Pamięć Walka i Męczeństwo
Rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
- Szczegóły
- Kategoria: Pamięć Walka i Męczeństwo
- Odsłony: 10867
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Auchwitz-Birkenau został utworzony w 1940 r. przez niemieckich okupantów jako miejsce eksterminacji Polaków. Rozkaz założenia obozu wydał Heindrich Himmler, a jego komendantem mianowano Rudolfa Hoessa.
W 1941 r., oprócz obozu w Auschwitz, rozpoczęto budowę drugiego obozu w pobliskiej wsi Brzezince (Birkenau). Tu też zbudowano ogromne komory gazowe, w których ginęli więźniowie. W 1942 r. masowo zaczęto przywozić tu Żydów w związku z planem ich wymordowania, czyli akcją "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".
Pierwszymi więźniami obozu byli Polacy: polska inteligencja, duchowni, później osoby areztowane w łapankach, ofiary deportacji ludności Zamojszczyzny, powstańcy warszawscy.
Według szacunkowych danych w obozie przebywało w sumie ok. 1,3 mln więźniów, z czego 1,1 mln to Żydzi, ok. 150 tys. - Polacy, ok. 23 tys. Cyganów i ok. 40 tys. różnych innych narodowości.
Zginęło ok. 960 tys. Żydów, ok. 75 tys. Polaków, 21 tys. Cyganów i 30 tys. osób innych narodowości. Ginęli w komorach gazowych, egzekucjach, z głodu, wycieńczenia, chorób, w wyniku nieludzkich eksperymentów medycznych i mordowani przez bestialskich oprawców.
W miarę zbliżania się wojsk sowieckich Niemcy próbowali zacierać ślady zbrodniczej działalności, a połowie stycznia 1945 r. podjęto decyzję o ewakuacji obozu. W mordecznym Marszu Śmierci na zachód ginęli kolejni wycieńczeni więźniowie.
27 stycznia 1945 r. do obozu weszły wojska 10 Lwowskiej Dywizji Piechoty I Armii Frontu Ukraińskiego. Przebywało w nim wówczas jeszcze 9 tysięcy więźniów, w tym 500 dzieci, których Niemcy nie zdążyli wymordować. Większość z nich zmarła z wycieńczenia i chorób.
Napisał(a) IKa
Za: Aspekt Polski
RadioMaryja.pl
05 grudzień 2023
Katolicki Głos w Twoim domu- USA: sekretarz stanu Blinken ogłosił sankcje przeciwko izraelskim osadnikom atakującym Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu
- Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” świętuje jubileusz 75-lecia
- Dla sejmowej większości wiatraki są ważniejsze od pomocy dla małych firm
- Nowa większość chce rozliczeń rządu Zjednoczonej Prawicy
- E. Witek w Radiu Maryja: Sejm to nie jest miejsce, gdzie odbywa się show, to jest miejsce bardzo odpowiedzialnej pracy posłów
- Informacje Dnia 05.12.2023 [20.00]
- A. Kwapiński o akcji „Razem dla Polaków ze Wschodu”: Jest to swoista lekcja wolontariatu
- Hiszpania: ponad 1/3 wiatraków energetycznych w Hiszpanii do zdemontowania w ciągu pięciu lat
- W brukselskim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce; strony zgodziły się odroczyć sprawę do 30 stycznia
- Projekt nowelizacji ws. programu „Bezpieczny kredyt 2 procent” trafił do Sejmu
- Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej
- Sz. Hołownia: Sejm kwestią zamrożenia cen energii zajmie się natychmiast; tematem uwolnienia energii z wiatru – jak najszybciej