Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Z "Przewodnika Katolickiego" z 2 listopada 1930 roku

Czemu nie wolno katolikowi na wybory machnąć ręką ? Często spotykamy się z mniemaniem, że najlepiej nie łamać sobie głowy nad pytaniem, na którą listę zagłosować, lecz machnąć ręką na wszystko i wcale nie głosować... Ostatni raz oddałem dobrą kartkę - powiada jeden - i nic nie pomogło. Bieda coraz większa, podatki coraz cięższe, a pracy coraz mniej...

Dodaje drugi: Obiecywano, że dostaniemy z zagranicy znaczne pożyczki, a tu brak gotówki taki, że do protestu idą weksle pięciuzłotowe... Trzeci przypomina: Dziatwie naszej miało być zapewnione w szkole wychowanie religijne, a czytam w gazetach, że Sejm i Senat głosował za zniesieniem praktyk religijnych w szkole, ogromna zaś część nauczycielstwa, złączona w Związku nauczycielstwa szkół powszechnych, w Krakowie zastanawiała się nad zniesieniem religii wogóle, tak, że Episkopat Polski wystąpił przeciw temu w publicznym orędziu do calego kraju.

Inni chcieli przytaczać jeszcze inne żale treści czysto politycznej. A że jako duszpasterz patrzę na wszystko nie ze stanowiska politycznego, lecz religijnego, przeto uprzedziłem ich wynurzenia następujacą uwagą: Wszystko prawda, co mówicie, ale to nie zwalnia nikogo od głosowania, przeciwnie, to jaskrawa pobudka, żeby nikt nie opuścił głosowania, żeby owszem drugich dopilnować, opieszałych sprowadzić do urny wyborczej, jak to za czasów niewoli sprowadzaliśmy opieszałych, a nawet ciężko chorych. Czemu ? Te wszystkie bolaczki mogą tylko wtedy ustąpić albo zmniejszyć się, jeżeli w Sejmie lub w Senacie zasiadą do narady conajtężsi rozumem i cnotą. Nie wystarczy, jeśli będzie garstka, nie, musi ich być większość. Dlatego właśnie, że takich tęgich posłów dotychczas zawsze za mało, nie mogli zdziałać dla kraju i naszego dobra tego, cośmy się po nich spodziewali. Cóż z tego, ze wy sami głosowaliście dobrze !? Zamało oświecaliście drugich, którzy źle głosowali albo pozostali w domu, zamiast iść na wybory, akurat tak samo, jak Wy teraz chcecie ze swej strony zrobic! Ale tego czynić nie wolno - pisze w swym apostolskim orędziu jeden z Biskupów polskich - kto się wstrzymuje od głosu, ten nie pomaga do wybrania dobrych posłów i nie przeszkadza w wybraniu złych i za to jest odpowiedzialny!

X.Bogumił

Wybory
Laudate.pl - Dzieło Św. Królowej Jadwigi - 18.09.2008.