Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

1. Co to jest demokracja bezpośrednia (w jednym zdaniu)?
Bezpośrednie prawo obywateli do rozpoczęcia referendum dotyczącego każdego tematu oraz prawo do wetowania istniejącego prawodawstwa.

2. Czy demokracja bezpośrednia może funkcjonować również w dużych krajach takich jak Polska?
- Tak. Regularne referenda przeprowadzane w stanie Kalifornia (36mln/ 423,970 km²) oraz w Australii (21mln/ 7,741,220 km²) jednoznacznie to potwierdzają. [dla porównania Polska: 38mln/ 312,679 km²]. Wielkość kraju nie przeszkadza w przeprowadzaniu referendum. Można by nawet rzec, że im większy kraj, tym większa potrzeba demokracji bezpośredniej, ponieważ "centrala" ma mniejsze pojęcie o potrzebach obywateli.
- Wraz ze rozwojem Internetu znikają problemy logistyczne oraz radykalnie zmniejszają się koszty.

3. Czy demokracja bezpośrednia nie jest za droga?
- W referendum blokowane są drogie i niepotrzebne decyzje podejmowane przez "naszych" reprezentantów. Np. wojna w Iraku / decyzja G.W. Bush'a, która kosztuje USA miliardy dolarów rocznie. W Polsce, nawet, jeśli się założy, że referenda będą tak bardzo nieekonomicznie przeprowadzane jak dotychczas, to JEDYNIE zamiast np. "becikowego" można je przeprowadzać co kwartał!
- Podejmowanie decyzji w procesie referendum nie musi być droższe, aniżeli podejmowanie decyzji w demokracji pośredniej. Wystarczającym dowodem jest Szwajcaria i stan Kalifornia, gdzie referenda przeprowadza się regularnie.
- Dodatkowo rozwój technologiczny sukcesywnie obniża koszty. Np jeśli zastosujemy głosowanie pocztą (np. Szwajcaria) lub przez Internet. (Tanie i sprawne głosowania przez Internet, są już od lat z powodzeniem powszechnie praktykowane m.in. w Estonii. Ta technologia już istnieje i jest w użyciu!)


4. Czy ludzie nie są zbyt głupi?
- Ten argument jest tak stary, jak stara jest demokracja i był używany przeciw demokracji jako takiej. Używano go m.in. przeciw wprowadzeniu demokracji parlamentarnej oraz oddania kobietom prawa głosu. Jeśli założyć, że ludzie faktycznie nie są zdolni do podejmowania decyzji, to możemy spokojnie wrócić do systemu totalitarnego na miarę ZSRR. Jeżeli większość społeczeństwa jest taka głupia i podejmuje głupie decyzje, to nie jest przecież w stanie mądrze wybrać dla siebie odpowiedniego reprezentanta!

Historia jednak pokazuje, że ludzie są zdolni do podejmowania decyzji politycznych. Plebiscyt poprzedza intensywna dyskusja. Dzięki niej szansa wyrobienia sobie własnego zdania i pełniejszej informacji jest o wiele większa niż w przypadku wyborów. W kampanii wyborczej omawia się wiele problemów naraz. Najczęściej jednak wszystkie bardzo pobieżnie. Koncentracja nad jednym zagadnieniem już z samej definicji musi prowadzić do lepszej informacji.

5. Czy ludzie nie mają dostatecznych kompetencji, aby podejmować skomplikowane decyzje?
- Posłowie i senatorowie również nie są ekspertami w kwestiach, o których przychodzi im głosować. Przekonanie, iż deputowani zawsze sięgają po opinię ekspertów i są we wszystkich sprawach dostatecznie poinformowani, to jedynie pobożne życzenie. W rzeczywistości zagrywki polityczne biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Deputowani głosują najczęściej zgodnie z dyscypliną partyjną. Społeczeństwo jest wolne od tego przymusu.

Obiektywna broszura, w której prostym językiem zawarte są "za i przeciw" dyskutowanej materii oraz poprzedzająca referendum dyskusja, pozwala na dostateczne informowanie się i wyrobienie sobie własnego zdania. To rozwiązanie jest od lat z powodzeniem praktykowane w Szwajcarii.

