Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Pamiętacie przed kilku laty aferę z pogotowiem gdzie to pacjenci wyżej wymienionego zamiast klientami szpitali stawali się klientami zakładów pogrzebowych? To co w naszym kraju wywołało skandal jak się okazuje na forum międzynarodowym jest traktowane jako „normalna działalność biznesowa" i jako taka rości sobie określone prawa... Przeczytałem ostatnio ze zdumieniem, że pewien prawnik Brian Faller chce, aby lekarze w stanie Waszyngton przepisywali środki powodujące śmierć nie tylko osobom nieuleczalnie chorym, ale także psychicznie „zmęczonym życiem."

Prawnik ten powołuje się na ustawodawstwo w Holandii która oficjalnie zalegalizowała eutanazję w 2002 roku pierwotnie wyłącznie dla osób nieuleczalnie chorych, stopniowo rozszerzała kryteria,dopuszczające eutanazję również w przypadku „samotności" i „zmęczenia" i gdzie o życiu częstokroć nie decyduje sam zainteresowany tylko osoby trzecie.

Holenderska organizacja promująca eutanazję przygotowuje projekt utworzenia specjalnej grupy lekarzy i pielęgniarek, dojeżdżającej do „pacjenta" po wezwaniu telefonicznym. Takie "pogotowie anty ratunkowe". Zadawanie śmierci nigdy nie mieściło się w granicach czy to norm moralnych czy też przysięgi Hipokratesa która powinna być wykładnią postępowania służby zdrowia. Wiadomo nie zawsze uda się powstrzymać samobójcę ale trudno patrzeć obojętnie jak na naszych oczach powstają uregulowania dopuszczające zabójstwo (nie samobójstwo) Może się zdarzyć że w wyniku akceptacji społecznej dla tego sposobu przenoszenia w zaświaty po telefon do takowego pogotowia w miejsce „zmęczonego życiem" zadzwoni jego opiekun: syn czy córka nie mająca czasu ani 'ochoty na zajmowanie się leciwymi rodzicami, urzędnik z ZUS-u po stwierdzeniu że środki znajdujące się na kącie danej osoby nie są w stanie zapewnić jej dalszej egzystencji lub urzędnik z opieki społecznej stwierdzający że dochody rodziny nie gwarantują odpowiedniego standardu opieki osób starszych... Polskie prawodawstwo ostatnimi czasy na gwałt kopiuje wzorce prawne obowiązujące w krajach unijnych nie bardzo licząc się z tym że wiele z nich nie przystaje do polskiej rzeczywistości. Nie każdy w Polsce może sobie pozwolić na to na co stać mieszkańca Niemiec bądź Francji na przykład opłacenie hospicjum lub domu opieki społecznej dla swoich bliskich. Należy się też liczyć z tym że wielu z nas chciało by spokojnie dożyć starości w swoim własnym domu bez strachu, że ktoś zadzwoni a lotne brygady śmierci pojawią się by nam zapewnić szybkie odejście z tego świata.

red. Błażusiak J

 

Za: Śmierć na telefon

Laudate.pl - Dzieło Św. Królowej Jadwigi - 26.11.2011.