Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Narodowy Bank Polski umieścił rotmistrza Witolda Pileckiego na srebrnej monecie upamiętniającej 65. rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz.  Postać Witolda Pileckiego to legenda polskiego podziemia. Rotmistrz m.in. dobrowolnie poszedł do obozu KL Auschwitz, by stworzyć tam konspirację. Emisja monety planowana jest na styczeń 2010 r.

Rotmistrz Witold Pilecki to jeden z największych bohaterów polskiego podziemia. Był jednym z najodważniejszych i najbardziej heroicznych bohaterów XX w. W okresie PRL ocenzurowany i skazany na niepamięć. Dopiero teraz rotmistrzowi udaje się powoli przebić do świadomości społecznej. Emisja monet NBP z jego wizerunkiem z pewnością przyczyni się do zwiększenia zainteresowania Polaków tą wybitną i wyjątkową postacią.


Witold Pilecki dobrowolnie dał się zamknąć w Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu, a także zebrać informacje o obozie, które miał przekazać do rządu w Londynie. We wrześniu 1940 r. zostaje przewieziony do obozu i otrzymuje numer 4859. Wewnątrz obozu udało mu się utworzyć liczący kilkuset członków Związek Organizacji Wojskowych. W trudnych warunkach obozowych udało mu się m.in. zdobyć niemiecką dokumentację obozową, nadać liczne meldunki, a także skonstruować radiostację z części wykradzionych Niemcom. Pomagał także więźniom w zdobyciu pożywienia i odzieży.

W obawie przed przewiezieniem do innego obozu lub dekonspiracją wiosną 1943 r. wraz z kilkoma towarzyszami w brawurowy sposób ucieka z obozu. Następnie w strukturach polskiego podziemia awansuje do stopnia rotmistrza. Angażuje się także w działalność organizacji NIE (Niepodległość). Bierze czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Walczy w Śródmieściu jako dowódca II Kompanii I Batalionu Zgrupowania "Chrobry II". Po powstaniu jako jeniec trafia do obozu w Murnau. Po wojnie zostaje oddelegowany do kraju, by dla rządu udokumentować zbrodnie komunistyczne na polskim ruchu podziemnym. Zostaje złapany przez UB i oskarżony o szpiegostwo. Zostaje skazany na śmierć, wyrok został wykonany.

1 października 1990 r. Najwyższy Sąd Wojskowy uniewinnił rotmistrza Witolda Pileckiego, a proces z 1948 r. uznał za zbrodnię sądową.

Brytyjski historyk, prof. Michael Foot, w swoim dziele pt. “Sześć twarzy odwagi” uznał rotmistrza Pileckiego za jednego z sześciu najwybitniejszych żołnierzy ruchu oporu II wojny światowej.


W styczniu zostaną wydane trzy monety upamiętniające 65 rocznice oswobodzenia KL Auschwitz:

Moneta złota o nominale 100 zł.
Moneta srebrna o nominale 10 zł.
Moneta o nominale 2 zł.

Wizerunki monet prezentujemy poniżej:

Kliknij na link.

Fot. nbp.pl

Za: http://www.historia.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=767:witold-pilecki-znajdzie-si-na-monecie-nbp&catid=82:rocznice&Itemid=1384384342859