- Ponadto, być może prawo nie byłoby tak skomplikowane gdybyśmy Ty i ja mieli wpływ na jego kształt.
- Referendum prowokuje dyskusję. Na jaw wychodzą fakty, które często zostałyby przemilczane przez media. Obywatele są lepiej informowani. Ponieważ mają realny wpływ na podejmowanie decyzji wzrasta zainteresowanie lokalną i ogólnokrajową polityką. (Potwierdzają to wyniki badań naukowców z całego świata zajmujących się tym tematem)

6. Nie można przecież o wszystko zwoływać referendum

- Demokracja bezpośrednia nie zastępuje parlamentu, a tylko go uzupełnia. Jedynie, jeśli wystarczająca liczba obywateli zażąda referendum, to zostanie ono przeprowadzone. Referendum jest przeprowadzane z reguły w ważnych kwestiach np. renty, reformy podatkowe, oświata, międzynarodowe umowy... 99% decyzji będzie nadal podejmowana przez parlament (jednak w tym wypadku dwa razy się zastanowi, zanim wyda dekret godzący w interesy obywateli|

7. Czy Referendum może popchnąć do przodu potrzebne reformy
- Ależ tak! Często widzimy sytuację, gdzie różne partie wzajemnie się blokują i rząd nie jest w stanie przeprowadzić żadnej reformy. Demokracja bezpośrednia ogranicza w ogromnym stopniu tego typu polityczne zagrywki i bezsensowne blokowanie ustaw!

8. Czy nie ma obawy, że większość zostanie zmanipulowana poprzez media i zagłosuje tak jak chcą rządzący?
- Manipulacja, to problem demokracji w ogóle a nie jedynie referendum. To właśnie podczas kampanii wyborczych padają populistyczne hasła. Brak koncentracji na jednym temacie utrudnia społeczeństwu wyrobienie sobie zdania.
- Dodatkowym zagrożeniem są grupy nacisku. Pomyślcie o grupach lobbistycznych wywierających ogromny wpływ na parlamentarzystów. Zastanówcie się kogo łatwiej przeciągnąć na swoją stronę legalnymi bądź nielegalnymi środkami np. za pomocą korupcji, szantażu, czy manipulacji - garstkę polityków, czy kilka milionów wyborców?

9. Czy demokracja bezpośrednia nie spowolni procesu podejmowania decyzji?
- Niektóre decyzje są podejmowane szybciej. Zwłaszcza drażliwe tematy, lub godzące w interesy rządu zostaną wcześniej omówione, a tzw. szybkie strzały (nagle decyzje) zostaną raczej zablokowane (np, decyzja z dziś na jutro o wysłaniu polskich żołnierzy do Iraku)
- Tematy są wolne od cyklicznych elekcji polityków. Kwestie, które wybiegają poza kadencje polityka są w demokracji bezpośredniej z reguły lepiej oceniane.
- Inicjatywy społeczne mogą być bodźcem do innowacji. Najczęściej partie same wychodzą z takimi propozycjami, ponieważ, lepiej słuchając społeczeństwo i proponując to, czego chce lud, zdobywają elektorat.
- Demokracja bezpośrednia działa jak pedał gazu, przyspieszając potrzebne reformy blokowane przez wzajemnie zwalczające się ugrupowania polityczne oraz jako hamulec blokując wykorzystywanie władzy przez te grupy dla własnych celów.

10. Co się stanie, jeśli frekwencja jest za niska?
- Nic. Nie każda kwestia dotyczy każdego obywatela. To byłoby fatalne, jeśli każdy byłby zmuszany do głosowania, ponieważ musiałby oddawać głos na niedotyczące i nieinteresujące go w danej chwili kwestie. Wynik takiego referendum byłby raczej sprawą ślepego trafu. Osoby nieoddające głos, mówią "jest mi obojętne, jaki będzie wynik" lub "zgadzam się z tymi, którzy interesują się tym tematem".

11. Co się stanie, jeśli mała grupa, przy niskiej frekwencji, przeforsuje daną kwestie dla swojej korzyści, naruszając interesy większości?
- W tym wypadku na pewno, w ramach nowej inicjatywy społecznej, zostanie zwołane kolejne referendum korygujące ten błąd.

