Państwo
Szkoły nieprzygotowane na przyjęcie sześciolatków
- Szczegóły
- Kategoria: Państwo
- Odsłony: 3639
Rząd chce, żeby 6-latki zasiadły w szkolnych ławach we wrześniu przyszłego roku. Według NIK jedynie co piąta placówka jest gotowa na przyjęcie małych dzieci. Problemem jest m.in. niedostosowanie szkolnych łazienek czy sal informatycznych do potrzeb maluchów - pisze "Rzeczpospolita". Zastrzeżenia budzi też opieka świetlicowa. Są szkoły, gdzie po prostu jej nie ma, w innych małe dzieci nie przebywają w przystosowanej do tego sali, ale w klasie, która jest akurat wolna. Problemem jest też zbyt duża liczba maluchów przebywających w świetlicy. Według NIK szkoły nie mają też przygotowanych stołówek do tego, by dzieci mogły zjeść tam 2 - 3 posiłki dziennie.
Choć rodzice już od 2009 r. mogą posyłać sześciolatki do szkół, nigdy ich odsetek nie przekroczył 20 proc., tyle 6-latków znalazło się w szkolnych ławach w 2011 r. Rok później na taki krok zdecydowało się mniej niż 18 proc. rodziców. Te wyniki sprawiły, że już raz Ministerstwo Edukacji przesunęło termin wejścia w życie reformy - z 2012 na 2014 r. MEN uzasadniał tę decyzję tym, że nie wszystkie samorządy przygotowały szkoły do przyjęcia małych dzieci. Poważniejszym problemem była jednak groźba kumulacji roczników. W tym samym roku miały się bowiem spotkać wszystkie dzieci urodzone w 2006 i 80 proc. dzieci urodzonych rok wcześniej.
W tym roku w pierwszych klasach może się spotkać jeszcze więcej maluchów. W 2008 r. urodziło się rekordowo dużo dzieci - niemal 417 tys. To oznacza, że w 2014 r. w wyniku kumulacji w pierwszych klasach może znaleźć się nawet 700 tys. dzieci. MEN szacuje, że w tym roku do szkół pójdzie około 100 tys. 6-latków z grupy około 390 tys. urodzonych w 2007 r.
Coraz więcej ekspertów przekonuje, że MEN powinno wycofać się z obowiązkowej szkoły dla 6-latków. - Rodzice powinni mieć możliwość, a nie obowiązek. Gdy nagle w szkołach upchniemy tak wiele małych dzieci, to niektórym z nich zrobimy krzywdę - przekonuje dr Jerzy Lackowski kurator oświaty.
Od kilku tygodni fundacja Rzecznik Praw Rodziców zbiera głosy pod obywatelskim wnioskiem w sprawie referendum o obniżeniu wieku szkolnego. Podpisało się pod nim już ponad 200 tys. osób.
Napisał(a) interia.pl/RMF FM/a
Za: Aspekt Polski
RadioMaryja.pl
25 luty 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Niemcy: O. Scholz i F. Merz odbyli wstępne rozmowy w sprawie utworzenia koalicji
- Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły apeluje do MEN o nielikwidowanie WDŻ
- Informacje Dnia 25.02.2025 [16.00]
- S. Zurabiszwili: Kraj sąsiadujący z Rosją zawsze będzie bał się napaści
- Informacje Dnia, godz. 14.00
- Wzrastają zwolnienia w firmach i bezrobocie; nadchodzą zmiany dotyczące zwolnień lekarskich
- Wiosek o uchylenie immunitetu i areszt dla Dariusza Mateckiego
- Dekret o heroiczności cnót polskiej mistyczki Kunegundy Siwiec
- Władza chce ścigać strażaków, żołnierzy i policjantów, zamiast zająć się chociażby cudzoziemskimi gangami
- 59 proc. Polaków jest niezadowolonych z działań rządu
- Dwukrotnie wzrosła w Polsce liczba zabójstw dzieci pod sercem matek
- Podsumowanie poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego; rozmowa Donald Trump-Emmanuel Macron