Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kres Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród wielu przyczyn upadku Rzeczpospolitej Polskiej, do najważniejszych należy ingerowanie w sprawy polskie państw sąsiednich. To doprowadziło do rozbiorów - na skutek III (rok 1795) Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Jednak powodów upadku ustroju należy szukać także w wewnętrznej sytuacji kraju.

W wieku XVIII społeczeństwo polskie dzieliło się na trzy stany, czyli szlachtę, mieszczaństwo i chłopów. Podobnie jak w innych krajach Europy, nie były to grupy jednolite. Do szlachty zaliczali się i bogatsi obywatele tworząc magnaterię, i ubożsi, zwani gołotą lub bardziej dosadnie hołotą szlachecką.

Konstytucja 3-go Maja wprowadziła wiele zmian w ustroju państwa, z których nie byli zadowoleni magnaci wcześniej płacący przedstawicielom uboższej szlachty za oddawanie głosów wedle ich uznania. W ten sposób najbogatsi stracili władzę.

Nie mogąc się pogodzić ze stratą pozycji i wbrew interesowi państwowemu magnaci podpisali postanowienia Konfederacji Targowickiej. Godzili się przy tym na obalenie Konstytucji, przywrócenie praw kardynalnych a także prosili o zbrojną interwencję Rosji. Tą ostatnią prośbę spełniła Katarzyna II wysyłając wojska do Polski w roku 1792. Zarówno Sejm jak i sejmiki borykały się także z innym problemem, jakim było "liberum veto". Wyrażając w ten sposób sprzeciw, dowolny uczestnik obrad zrywał wszystkie rozmowy.

Kolejne elekcje królewskie także bardzo osłabiały kraj. Gdyby tron był dziedziczny, wtedy także polityka wewnątrzpaństwowa byłby spójna. Po wyborze każdego kolejnego władcy, priorytety państwowe i sposób ich realizacji zmieniały się zasadniczo.

Do porażki systemu Rzeczypospolitej przyczynił się także rażący brak siły wojskowej. W połowie XVIII wieku stan osobowy wynosił około 20 tys. żołnierzy, a po rozbiorach spadł aż o 6 tys. Polacy wcielani byli do armii zaborców, którym służyli niejednokrotnie bardzo daleko od kraju ojczystego (np. żołnierze wcielani do wojska rosyjskiego wysyłanie byli aż na Syberię).

Polacy zmuszeni byli oddać także część urodzajnych ziem i ośrodków przemysłowych i rzemieślniczych, co znacznie odbiło się na poziomie gospodarki. Między innymi uniemożliwiony został handel czarnomorski. To wszystko uniemożliwiało walkę o ojczyznę. Zaborcy bardzo szybko reagowali na zrywy patriotyczne. Ostatecznie nadzieje na niepodległość pogrzebane zostały przez abdykację króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1795 roku.

 

Upadek Rzeczypospolitej przyśpieszany był przez rosnące w potęgę państwa ościenne. Miały one interes w utrzymaniu, a nawet pogłębieniu słabości wewnętrznej Polski i jej niewielkiej pozycji na arenie międzynarodowej. Innowiercy protestanccy i prawosławni zjeżdżali do kraju z Rosji i Prus. Dodatkowo imperium carskie wymusiło pozwolenie na obejmowanie urzędów polskich przez swoich obywateli. Rzeczpospolita pozostawała bezradna, nie posiadała sojuszników mogących ją poprzeć lub wesprzeć finansowo i zbrojnie. Jedynie Francja wyraziła swoje poparcie dla Polski lecz niestety nie pociągnęło to za sobą żadnych konsekwencji. W nadziei na przychylność, w roku 1973 Kościuszko udał się do Paryża, prosząc by Francja oficjalnie zażądała od państw koalicji niepodległości Polski. Po III rozbiorze kontakty z Francją ustały na skutek zarzucenia "zarazy francuskiej" przez państwa okupujące.

 

Powyższe przyczyny złożyły się na upadek Rzeczypospolitej. Nie sposób dziś rozstrzygnąć, w jaki sposób można było uniknąć błędów, jakie jeszcze rozwiązania znaleźć, by nie zapłacić najwyższej kary - utraty niepodległości.

Analogie możemy zauważyć w dzisiejszym liberalizmie, które toczą narodowość i suwerenność, jak rak jakże podobnymi metodami. Sytuacja sprzed rozbiorów Polski pasuje do współczesnych czasów, jak wypisz, wymaluj a tu mamy również “konia trojańskiego”, liberałów z UE z rzekomym ociepleniem stosunków z Moskalem, jak również skłóconych posłów polskiej prawicy, tylko odwrotnie opozycja są jedni dla ojczyzny i narodu-solidarni, występując przeciw drugim, władzy kosmopolici liberalni ale w interesie wyłącznie dla swojej partii…

polak_mały

Za: http://www.propolonia.pl/blog-read2.php?bid=152&pid=3109