Wiadomości
Bandera przyrównany do Pana Boga
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości
- Odsłony: 3439
Nowy Rok z Banderą na czelę
Na Ukrainie 1 stycznia 2010 roku uroczyście obchodzono 101. rocznicę urodzin watażki OUN Stepana Bandery. W Kijowie neonaziści z opcji nacjonalistycznej „Swoboda” Oleha Tiahnyboka urządzili marsz banderowski z pochodniami „Stepan Bandera – nasz bohater!”. Marsz do złudzenia przypominał marsz bojówek hitlerowskich SD z lat 30. XX wieku w Niemczech, objętych kryzysem. Obecna sytuacja polityczno-gospodarcza na Ukrainie jest bardzo podobna do Niemiec tego okresu. We Lwowie władze miejskie zebrały mityng obok pomnika Bandery. Wiec obok niezakończonego z powodów finansowych memoriału banderowskiego z kolei przypominał mityngi z okresu sowieckiego tylko obok pomników wodzów komunistycznych z lat 30.
W Tarnopolu z udziałem władz lokalnych odbyły się liczne akademie, poświęcone prowidnykowi OUN Banderze, a także msza św. w jego intencji w katedralnym kościele Cerkwi greckokatolickiej. Jak i w czasie II wojny światowej Kościół greckokatolicki nadal wspiera wszystkie poczyniania neonazistów ukraińskich. Uroczystości gloryfikacji watażki OUN koordynował Centrum Narodowego Odrodzenia im. Stepana Bandery. W Buczaczu obwodu tarnopolskiego obok popiersia Bandery odbył się mityng władz miejskich z licznym udziałem dzieci. Prowadząca wiec kobieta przywitała mityngujących słowani: Chwała Jezusowi Chrystusowi! Chwała Stepanowi Banderze! Czyżby Bandera na Ukrainie zachodniej jest na równi z Bogiem?
W Iwano-Frankowsku (Stanisławów) w Centrum Wychowania Młodzieży im. Bandery młodzież ukraińska spotykała się z byłymi bojówkarzami OUN-UPA. Wychowana w duchu banderowskim młodzież na Ukrainie zachodniej widzi swoją przyszłość w naśladowaniu Bandery i Szuchewycza – stwierdzono na spotkaniu. Czy do arsenału tego wychowania wchodzą morderstwa Polaków, Żydów i Moskali – na razie trudno powiedzieć. Ale najbardziej popularny watażka „Swobody” we wszystkim, co jest złego na Ukrainie winą obarcza wyłącznie te trzy narody. Może dlatego poparcie Tiahnyboka rośnie we Lwowie, Tarnopolu i Stanisławowie w oczałamiającym tempie. A to już nie są żarty.
Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów
Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
RadioMaryja.pl
09 maj 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- PiS chce wyjaśnień od Rafała Trzaskowskiego ws. kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 66
- Warszawa: policja zabezpieczyła nagrania w związku z zabójstwem na UW
- Pakistan: pięć osób zabitych i 29 rannych w wyniku nocnych ostrzałów w Kaszmirze
- Red. S. Karczewski: Chodzi o człowieka świętego, bo tylko za przykładem świętego pójdą naśladowcy. Wierzę, że papież Leon XIV sprosta temu zadaniu
- Informacje Dnia 09.05.2025 [10.00]
- Informacje Dnia, godz. 10.00
- J. Kaczyński: Niemcy uważają, że wykręcenie się od reparacji przy pomocy takich ludzi, jak np. Tusk, to jest wielki sukces dyplomacji niemieckiej
- Prowincjał augustianów: Leon XIV może łączyć dziedzictwo Jana Pawła II i Franciszka
- Świat reaguje na wybór papieża Leona XIV
- Karol Nawrocki podpisał umowę ze stowarzyszeniami katolicko-patriotycznymi
- Habemus Papam! Nowy papież Leon XIV
- Katecheza: Życie człowieka – znać i kochać Boga