Państwo
Po Święcie Niepodległości
- Szczegóły
- Kategoria: Państwo
- Odsłony: 5013
Umniejszono też Piłsudskiemu i Wojsku Polskiemu. Dziwnie bez echa przeszedł fakt, że Stadion Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego nie nosi już tej nazwy. Po wybudowaniu nowego stadionu (już po zakupie Legii przez TVN) Legia podpisała umowę sponsorską, w wyniku której do celów marketingowych używa się nazwy Pepsi Arena. Na stadionie wisi wielkie logo napoju gazowanego, a Piłsudskiemu jest poświęcona mała tablica. Tak to się robi, proszę Państwa! Legia, która powstała jako klub żołnierzy Legionów Polskich, pierwszy mecz na Stadionie Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego rozegrała w 1930 roku. Przypomnę, że stadion wciąż należy do miasta i jest jedynie dzierżawiony, dlatego odpowiedzialność za zmianę tej nazwy spoczywa na administracji PO w Warszawie.
Czuję niedosyt, przyglądając się oficjalnym obchodom Święta Niepodległości. Znudzeni tradycyjnym składaniem kwiatów i kurtuazyjnym poprawianiem szarfy, odbębniający przemówienie – takimi jawią się czołowi politycy państwa. Niewiele o samej niepodległości i drodze do niej, za to dużo spraw wokół: samochód Piłsudskiego, wcześniej orzeł z białej czekolady, już nie kotyliony, ale kokarda itd. Wszystko to zamiast trzech prostych pytań: po co odzyskiwaliśmy niepodległość oraz jak ją odzyskaliśmy? Odpowiedź na te dwa pytania skierowałaby słuchaczy ku odpowiedzi, jak ją podtrzymać i bronić. Bo jeśli odzyskanie wolności w 1918 roku było związane z wyraźną deklaracją przywiązania do polskości, to oznacza, że jej podtrzymanie jest także uzależnione od woli obrony polskości. Natomiast w III RP robiło się wszystko, aby nie używać tego trudnego i patetycznego hasła: Polska. Odmawia się patriotycznego wychowania w obawie, że zostanie się posądzonym o nacjonalizm. Tak jak jest z Marszem Niepodległości. Jeśli się nie idzie z prezydentem, to już się jest oskarżanym o uczestnictwo w faszyzującej zbiórce.
„Polska odzyskała niepodległość, bo podjęła o nią walkę” – mówił Lech Kaczyński. Parafrazując to, twierdzę, że Polska utrzyma niepodległość (tę realną), jeśli podejmie o nią walkę. Pogłębić i ustabilizować niepodległość można tylko w grupie odnoszącej się z szacunkiem do siebie wzajemnie i tego, co jest naszym wspólnym mianownikiem – Polski i jej tradycyjnej kultury opartej na Kościele rzymskokatolickim. W żadnym stopniu nie ogranicza ta tradycyjna polskość nowoczesnego rozwoju. Ogranicza natomiast złe wpływy. Bo wszystko, co nie ma tej konotacji, jest wynikiem zewnętrznych działań mających na celu podział Polaków. Podział Polaków zawsze prowadził do osłabienia. Być może mając na uwadze przyszłe reformy edukacji i zmiany w podręcznikach, należałoby uwzględnić edukację zbliżającą dzieci pod biało-czerwoną flagą, a nie w innych kontekstach. Przyglądając się wzajemnej krytyce i lekceważeniu, myślę, że największym błędem polityków III RP jest dezinformowanie o tym, co jest wspólnym celem budującym niepodległość Polaków. Proszę, aby ta myśl przyświecała Państwu przy podejmowaniu decyzji wyborczych 16 listopada.
Filip Frąckowiak
Za: http://naszdziennik.pl/mysl-felieton/112523,po-swiecie-niepodleglosci.html
RadioMaryja.pl
24 grudzień 2024
Katolicki Głos w Twoim domu- Ojciec Święty Franciszek otworzył Drzwi Święte, inaugurując Rok Jubileuszowy 2025
- Wigilia Bożego Narodzenia
- Boże Narodzenie w Ziemi Świętej
- Islamiści w dalszym ciągu prześladują chrześcijan w Syrii
- Koniec z pracującą Wigilią?
- Informacje Dnia 24.12.2024 [18.05]
- Katowice: Wigilia dla samotnych i potrzebujących
- O. prof. M. Raczkiewicz CSsR o Bożym Narodzeniu w Hiszpanii: My, którzy spędzamy czas świąt poza granicami Polski, odkrywamy piękno i bogactwo naszej polskiej tradycji
- Serwis informacyjny, godz. 17.00
- 24 grudnia 2024 – Wigilia Narodzenia Pańskiego – Pasterka
- Życzenia Bożonarodzeniowe 2024
- Życzenia Bożonarodzeniowe 2024