Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Tadeusz ŁabedzkiKlub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na  obchody 72. rocznicy zamordowania Tadeusza Łabędzkiego, które odbędą się 9 czerwca o godzinie 12:00 przy tablicy pamiątkowej na ścianie domu, gdzie mieszkał Łabędzki - w Łodzi przy ul. Kilińskiego 86.

W 72. rocznicę tego tragicznego wydarzenia zapraszamy do wspólnego uczczenia tego wybitnego działacza ruchu narodowego, prawie nieznanego w jego rodzinnej Łodzi.

 

Tadeusz Łabędzki urodził się w 1917 r. w Filadelfii, w Stanach Zjednoczonych. W 1919 r. jego rodzina Łabędzkich wróciła do kraju, i zamieszkała w Mrodze Dolnej. Łabędzki uczęszczał do Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika, gdzie działał w Narodowej Organizacji Gimnazjalnej (NOG-a). Później studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie był członkiem Młodzieży Wszechpolskiej. Był redaktorem naczelnym pisma "Wszechpolak".

W trakcie II wojny światowej walczył w szeregach Narodowo-Ludowej Organizacji Walki i Narodowych Sił Zbrojnych. Reaktywował w konspiracji Młodzież Wszechpolską. Po wojnie nadal działał w konspiracji. Został aresztowany 7 kwietnia 1946 r. w Łodzi. Przewieziony do siedziby Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie był tam torturowany i został zabity 9 czerwca 1946 roku.

https://www.facebook.com/events/101541730733766/

Z poważaniem,

Kamil Klimczak
Prezes Klubu im. Romana Dmowskiego
tel. 781 429 515 

Tadeusz Łabędzki
Birthdate:     December 24, 1917 (28)
Birthplace:     Philadelphia, Philadelphia, Pennsylvania, United States
Death:     June 9, 1946 (28)
Warszawa, Mazowieckie, Poland (zamordowany przez UB)
Immediate Family:     

Son of Bronisław Łabędzki and Stefania Łabędzka
Brother of Kazimierz Grzymisław Łabędzki and Halina Myszkiewicz