Nie tylko Żydom chcemy to przypominać.
Pierwsze represje okupanta dotkneły ludnosć żydowska. Na poczatku 1941 roku hitlerowcy utworzyli getta dla żydów w pobliskich miejscowosciach m.in.w Parczewie, Sosnowicy, Włodawie, Ostrowie Lub., Łęcznej, Lubartowie. Zgromadzono w nich ludnosć Żydowska z miasteczek i wsi z tej częsci powiatu włodawskiego i lubartowskiego. Na poczatku 1942 roku Parczewscy kolejarze zdobyli od niemieckiego zawiadowcy stacji i przekazali do getta parczewskiego wiadomosc o mającym nastapić wysiedleniu Żydów do obozów zagłady. Dzięki temu wielu Żydów zdołało uciec w Lasy Parczewski. Znaczna liczba rodzin żydowskich z miasteczek powiatu włodawskiego znalazła schronienie m.in. u chłopów w Białce. Rozporzadzenie gubernatora Hansa Franka z 15 paĽdziernika 1941 roku stanowiło, że karą smierci karani będą nie tylko Żydzi uciekajacy z gett, ale też osoby, które udziela im pomocy i schronienia. Od grudnia 1942 roku stosowano w Generalnej Guberni bezwzględnie karę smierci za ujawnioną pomoc Żydom. Pierwszym w okupowanej Polsce przykładem zbiorowej represji hitlerowców za pomoc udzielona Żydom stała się Białka– w grudniu 1942 roku hitlerowcy rozstrzelali 95 jej mieszkańców.
W głebi Lasów Parczewskich, na stosunkowo najmniej podmokłej czesci Rudego Bagna powstał zespół ziemianek i szałasów, w których zamieszkali Żydzi-uchodźcy z getta. Obóz zwany „Bazarem” pozostawał pod ochrona partyzantów z sowiecko-żydowsko-polskiej grupy GL „Fiodora” (Fiodora Kowalowa) I zaopatrywany był w żywnosc przez mieszkancow okolicznych wsi. Wydatnej pomocy udzielil chronioncym sie w lasach uchodźcom z gett Ludowy Zwiazek Kobiet. W obozie przebywaly zima w 1942/1943 roku setki Żydów, w tym dużo rodzin. Stad “Bazar “ nosil nazwe “obozu rodzinnego “. W “Bazarze “ Żydzi starali sie życ normalnie – wykonywali codzienne czynnosci i prace: szyli buty, odzież, przyżadzali żywnosc, budowali ziemianki i szalasy. Czesz wytworzonych w "Bazarze" produktów sprzedawali mieszkancom okolicznych wsi za zywnosc i lekarstwa. W czasach PRL propaganda gloryfikowala opieke nad „Bazarem”roztaczaną przez 50-osobowy oddział „Fiodora” i okoliczne placówki GL liczące po kilku ludzi. W rzeczywistości bez pomocy mieszkańców najbliżej położonej „Bazaru” Białki a także Ochoży Czymakoszki , około 2 tys. Żydów nie miało by szans przeżyć. Za te pomoc 95 mieszkańców Białki zapłaciło życiem.
Nie liczne relacje o tragedii w Białce różnią się istotnymi szczegółami . Zawierają też informacje błędne , często tworzone w latach PRL ku glorfikacji GL i PPR. Nieprawdą jest, że Niemcy namierzyli „Bazar”przy okazji operacji „Siegriefd ruft Brunhilde” prowadzonej z Makoszki i Plebaniej Woli w dniach 6-8 grudnia 1942 roku i wymierzonej w wymierzoną wyżej grupę „fiodora”. Hitlerowcy dokonali bowiem maskary w „Bazarze” w dniu 5 grudnia 1942 roku. Według powszechnej opinii mieszkańców Białki Żydów miał wskazać Niemcom ich sąsiad Adam R.Świadczył o tym fakt, że po egzekucji w Białce kobiety – wdowy i sieroty-chciały R. zabić motykami. Adam R. Uciekł z Białki i po wojnie zamieszkał w Parczewie. Już nie żyje. Według relacji powojennych Niemcy w dniu 5 grudnia wyznaczyli w Białce czterech męszczyzni robotników rolnych i zabrali ich do „Bazaru”.Tam hitlerowcy rozkazali mężczyznom z Białki,by zasypywali wejścia do ziemianek,w których ukrywali się Żydzi. Usłyszawszy męskie głosy, odgłosy kopania ziemi i zasypywania, Żydzi zaczęli wybiegać z kryjówek. Na to właśnie czekali Niemcy, którzy otworzyli do