Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Komentarz...
Czytałeś dokładnie Memorandum Budapesztańskie? (W Punkcie 6 przyp. red.) wszyscy sygnatariusze owego memorandum nie mogą podejmować żadnych kroków w stosunku do Ukrainy BEZ UZGODNIENIA Z POZOSTAŁYMI SYGNATARIUSZAMI!!!
Stany Zjednoczone podjęły takie kroki już wkrótce po podpisaniu memorandum! Rozpoczęli rozmowy z ukraińskimi oligarchami w sprawie usunięcia Rosjan z baz na Krymie i zainstalowania tam baz amerykańskich. W rozmowach tych brał np. udział późniejszy premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk! Rosyjski wywiad namierzył sprawę i Putin kilkakrotnie publicznie ostrzegał, że jeśli działania wobec Ukrainy nie ustaną to Ukraina może zostać podzielona. Te wszystkie informacje znajdziesz przy odrobinie wysiłku na stronach internetu (więc uprzedzam z góry byś nie startował z zarzucaniem mi teorii spiskowych.)
Dla Rosji Krym ma znaczenie strategiczne. Na dodatek tuż u wybrzeży Krymu leżą ogromne złoża gazu ziemnego. Największe pole wydobywcze (jedno z sześciu) o nazwie 'Skifska' oceniane jest na 250miliardów metrów sześciennych co przy wydobyciu 50mld m rocznie daje zyski na 50 lat! I o ten gaz także chodzi Amerykanom!!! Czy tobie się wydaje, że przewrót dokonany na Ukrainie przy wsparciu USA jest przestrzeganiem Memorandum z Budapesztu?! Po cóż tyle razy był w Kijowie pan Biden?! Czy wydaje ci się, że kiedykolwiek chodziło w tej zadymie na Ukrainie o jakąś "demokrację"?!
- wassermann


Zapomniane memorandum budapesztańskie?

Rok 1994, Ukraina zobowiązała się do przekazania swojego arsenału atomowego Rosji i przystąpienia do Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, co miało zagwarantować jej suwerenność oraz integralność terytorialną.

Rosjanie na Krymie

Rosjanie na Krymie

Trzy kraje, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Rosja na podstawie dokumentu miały uchylać się od stosowania wszelkich gróźb i siły przeciwko Ukrainie. Wyeliminowanie całkowitej ilości broni nuklearnej z jej terytorium, miało być gwarantem nienaruszalności granic. W postanowieniu stwierdzono również, że nie będzie stosowany wobec Ukrainy przymus ekonomiczny. Po dwudziestu latach, Rosja zwiększa swoją obecność wojskową na Ukrainie, siły te przejmują posterunki straży granicznej na Krymie, jeden po drugim. Żołnierze armii rosyjskiej blokują większość ukraińskich obiektów wojskowych na półwyspie. Są świadkowie, którzy twierdzą, że w obwodzie chersońskim, Rosjanie tworzą pola minowe i są w pełnej gotowości do wykopania słupków granicznych.


Prezydent Obama stwierdził, że wtargnięcie wojsk rosyjskich na teren Ukrainy to pogwałcenie suwerenności i integralności tego państwa, nawołując jednocześnie do dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Wielka Brytania także wyraziła swoją opinie w tej sprawie, brytyjski premier David Cameron nawiązując do decyzji Rady Najwyższej Federacji Rosyjskiej, powiedział, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zewnętrznej interwencji obcych sił na Ukrainie.

Rosja nie przejmuje się ostrzeżeniami innych państw, wręcz przeciwnie, w odwecie straszy własnymi „karami”, jednocześnie czekając na wyniki referendum. Obywatele Ukrainy już 16 marca, będą musieli zdecydować o tym, czy półwysep krymski zostanie przyłączony do Rosji czy też nie.

Na czyją pomoc może liczyć Ukraina, skoro zachód jest bierny i tylko rzuca ostrzeżeniami w stronę Rosji nie czyniąc nic konkretnego? Czy gdyby żył Borys Jelcyn, który własnoręcznie podpisał porozumienie z 1994, sprawa suwerenności Ukrainy wyglądała by inaczej?

Justyna Maziarz | 10 marca 2014

Za: http://historia.org.pl/2014/03/10/zapomniane-memorandum-budapesztanskie/

Memorandum budapeszteńskie (Memorandum Budapeszteńskie o Gwarancjach Bezpieczeństwa) – porozumienie międzynarodowe niemające statusu traktatu[1] podpisane w grudniu 1994 roku[2] w Budapeszcie, na mocy którego Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej[3], a Ukraina zobowiązała się do przekazania strategicznej broni nuklearnej Rosji i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej[1].

Tekst Memorandum Budapeszteńskiego

Witając przystąpienie Ukrainy do Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej jako Państwa Nienuklearnego,

Mając na uwadze zaangażowanie Ukrainy w eliminacje broni jądrowej z jej terytorium w określonym okresie czasu,

Zauważając zmiany w sytuacji bezpieczeństwa światowego, obejmujące zakończenie zimnej wojny, które doprowadziły do powstania warunków do głębokiej redukcji sił nuklearnych,

Potwierdzają co następuje:

1. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie, zgodnie z zasadami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w poszanowanie niezależności i suwerenności istniejących granic Ukrainy;

2. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zobowiązanie do powstrzymania się od stosowania groźby lub użycia siły przeciw integralności terytorialnej bądź politycznej niezależności Ukrainy, i że żadna broń w ich posiadaniu nigdy nie zostanie użyta przeciw Ukrainie, chyba że w samoobronie lub w przypadkach zgodnych z Kartą Narodów Zjednoczonych;

3. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie, zgodnie z zasadami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w powstrzymanie się od przymusów ekonomicznych zmierzających do podporządkowania swoim własnym interesom realizacji przez Ukrainę praw nieodłącznie związanych z jej suwerennością aby w ten sposób osiągnąć korzyści jakiegokolwiek rodzaju;

4. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają swoje zaangażowanie w poszukiwanie natychmiastowych działań Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych celem dostarczenia pomocy Ukrainie, jako Państwu Nienuklearnemu stronie Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, gdyby Ukraina stała się ofiarą aktu agresji lub obiektem groźby agresji, w których stosowana jest broń jądrowa;

5. Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki potwierdzają, w przypadku Ukrainy, swoje zaangażowanie do nie stosowania broni jądrowej przeciw jakiemukolwiek Państwu Nienuklearnemu stronie Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, chyba że w przypadku zaatakowania ich, ich terytoriów zależnych, ich sił zbrojnych lub ich sojuszników przez takie państwo w połączeniu lub w sprzymierzeniu z Państwem Nuklearnym;

6 Ukraina, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Stany Zjednoczone Ameryki będą się konsultowały w przypadku powstania sytuacji, w której pojawiłyby się wątpliwości dotyczące powyższych zobowiązań.

Memorandum wchodzi w życie po jego podpisaniu.

Podpisano w czterech kopiach o równej ważności w językach ukraińskim, angielskim i rosyjskim.

Za Ukrainę:

(podpis) Łeonid D. KUCZMA

Za Federację Rosyjską:

(podpis) Borys N. JELCYN

Za Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej:

(podpis) John MAJOR

Za Stany Zjednoczone Ameryki:

(podpis) William J. CLINTON

Za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Memorandum_budapeszte%C5%84skie

 Redakcja wsercupolska.org nie zawsze zgadza się z wieloma poglądami i tezami, ale publikujemy teksty, które uważamy za ważne lub ciekawe. 
 

Przeczytaj jeszcze:
Wszystko, co ważne