12. Jeśli DB jest taka wspaniała to, dlaczego jej jeszcze nie wprowadzono?

- Ponieważ rządzący czerpią korzyści z bycia u władzy i zupełnie nie leży w ich interesie zmienienie tego stanu. Jest bardziej niż prawdopodobne, że utraciliby wiele obecnych przywilejów (Przykładem może być Szwajcaria, gdzie głowni politycy nie mają nawet samochodu do swojej dyspozycji, nie mówiąc o szoferach, domach, helikopterach...)
- Ponieważ wszelkiego rodzaju grupy nacisku (lobby) również straciłyby ogromną część wpływów (łatwiej i taniej jest przekupić kilku polityków, aniżeli całe społeczeństwo; poprzez media również łatwiej jest manipulować stosunkowo małą grupą polityków, aniżeli całym narodem)

13. Dlaczego potrzebna jest demokracja bezpośrednia?

- Ze względu na odpowiedzialność. Najczęściej rząd nie odpowiada za swoje poczynania przed nikim, pilnując intratnych związków - wsparcia po upływie kadencji.

14. Dlaczego chcemy demokracji bezpośredniej?
- Bo w Konstytucji "Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu"
- Po to żeby móc decydować o własnym losie częściej niż raz na 4 lata.
- Dlatego, że sami wiemy, co jest dla nas najlepsze.

15. Czy demokracja bezpośrednia posiada jeszcze inne zalety?

TAK
- DB prowadzi do lepszej reprezentacji na płaszczyźnie lokalnej
- DB redukuje niepotrzebne subwencje
- DB zwiększa polityczną przejrzystość (transparencję)
- DB redukuje polityczną korupcję i lobbyzm (Korupcja polityków, albo wykorzystywanie władzy dla własnych celów jest o wiele trudniejsze, ponieważ decyzje korzystne wyłącznie dla uprzywilejowanych jednostek, mogą przez społeczeństwo zostać po prostu odrzucone).
- DB zmniejsza konflikt interesów, bo uruchamia negocjację lub renegocjację w danej zbiorowości.
- DB zmniejsza kumoterskie rządy polityków (ciągle te same twarze, tej samej politycznej mafii), bo zmusza do obsadzania stanowisk fachowcami.
- Powstają inicjatywy, za które politycy nigdy by się nie wzięli
- DB ogranicza możliwość blokowania reform przez wzajemnie zwalczające się partie.
- Obywatele, podejmują decyzje mając na uwadze ich długoterminowe skutki, w przeciwieństwie do polityków kierujących się krótkowzrocznymi kategoriami wyborów parlamentarnych. Przykładem takie długoterminowej decyzji podjętej przez społeczeństwo w referendum jest przewidziana na 14lat budowa tunelu Gotthard, na której realizacje Szwajcarzy podnieśli podatki! URL1: http://www.veoh.com/videos/v6487381ggfRTFrd?g=archtekture-architektur URL2: http://www.admin.ch/ch/d/pore/va/19981129/explic/index.html )

16. Jakie są jeszcze inne argumenty przeciwko demokracji bezpośredniej, o których się nie mówi:

-My politycy nie oddamy naszej władzy
-My politycy zajmujemy się rządzeniem zawodowo. Dlatego wiemy więcej niż Ty.
-My politycy jesteśmy mądrzejsi od obywateli
-My politycy obawiamy się, co powiedzą obywatele. Być może będą chcieli czegoś innego niż moja partia lub czegoś innego niż ja chcę

17. W jaki sposób mogę pomóc?
- angażuj się w lokalną politykę
- wspieraj lokalne inicjatywy
- rozmawiaj ze znajomymi na temat demokracji bezpośredniej
- czytaj na ten temat więcej, interesuj się i rozwijaj
- zapisz się do naszego stowarzyszenia lub załóż własne w swoim regionie
- wyślij maila z informacją o demokracji bezpośredniej swoim 3 znajomym. Najlepiej zrób to od razu.
- informuj i dziel się zdobytą wiedzą na temat demokracji bezpośredniej
- zostawiaj gdzie tylko możesz informację o DB lub o stronie www.demokracjabezposrednia.org

Za: http://demokracjabezposrednia.org/index.php?option=com_fireboard&Itemid=13843870&func=view&id=458&catid=6#458