nich ogień z pistoletów maszynowych. Krzyki zabijanych,krzyki przerażenia uciekających w głąb lasu, płacz i lament tych, którzy zostali w ziemiankach, odgłosy strzałów, wypełniały przestrzeń.Ci, co wybiegli, w części uratowali życie, pozostali w kryjówkach zginęli przez granaty wrzucone przez Niemców. Po likwidacji „Bazaru” Niemcy wrócili do Białki i tu ogłosili rozkaz, by mieszkańcy wsi wydali tych, którzy dostarczali Żydom żywność. Mieli donos, że 2 mieszkańców Białki regularnie zaopatruje Żydów z „Bazaru” w żywność (była to nieprawda, bo wszyscy mieszkańcy wsi pomagali nieszczęśnikom – przyp. aut.).6 grudnia Niemcy wrócili do Białki. Nikt nie wydał sąsiadów pomagającym Żydom. Po południu 6 grudnia 1942 roku żandarmeria niemiecka w Ostrowie Lub. zawiadomiła sołtysów okolicznych wsi, by wciągu godziny przygotowali około 30 podwód. W oznaczonym czasie wozy jedno-i parokonne stawiły sie przed budynkiem magistratu. Tu na podwody zasiadło około 100 żandarmów dowodzonych przez wachmajstra Arnda, znanego ze swego okrucieństwa do Polaków. Przed wieczorem konwój dotarł do Jedlanki. Tu Niemcy wystawili posterunki i zarządzili całonocny odpoczynek. Przed świtem 7 grudnia kolumna ruszyła na przód. Niemcy nie informowali wozniców do kąt jadą, nakazali ciszę. Konwój podzielono na trzy kolumny, które jechały w odstępach 5 minutowych. W efekcie, kiedy pierwsza grupa żandarmów dojechała do końca Białki, pod stawy, to druga grupa znalazła się w środku wsi, a trzecia – na jej początku od strony Jedlanki. Dzięki temu Niemcy błyskawicznie otoczyli całą Białkę, nie pozwalając nikomu opuścić wsi, a część żandarmów zaczęła zganiać mężczyzn i kobiety na plac przed szkołą. W domach pozostawiano tylko dzieci do lat 12.
Akcja spędzania dorosłych mieszkańców Białki trwała do około godziny .11. Z zabudowań Bułtowiczów hitlerowcy wywlekli młoda Żydówkę (nazwisko nieznane) i rozstrzelali ją na oczach zgromadzonych. Następnie hitlerowcy dokonali selekcji na placu szkolnym– kobiety z młodszymi dziećmi oraz starców zagoniono do szkoły i tam ich zamknięto. W oknach i drzwiach stanęli żandarmii z gotowymi do strzału karabinami. Po godzinie 11:00 do wsi 8 oficerów niemieckich, którzy z kancelarii szkolnej rozpoczęli przesłuchania mężczyzn z Białki. Były one brutalne. Niemców interesowała odpowiedz na pytanie ”u kogo we wsi Żydów ratowano?” “u kogo był rabunek?” (tj.czy byli u kogoś partyzanci). Po przesłuchaniu kazali mężczyznom stojącym na placu szkolnym uformować się w “piątki”, rząd za rzędem. Następnie oddział żandarmów wyprowadził pierwszych pięć piątek na łąkę w strone jeziora Tam 25 mężczyzn natychmiast rozstrzelano. Stojący na placu szkolnym pozostali mężczyzni nie wiedzieli egzekucji, bo widok zasłaniał im budynek szkolny. Także zgromadzeni w szkole kobiety i starcy, nie wiedzieli co się dzieje na zewnątrz, bo Niemcy nie dopuszczali nikogo do okien. Ale wszyscy słyszeli strzały...
Po rozstrzelaniu pierwszej grupy Niemcy rozkazali wystąpić następnym pięciu piątkom. Ale mężczyzni zaniepokojeni, strzałami, nie chcieli iść. Pierwsza piątka w rzędzie wycofała się samorzutnie na koniec kolumny. Niemcy rozkazali, by wystąpiła kolejna piątka. Ale mężczyzni znów zawrócili na koniec kolumny. Tak Niemcy kilkakrotnie odliczali kolejną piątkę, a ludzie uciekali na koniec grupy od śmierci. Wówczas oficer dowodzący akcją polecił swoim żołnierzom, by wycofali się na zewnątrz placu szkolnego i wydał rozkaz otwarcia ognia z karabinów maszynowych do mieszkańców Białki.
