Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, szef polskiego MSZ niemal cytuje ukraińskie stanowisko w kwestii ludobójstwa na Wołyniu.

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski po spotkaniu z prezydentem Ukrainy przedstawił swoją interpretację uchwały ws. ludobójstwa na Wołyniu. Powiedział on: “Chodzi o to, żeby nazwać po imieniu wszystko to, co się stało, pokazać sobie wzajemnie dowody i przenieść tę sprawę na dialog historyków i zdjąć z agendy politycznej. Dla nas przyjęcie tej rezolucji przez parlament oznacza w tej chwili zdjęcie jej z agendy politycznej i przeniesienie jej na dialog historyków“.

Stanowisko wygłoszone przez szefa polskiej dyplomacji współgra z wypowiedziami szefa ukraińskiego IPN, negacjonisty wołyńskiego Wołodymyra Wiatrowycza, który stwierdził wcześniej, że politycy nie powinni zajmować się sprawą wołyńską: “Dokonywane przez parlamentarzystów oceny wydarzeń historycznych, szczególnie tych, które są niewystarczająco zbadane przez historyków, szkodzą tak zrozumieniu przeszłości, jak i czasów współczesnych“.

Wypowiedź Witolda Waszczykowskiego można interpretować tak, że polski rząd nie będzie już zajmował się sprawą ludobójstwa na Wołyniu, pozostawiając ją wyłącznie ocenie historyków. Dla szefa polskiego MSZ po tej rezolucji polskiego Sejmu czas już na “pojednanie”. Powiedział on: “Wyjaśniałem prezydentowi ukraińskiemu, że dla nas przyjęcie tej rezolucji przez Sejm i nazwanie wreszcie po imieniu tego, co się stało kilkadziesiąt lat temu, jest aktem, który może prowadzić do rozpoczęcia procesu pojednania, a nie aktem, który będzie rozpoczynał proces jątrzenia“.

 

Nie są to pierwsze bulwersujące wypowiedzi polskiego ministra spraw zagranicznych podczas wizyty na Ukrainie. Jak opisywaliśmy wczoraj, podczas konferencji prasowej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem stwierdził: “Nie będę ukrywał, że tam, gdzie rozmawia się o historii odległej, sprzed kilkudziesięciu lat, w czasie której zginęło wielu ludzi, rozmowa jest trudna“. Jak zaznaczył, jest czymś oczywistym, że z czasem „jednym zatarła się pamięć, inni nie pamiętają, bo nie chcą o tych wydarzeniach pamiętać”. Ponadto, niektórzy „nie wiedzą o tych wydarzeniach, dlatego że oba nasze państwa przez kilkadziesiąt lat nie były suwerenne i nie mogły prowadzić suwerennej polityki historycznej”.

Wypowiedź ministra spotkała się z ostrą krytyką m.in. ks. Isakowicza-Zalewskiego, który w komentarzu stwierdził, że Waszczykowski opowiada brednie.

kresy.pl / polskieradio.pl

Za: Kresy.pl (14 wrzesnia 2016)

 


 Stanisław Michalkiewicz kpi z Waszczykowskiego: Rzezi Wołyńskiej dokonał Putin [+VIDEO]

Stanisław Michalkiewicz celnie skomentował ostatnie wypowiedzi i działania ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego

Stanisław Michalkiewicz zakpił z ostatniej wizyty na Ukrainie ministra Waszczykowskiego. Przypomnijmy, że minister udał się do Kijowa by zapewnić o naszej przyjaźni i bezwarunkowym wsparciu dla Ukrainy. Nie obyło sie także bez odniesień do sprawy Wołynia i ostatniej uchwały polskiego Sejmu w tej sprawie. Szef ukraińskiego MSZ stwierdził podczas spotkania z Waszczykowskim, że odpowiedzialność w kwestii rzezi Wołyńskiej spoczywa zarówno na Polakach jak i Ukraińcach. Panowie wyrazili także nadzieję, że oba narody wspólnym wysiłkiem dojdą do prawdy o wydarzeniach na Wołyniu, tak jak gdyby ta nie była już znana. Michalkiewicz skomentował to celnie zauważając, że w optyce polskiego i ukraińskiego szefa MSZ za całe zło odpowiada prezydent Rosji Władimir Putin.

Poniżej wypowiedź Stanisława Michalkiewicza

Czytaj także:

KRESY.PL

Za: Kresy.pl (15 wrzesnia 2016)

 

Za: http://www.bibula.com/?p=89755

 

Zobacz jeszcze:

Jacek Boki: 17 Września – Szyderstwo historii