Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Iwo Cyprian Pogonowski

Donosy na Internecie przez WikiLeaks zaczęły się w 2006 roku z inicjatywy Juliana Assange i zwróciły na siebie uwagę w kwietniu 2010 kiedy opublikowały one nagrania wideo z 2007 roku będące dowodem brutalizacji cywilów i dziennikarzy przez USA na terenie Iraku. Później, w lipcu 2010 Donosy- WikiLeaks opublikowały 76,900 tajnych dokumentów dotyczących inwazji Afganistanu przez USA. Następnie w październiku 2010 WikiLeaks wraz z czołowymi mediami opublikowały blisko 400,000 tajnych dokumentów zawierających kompromitujące sprawozdania z Iraku.

WeakiLeaks uzyskały międzynarodowe pochwały za zasługi w ujawnianiu sekretów państwowych i przyczynianiu się do publicznego ujawniania tychże sekretów w ramach wolności słowa. Naturalnie pochwały te kolidują z krytyką rządu USA. Zainteresowanie publikacjami WikiLeaks osiągnęło swego rodzaju szczyt, kiedy w listopadzie 2010 publikacje te objęły powolnie publikowaną serię zawierającą ćwierć miliona dyplomatycznych przekazów departamentu stanu USA, które to dokumenty udostępniły poufne sprawozdania wymiany myśli między szefami państw i ich tajnych planów jak też tajnych układów zawieranych między nimi.

Dzienne seryjne publikowanie tych dokumentów na spółkę z szeregiem znanych mediów międzynarodowych stanowi po raz pierwszy okazję wglądu publiczności w tajemny świat dyplomacji i wymiany opinii przywódców i ich przedstawicieli dyplomatycznych, którzy obecnie mają do czynienia z nieprzyjemnymi i kompromitującymi konsekwencjami tych publikacji.

Ostatnio stosowana taktyka powolnego ujawniania tajnych informacji działa ma wyobraźnię publiczności na skalę światową oraz na omawianie plotek dyplomatów i ich cynicznych nieraz wzajemnych ocen na najwyższym szczeblu poszczególnych rządów, jak też nie moralnych tajnych rozgrywek między niby sprzymierzonymi głównymi rządami na globie.

Na tym tle pojawiają się oskarżenia Assange’a o popełnianie gwałtu na jego własnej kochance. Sprawę ma rozpatrywać sąd w Szwecji, który wystawił list gończy przez Interpol i żąda aresztu Assange’a. Mówi się o nadchodzącym przekazaniu aresztowanego człowieka odpowiedzialnego za ujawnianie najbardziej tajnych dokumentów państwowych. Cała afera WikiLeaks nabiera charakteru szybko rozwijającego się szpiegowskiego dreszczowca.

Niepewność co do sytuacji prawnej całej działalności WikiLeats spowodowała wydawniczą firmę Amazon do wstrzymania przez nią przekazów dalszych tajnych dokumentów rządowych oraz płatności przekazywanych na rzecz WikiLeaks. Obecna wojna elektroniczna uczyniła z Wikileaks pobojowisko w walce dotyczącej granic wolności słowa i zakresu spraw prywatnych, jak też stosunków dyplomatycznych w przyszłości.

Naturalnie skandal erotyczny skierował debatę o sprawach politycznych i opublikowanych tajnych dokumentach na osobę Assange’a, który teraz jest przezywany „prorokiem wolności” wiodącym nowoczesne dziennikarstwo nad przepaść. W każdym razie WikiLeaks to największa dziennikarska sensacja 2010 roku według agencji Al Jazeera znanej jako „vox populi” Arabów.

Obecnie Julian Assange broni się w W. Brytanii przed wydaniem go władzom w Szwecji, które chcą go postawić w stan oskarżenia przed sądem z powodu oskarżenia o zgwałcenie jego byłej przyjaciółki. Jednocześnie nadal działa on w obronie prawa dostępu publiczności do wszystkich dokumentów państwowych oraz publicznej wiedzy o nadużyciach władz. Assange twierdzi, że jego mottem jest powiedzenie, że „odwaga jest zaraźliwa” i potrzebna dla odpowiedzialnego systemu władzy państwowej.

Julian Assange stawia pytania: Dlaczego główny prokurator w Szwecji był zdymisjonowany i natychmiast zastąpiony przez innego po stwierdzeniu że do aktu oskarżenia nie ma załączonych żadnych dowodów lub nawet słabych poszlak jakoby popełnionego gwałtu przez oskarżonego. Dlaczego władze szwedzkie odmawiają władzom brytyjskim jakichkolwiek dowodów zbrodni jakoby popełnionych przez oskarżonego włącznie z protokółem zeznań jego byłej kochanki teraz w roli poszkodowanej.

Assange jest przekonany że ci co go oskarżają są marionetkami w grze politycznej na znacznie większą skalę przeciwko Donosom-WikiLeaks, dzięki którym obywatele państw zachodnich i państw Bliskiego Wschodu dowiedzieli się więcej niż wiedzieli dotąd jak dalece ich przywódcy są skorumpowani, często pomyleni, niekompetentni i kłamliwi w tajnej działalności w ich imieniu.

Nasuwa się pytanie dlaczego opublikowane dokumenty ogóle były zaklasyfikowane jako tajne? Czy nie byłoby lepiej gdyby dyplomaci działali otwarcie i dopuszczali wolnych obywateli do głosu zamiast ukrywać przed nimi prawdę? Takie dużo bardziej przykre pytania zadaje profesor historii UC Irvine oraz przyjezdny badacz przy Centrze Studiów Bliskiego Wschodu przy Lund University w Lund w Szwecji, Mark LeVine, autor artykułu z 9 grudnia 2010 w El Jazeera pod tytułem WikiLeaks: „Call of Duty” czyli „WikiLeaks: Apel do Spełniania Obowiązku: Donosy te utrudniają rządom państw zachodnich oszukiwanie ich własnych obywateli w celu uzyskiwania ich zgody na wytaczanie wojen w przyszłości.” Mark LeVine jest między innymi autorem takich książek jak „Ciężki Metal Islamu” i „Niemożliwy Pokój: Izrael/Palestyna Od 1989,” czyli „Heavy Metal Islam” (Random House) oraz „Impossible Peace: Israel/Palestine Since 1989” (Zed Books).

Za: http://www.pogonowski.com/?p=2379