Mężczyźni, którzy nie zginęli od pierwszej serii, rozbiegli się wokół, ale Niemcy rzucili się w pościg za nimi, urządzając wręcz polowanie na nieszczęśników. Rozstrzeliwanie trwało kilka minut, a jeszcze przez ponad 2 godziny kilku Niemców chodziło po placu i dobijało rannych. Deptali podkutymi butami po ciałach, po twarzy, rękach, nogach. W ten sposób sprawdzano, kto jeszcze żyje. Jeśli ranny jęknął, albo się poruszył, Niemiec strzelał mu w głowę. 6 mężczyzn miało wyjątkowe szczęście - przykryci przez trupy, zalani krwią, wyglądali jak zabici. Ocaleli m.in. ranny w głowę i biodro Włodzimierz Kondracki, Bonifacy Walenciuk - ranny, który uratował życie w pobliskiej szopie- ubikacji szkolnej (do końca życia nie wiedział, jak się w niej znalazł), 14-letni wówczas Czesław Bartosiewicz oraz Bolesław Kunaszyk.
Wreszcie żandarmii zakończyli egzekucję. Wypuścili kobiety, dzieci i starców ze szkoły - te zobaczywszy swoich synów, mężów, ojców nieżywych, we krwi, podniosły straszliwy lament. Krzyk rozpaczy słychać było aż w Sosnowicy. Niemcy chcąc uciszyć kobiety, zaczęli strzelać z broni maszynowej ponad głowami wdów i sierot. W ten sposób uciszyli kobiety, po czym rozkazali, by natychmiast rozeszły się do domów. Po odjeździe żandarmów kobiety pozabierały ciała swoich bliskich do domów. Rychło przyjechały furmanki z pobliskiego Libiszowa. Robotnicy z tamtejszego folwarku zajęli się przygotowaniem trumien. Po 2 dniach furmanki z Białki i Libiszowa ruszyły w żałobnym kondukcie na cmentarz w Parczewie. Pochowano tam 79 osób (w przypadku kilku rodzin byli to wszyscy mężczyźni). W czasie pogrzebu niemieckie samoloty z lotniska w Koczergach pod Parczewem latały nad konduktem, lotnicy fotografowali tę niezwykłą kolumnę żałobną. 14 ofiar masakry w Białce pochowano na cmentarzu prawosławnym w Uhninie,a 2 osoby na cmentarzu katolickim w Sosnowicy (wśród zabitych był także mieszkaniec są przyszedł do krawca w Białce, do przymiarki, mężczyzna spod F w Białce oraz jeszcze dwóch mężczyzn, którzy przyjechali do Białki w interesach.
ZAMORDOWANI 7 GRUDNIA 1942 R.
Bartosiewicz Ignacy 25 X 1884
Bartosiewicz Bronisław 23 X 1897
Bartosiewicz Kazimierz 16 IX 1909
Bartosiewicz Leon 8 IX 1903
Bułtowicz Jan 64 lata
Bułtowicz Zygmunt 27 II 1906
Bułtowicz Bogusław 1 III 1923
Bułtowicz Jan 27 X 1925
Belina Antoni 17 I 1895
Borsuk Jan 31 I 1909
Bloch Jan 27 III 1899
Bielicki Wacław 1 XII 1912
Czeberak Józef 20 II 1908
Czarnecki Jan 23 VI 1901
Duda Stanisław 54 lata
Drogosz Aleksander 1928
Drabik Feliks 27 V 1882
Dutkowski Bronisław 21 VIII 1905
Dzyr Dionizy 3 IV 1900
Grzewaczewski Stefan 26 XII 1895
Grzewaczewski Czesław 8 VIII 1927
Górski Bolesław 2 XII 1910
Gontarczyk Stanisław 25 IV 1911
Gontarczyk Franciszek 4 XII 1908
Gisko Jan 10 VII 1882
Gernas Wacław 25 IX 1916
Izdebski KAzimierz 28 XII 1913
Izdebski Władysław 21 VII 1909
Izdebski Antoni 12 V 1908
Izdebski Michał 28 VII 1899
Izdebski Konstanty 11 III 1928
Izdebski Jan 3 V 1894
Izdebski Konstanty 11 III 1928
Jędruszczak Stanisław 16 III 1911
Jędruszczak Marian 14 IX 1919
Jędruszczak Antoni 15 V 1923
Jaskulski Kazimierz 3 V 1924
Koszmeła Teodor 11 XI 1908
Kubicki Jan 18 VII 1911
Kubicki Jan 63 lata
Kabat Aleksander 16 XII 1896
Kondracki Michał 8 II 1900
Krakowiak Józef 7 XII 1906
Kuszmeł Jan 24 VI 1914
Kunaszyk Józef 27 IV 1907
Kasperczuk Stanisław 1 IX 1906
Kot Jan 9 XII 1906
Kabat Bronisław 5 X 1903
Kunaszyk Mieczysław 9 I 1925
Kunaszyk Bolesław 29 V 1921
Kuszyk Franciszek 18 V 1914
Łukaszczuk Władysław 16 I 1905
Łukaszczuk Jan 2 III 1927
Łukaszczuk Tomasz 2 VII 1913
Łukaszczuk Józef 31 1817
Łukaszczuk Aleksander 25 VI 1895
Łukaszczuk Piotr 20 VI 1907
Miduszewski Marian 6 XI 1903
Makówka Aleksander 7 V 1927
Makówka Władysław 2 VIII 1918
Majewski Konstanty 30 VII 1922
Mikulski Andrzej 30 XI 1893
Majewski Edwird 27 IX 1891
Majewski Emiljan 23 VI 1901
Makówka Jan 15 III 1891
Malan Bolesław 32 lata
Narusek Stanisław 40 lat
Niściorek Józef 28 IX 1891
Panasiuk Czesław 13 VII 1928
Przystupa Mikołaj 11 II 1889
Przystupa Feliks 25 II 1923
Pisanski Kazimierz 8 IX 1912
Rójek Stanisław 23 lata
Slomkowski Mieczysław 1 III 1884
Słomkowski Edward 3 II 1899
Stelmaszczuk Jan 14 X 1899
Stelmaszczuk Bazyli 30 VII 1899
Stelmaszczuk Marcin 10 I 1895
Stelmaszczuk Józef 20 IV 1925
Stelmaszczuk Sacher 3 II 1914
Suchorab Bronisław 23 X 1900
Suchorab Marian 1 VIII 1922
Stelmaszczuk Władysław 18 III 1901
Stelmaszczuk Karol 30 V 1925
Szlachta Paweł 25 lat
Szwaj Stanisław 3 I 1910
Szwaj Edward 18 XII 1910
Wałecki Teofil 29 XII 1897
Wałecki Stanisław 27 II 11901
Wałecki Szymon 28 X 1911
Wałecki Aleksander 28 X 1
Wałecki Karol 30 XI 1923
Wawer Józef 30 IX 1989
Zieliński Piotr 19 III 1912
Zaczkowski Franciszek 1 XII 1877
Zaczkowski Antoni 31 I 1905
Zając Nikita 15 X 1890
Zgierski Stanisław 3 V 1899
Bartosiewicz Bronisław 23 X 1897
Bartosiewicz Kazimierz 16 IX 1909
Bartosiewicz Leon 8 IX 1903
Bułtowicz Jan 64 lata
Bułtowicz Zygmunt 27 II 1906
Bułtowicz Bogusław 1 III 1923
Bułtowicz Jan 27 X 1925
Belina Antoni 17 I 1895
Borsuk Jan 31 I 1909
Bloch Jan 27 III 1899
Bielicki Wacław 1 XII 1912
Czeberak Józef 20 II 1908
Czarnecki Jan 23 VI 1901
Duda Stanisław 54 lata
Drogosz Aleksander 1928
Drabik Feliks 27 V 1882
Dutkowski Bronisław 21 VIII 1905
Dzyr Dionizy 3 IV 1900
Grzewaczewski Stefan 26 XII 1895
Grzewaczewski Czesław 8 VIII 1927
Górski Bolesław 2 XII 1910
Gontarczyk Stanisław 25 IV 1911
Gontarczyk Franciszek 4 XII 1908
Gisko Jan 10 VII 1882
Gernas Wacław 25 IX 1916
Izdebski KAzimierz 28 XII 1913
Izdebski Władysław 21 VII 1909
Izdebski Antoni 12 V 1908
Izdebski Michał 28 VII 1899
Izdebski Konstanty 11 III 1928
Izdebski Jan 3 V 1894
Izdebski Konstanty 11 III 1928
Jędruszczak Stanisław 16 III 1911
Jędruszczak Marian 14 IX 1919
Jędruszczak Antoni 15 V 1923
Jaskulski Kazimierz 3 V 1924
Koszmeła Teodor 11 XI 1908
Kubicki Jan 18 VII 1911
Kubicki Jan 63 lata
Kabat Aleksander 16 XII 1896
Kondracki Michał 8 II 1900
Krakowiak Józef 7 XII 1906
Kuszmeł Jan 24 VI 1914
Kunaszyk Józef 27 IV 1907
Kasperczuk Stanisław 1 IX 1906
Kot Jan 9 XII 1906
Kabat Bronisław 5 X 1903
Kunaszyk Mieczysław 9 I 1925
Kunaszyk Bolesław 29 V 1921
Kuszyk Franciszek 18 V 1914
Łukaszczuk Władysław 16 I 1905
Łukaszczuk Jan 2 III 1927
Łukaszczuk Tomasz 2 VII 1913
Łukaszczuk Józef 31 1817
Łukaszczuk Aleksander 25 VI 1895
Łukaszczuk Piotr 20 VI 1907
Miduszewski Marian 6 XI 1903
Makówka Aleksander 7 V 1927
Makówka Władysław 2 VIII 1918
Majewski Konstanty 30 VII 1922
Mikulski Andrzej 30 XI 1893
Majewski Edwird 27 IX 1891
Majewski Emiljan 23 VI 1901
Makówka Jan 15 III 1891
Malan Bolesław 32 lata
Narusek Stanisław 40 lat
Niściorek Józef 28 IX 1891
Panasiuk Czesław 13 VII 1928
Przystupa Mikołaj 11 II 1889
Przystupa Feliks 25 II 1923
Pisanski Kazimierz 8 IX 1912
Rójek Stanisław 23 lata
Slomkowski Mieczysław 1 III 1884
Słomkowski Edward 3 II 1899
Stelmaszczuk Jan 14 X 1899
Stelmaszczuk Bazyli 30 VII 1899
Stelmaszczuk Marcin 10 I 1895
Stelmaszczuk Józef 20 IV 1925
Stelmaszczuk Sacher 3 II 1914
Suchorab Bronisław 23 X 1900
Suchorab Marian 1 VIII 1922
Stelmaszczuk Władysław 18 III 1901
Stelmaszczuk Karol 30 V 1925
Szlachta Paweł 25 lat
Szwaj Stanisław 3 I 1910
Szwaj Edward 18 XII 1910
Wałecki Teofil 29 XII 1897
Wałecki Stanisław 27 II 11901
Wałecki Szymon 28 X 1911
Wałecki Aleksander 28 X 1
Wałecki Karol 30 XI 1923
Wawer Józef 30 IX 1989
Zieliński Piotr 19 III 1912
Zaczkowski Franciszek 1 XII 1877
Zaczkowski Antoni 31 I 1905
Zając Nikita 15 X 1890
Zgierski Stanisław 3 V 1899
Na miejscu zbrodni ocaleli z masakry mieszkańcy Białki usypali po wojnie kopiec. W 1959 roku przed szkołą wzniesiono pomnik z nazwiskami wszystkich zamordowanych 7 grudnia 1942 roku, a 7 lipca 1977 roku Rada Państwa PRL uhonorowała wieś Krzyżem Grunwaldu III klasy. Argument był następujący: „za udział czynny mieszkańców wsi w walkach z najeźdźcą hitlerowskich oraz w walce o umocnienie władzy ludowej".
O pomocy Żydom nie było mowy. Do dziś zresztą fakt, iż 95 mężczyzn z Białki oddało życie za pomoc Żydom nie został utrwalony w świadomości społecznej. Nigdy też żaden przedstawiciel władz Izraela nie złożył przed pomnikiem w Białce choćby wiązanki kwiatów. „Bazar" odtworzył się po tragicznych wydarzeniach z grudnia 1942 roku. Jeden z ukrywających się Żydów- Chyl Grynszpan z Sosnowicy ps. „Chyl", utworzył oddział partyzancki złożony z Żydów, którzy uratowali się z Holocaustu. Oddział ochraniający początkowo tylko „Bazar", potem wszedł w struktury GL i prowadził akcje zbrojne przeciwko Niemcom. „Bazar" był największym leśnym skupiskiem ludności żydowskiej w okupowanej Polsce, w którym okresowo przebywało do 2 tyś. osób. "Hitlerowcy jeszcze raz wdarli się do „Bazaru" w lutym 1944 roku niszcząc ziemianki oraz mordując tych, którzy nie zdołali uciec. Większość mieszkańców obozu zbiegła w las i uniknęła śmierci. Na terenie dawnego obozu wzniesiono w latach 60-ych pomnik poświęcony Żydom zamordowanym w tym miejscu w 1942 i w 1944 roku.
Cezary Bartosieiwicz.
Za: http://83.15.250.90/prace_ucz/www/C.Bartosiewicz_Bialka/okupacja.html