Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 1. Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
(rozdział 2 art. 9-16)

 
Posiadając to prawo otrzymujesz do używania od spółdzielni lokal mieszkalny.
Posiadasz jedynie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
Prawo to jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie może podlegać egzekucji.
Po twojej śmierci prawo do mieszkania w tym lokalu i zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego posiadają małżonek i inne osoby bliskie.
Warunkiem jest złożenie w terminie jednego roku deklaracji członkowskiej wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości o zawarcie umowy o ustanowienie  spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. W wypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych, rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym, biorąc pod uwagę czy osoba uprawniona zamieszkiwała z byłym członkiem( odpowiednio z byłymi małżonkami lub jednym z nich albo z byłym członkiem).

Twoi bliscy mają prawo do dziedziczenia wkładu, który stanowi zwaloryzowaną kwotę wpłaconą niegdyś przez ciebie, w celu otrzymania tego mieszkania. (% wkładu mieszkaniowego do wkładu budowlanego).

W przypadku zaprzestania działalności Spółdzielni (likwidacja, upadłość, egzekucja, przejęcie) twoje spółdzielcze prawo do lokalu przekształca się w zwykłe prawo najmu z nowym właścicielem budynku. Jeżeli budynek (lub udział w nim) nabędzie inna spółdzielnia, przysługuje ci roszczenie o przyjęcie do tej spółdzielni.
Należy zwrócić uwagę na ważne wyszczególnienie w art. 2 ustawy z dnia 15.12.2000. pkt 5 wyjaśnia, kto jest osobą bliską w rozumieniu ustawy i brzmi:

„Osobą bliską w rozumieniu ustawy jest zstępny, wstępny, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonek, osoba przysposabiająca i przysposobiona oraz osoba, która pozostaje faktycznie we wspólnym pożyciu.”

Zstępny – oznaczenie każdego kolejnego potomka danej osoby – dzieci, wnuki, prawnuki
Wstępny – oznaczenie każdego przodka danej osoby – rodzice, dziadkowie, pradziadkowie


Ciąg dalszy nastąpi.

Za: http://zalewska.blog.onet.pl/