Pamięć Walka i Męczeństwo
Rekonstrukcja wywózek na Sybir
- Szczegóły
- Kategoria: Pamięć Walka i Męczeństwo
- Odsłony: 9865
Rekonstrukcja odbędzie się niemal w takiej samej scenerii i warunkach, jak prawdziwe wywózki. Będą sceny aresztowań, zwożenia ludzi, ładowania do towarowych wagonów, odjazdu składów na wschód. Wszystkie sceny opatrzone będą odpowiednią muzyką i komentarzem lektora.
Całość widowiska składać się będzie z kilku scen, z czego dwie pierwsze będą nakręcone przez telewizję dzień wcześniej i wyświetlone na telebimach otworzą widowisko. Sceny kolejne będą dotyczyć zwożenia na stację kolejową i ładowanie do wagonów ludności przeznaczonej do wywiezienia i ruszenie składu na wschód. Ostatnia scena będzie mocno alegoryczna i poruszająca.
W związku z realizacją zadania organizatorzy potrzebują łącznie około 500 statystów, dlatego pragną zaprosić wszystkich do udziału w widowisku. Wystąpić może praktycznie każdy, w różnym wieku, bo przecież Sowieci wywozili wszystkich bez wyjątku. Odpadają jedynie osoby, których wygląd nie pasuje do realiów 1940 roku, czyli mężczyźni z długimi włosami czy osoby z kolczykami w nosie. Ubiór to jakiś płaszcz, kożuch, wysokie buty, trzewiki, odpowiednie nakrycia głowy. Najlepiej dla potencjalnego statysty – aktora, aby przygotowując swoją postać do wzięcia udziału w tym ogromnym przedsięwzięciu, przewertował archiwalne zdjęcia z zimy w latach 1938-1942. Ubranie powinno być w kolorach stonowanych, niech dominują szarości, brązy, czerń, granat.
Osoby pragnące wystąpić w inscenizacji proszone są o kontakt z koordynatorem ludności cywilnej: Janusz Łukasiewicz, tel. 604 385 795, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Widowisko odbędzie się w Przemyślu na bocznicy kolejowej przy ulicy Mickiewicza, 28 II 2010 roku. Organizatorzy pragną nadać tej imprezie charakter ogólnopolski, ponieważ Przemyśl jest jedynym większym miastem w tej części Polski skąd Sowieci wywozili naszych rodaków. Jak na razie istnieją wszelkie podstawy sądzić, że patronatem honorowym i być może swoją obecnością zaszczyci w lutym Przemyśl Prezydent RP.
Lutowe widowisko „Na nieludzką ziemię...” będzie drugą wspólną imprezą Centrum Kulturalnego w Przemyślu i PSRH „X D.O.K.”. Pierwsza odbyła 31 maja 2009 w Przemyślu, kiedy to przeprowadzili niesamowitą inscenizację historyczną "A mury runą...". Impreza, którą obejrzało około 10 000 ludzi, była ze wszech miar udana. Odbiła się ona szerokim echem w Polsce i na świecie. Materiał z inscenizacji został wyemitowany w głównym wydaniu Wiadomości TVP 1, Teleekspresie, w Polsacie News oraz Aktualnościach TVP Rzeszów.
Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
RadioMaryja.pl
21 listopad 2024
Katolicki Głos w Twoim domu- Fundacja Małych Stópek laureatem Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii instytucja – organizacja
- [NASZ DZIENNIK] Męczennik naszych czasów
- Prokuratura przygotowuje akt oskarżenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwości
- D. Obajtek przesłuchiwany przez NIK
- Światowy Dzień Rzucania Palenia
- Serwis informacyjny, godz. 13.00
- Red. M. Budzisz: Wchodzimy w epokę zmieniających się relacji sił. Niestety stary stabilny świat, który znamy, już nie wróci
- Dania wprowadzi podatek od emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie
- Serwis informacyjny, godz. 12.00
- Informacje Dnia 21.11.2024 [12.00]
- Medytacja ignacjańska
- Rolnicy mogą już składać wnioski na inwestycje w gospodarstwie