Radykalna Zmiana – 2010 taki nosi tytuł dokument węgierskich narodowców, na podstawie którego opracowałem te notkę.
- Szczegóły
- Kategoria: Myśl Narodowa
- Odsłony: 14193
Jobbik widzi jednak wagę rozwoju technologii IT, które na Węgrzech odpowiadają za ¼ wzrostu gospodarczego i 10% PKB. Też przetwórstwa spożywczego, podkreślając, „że człowiek jest tym, co je”. Tu widzą złą jakość żywnościowych produktów ponadnarodowych kompanii i konieczność zaostrzenia wymogów prawnych w tym względzie, dumpingowe ceny potentatów. Dość „zielona” w tym temacie partia, ekologiczna. Są zwolennikami lokalnych źródeł energii, energooszczędnych technologii.
Koncernów ponadnarodowych ogólnie nie lubią. Zarzucają im to, że likwidują przez swą obecnością znacznie więcej miejsc pracy niż tworzą. Podkreślają stratę miliona miejscpracy w wyniku prywatyzacji. Uważają, że większość dotacji unijnych dla Węgier, właśnie do nich trafia. Jest problem korupcji politycznej.
Widzą poza armią konieczność powstania sił obrony terytorialnej – 20 tys, równych połowie stanu wojska. Gwardia Węgierska powinna działać na zasadzie „cywil w czasie pokoju, żołnierz w czasie wojny”.
Edukacja ma być nastawiona na wiedzę i patriotyzm. Znajomość własnej kultury, tradycji, religii. Powołują się na austriacki wzorzec szkoły, jako kulturowego centrum miejscowości.
Co do kultury to odrzucają „ liberalną dyktaturę” w tej dziedzinie.
Są zwolennikami referendów.
Jobbik często jest pokazywany w konfliktach z Cyganami. Tym czasem w ich programie problem cygański jest zanalizowany całkiem rozsądnie. Jest nim brak edukacji, przez to pracy. Niewłaściwy system socjalny. Co do bezdomnych, chcą im znaleźć dach nad głową, przywracać ich społeczeństwu.
Proponują po 20% ulgi podatkowej za każde dziecko.
Co do więziennictwa, chcą aby więźniowie pracowali, zarabiając na własne utrzymanie. Obecnie więzienia są szkołami „koledżami” przestępców. Proponują utworzenie obywatelskiej milicji.
Krajowy bank, dający preferencyjne kredyty na konkretne cele ma być podstawą finansowania. Choć młodzi, by nie emigrowali, potrzebują możliwości a nie kredytów czy zapomóg.
Uproszczony progresywny system podatkowy. Nie dla prywatyzacji systemu emerytalnego.
Wspólnota społeczna i zrozumienie między pokoleniami jest jednym z celów.
Postulują zmianę prawa medialnego. Kluczowe kryteria dla mediów publicznych to wzmacnianie narodowej świadomości, możliwość wyrażania różnych opinii i wywarzone informowanie o wydarzenia. Obecne media całkowicie zatraciły swoje profesjonalne i etyczne wartości.
Silnie podkreślają jedność z Węgrami poza granicami kraju. Myśleć się powinno tak samo o tych za granicami jak w kraju.
Autor:R.Zaleski
Za: http://www.ekspedyt.org/r-zaleski/2013/07/09/16115_jobbik-elementy-programu.html
Więcej w temacie:
http://narodowcy.net/gabor-vona-nakreslil-plany-jobbiku/2012/01/29/
Nadesłał: Jacek
RadioMaryja.pl
18 kwiecień 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- Toruń: sędzia zostawiła w aucie 85-letnią matkę, interweniowała policja. Seniorka trafiła do szpitala
- Ukraina i Rosja przeprowadzą w sobotę kolejną wymianę jeńców wojennych
- Warmińsko-mazurskie: policja zatrzymała pijanego kapitana statku pasażerskiego w Mikołajkach
- Wykład ks. abp. Marka Jędraszewskiego: Polska nie przedmurze, ale wyspa
- Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego. Wspominamy mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu
- Amerykanie chcą postępu w rozmowach pokojowych – w przeciwnym razie wycofają się z negocjacji
- Sędzia P. Andrzejewski dla „Naszego Dziennika”: Aktualnie rządząca koalicja staje się koalicją destrukcji i strachu. Mechanizmy represji są dostosowane do epoki. UE przymyka na nie oczy i aprobuje je dla ograniczenia suwerenności i niepodległości krajów członkowskich
- Prof. P. Skrzydlewski: Wielki Piątek jest czasem szczególnym, w którym przeżywamy ofiarę Zbawiciela. To także czas, kiedy ciągle na nowo musimy uświadamiać sobie naszą wielką grzeszność
- Solidarność z Ziemią Świętą
- Ruch Obrony Granic przygotował projekt uchwały dla samorządów wyrażający sprzeciw wobec nielegalnej migracji
- Prof. E. Łon: Nadal utrzymuje się trudna sytuacja na rynkach finansowych
- Homilia ks. abp. Marka Jędraszewskiego wygłoszona podczas Drogi Krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej