijne pieniądze.

Program omija rządy centralne dzięki czemu ma być skuteczniejszy. Często miasta i regiony radzą sobie z relokacją lepiej niż władze państw. Poparcie dla programu wyraziły już samorządy Niemiec, Polski, Szwecji, Portugalii i Grecji.


Czytaj więcej: Gdańsk przyjmie imigrantów za pieniądze z Brukseli