Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Doczesne szczątki czterech przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów pochowanych w Monachium zostaną sprowadzone do Lwowa i złożone na Cmentarzu Łyczakowskim.

Chodzi o członków Prowodu OUN: Dmytra Andrijewskiego, generała Mykołę Kapustianskiego i Osypa Bojdunyka oraz kierowniczego działacza OUN Jakoba Makoweckiego. Z wnioskiem o ekshumację ich prochów oraz pochowanie na nowo na honorowym miejscu Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie zwrócił się do mera Andrija Sadowego zarząd Ukraińskiej Służby, która opiekuje się ich grobami w Monachium. Mer Lwowa wyraził już na to zgodę.

Wyżej wymienieni działacze byli współpracownikami pierwszego lidera Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Jewhena Konowalca, zaś po jego śmierci i rozłamie w OUN w 1940 roku poparli frakcję Andrija Melnyka.


Warto przypomnieć, że na tym samym cmentarzu, Waldfriedhof w Monachium, zostali pochowani także przywódcy banderowskiej frakcji ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego, m.in. Stepan Bandera, Jarosław Stećko, Stepan Łenkawskyj.

tr/ukrnationalism.org.ua/Kresy.pl
Za: kresy.pl (" Prochy liderów OUN zostaną sprowadzone do Lwowa")

 

Za: http://www.bibula.com/?p=10205

Źródła nie znaleziono