Pamięć Walka i Męczeństwo
''Rozbić więzienie – Kielce 1945''
- Szczegóły
- Kategoria: Pamięć Walka i Męczeństwo
- Odsłony: 9539
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Urząd Miasta Kielce oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” zapraszają w niedzielę, 2 sierpnia 2009 r. na ul. Zamkową i do Parku Miejskiego w Kielcach na widowisko historyczne „Rozbić więzienie – Kielce 1945”.
Inscenizacja poświęcona jest wydarzeniom sprzed 64 lat, kiedy oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy ps. „Szary” opanowały wiezienie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach i uwolniły aresztowanych przez reżim komunistyczny.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Bożentyna Pałka-Koruba, Wojewoda Świętokrzyski.
„Zgodnie z planem samochody z partyzantami miały przybyć do Kielc o godz.23.00, ale z powodu opóźnienia w drodze poszczególne pododdziały znalazły się na wyznaczonych stanowiskach dopiero około godz. 23.30. Pierwszy pododdział grupy osłonowej, w liczbie około 30 żołnierzy, dowodzony przez por. Henryka Podkowińskiego „Ostrolota”, zajął stanowiska w pobliżu Katedry z zadaniem ubezpieczania akcji od strony ul. Sienkiewicza. Drugi pododdział por. Stefana Bembińskiego „Harnasia” – „Sokoła”, w sile około 50 żołnierzy, zajął pozycje w parku, aby osłaniać działania od strony KWMO oraz blokować ewentualne natarcie 8. pułku KBW i 4. pułku piechoty. Pododdział por. Henryka Wojciechowskiego „Sęka”, liczący około 40 ludzi, również ulokował się w parku, lecz na jego przeciwległym krańcu, zabezpieczając akcję przed atakiem żołnierzy Armii Czerwonej i załogi WUBP od strony ul. Focha. Pododdział czwarty, dowodzony przez por. Zygmunta Bartkowskiego „Zygmunta”, w sile 40 żołnierzy, ubezpieczał przewidywaną trasę odwrotu wszystkich oddziałów, a także zorganizował we wsi Zagórze pod Kielcami podwody dla przewiezienia ewentualnych rannych. Piąty pododdział pod dowództwem Wacława Borowca „Niegolewskiego”, liczący 10 żołnierzy, opanował pocztę główną znajdująca się przy ul. Sienkiewicza, z zadaniem zniszczenia miejskiej centrali telefonicznej. Po opanowaniu kluczowych punktów w mieście i zablokowaniu ważniejszych siedzib sił represji, partyzanci przeprowadzili udany szturm na budynki więzienne i uwolnili 354 więźniów. Biorąc pod uwagę skalę trudności (atak partyzantów w centrum miasta wojewódzkiego) oraz niewielkie straty po obu stronach (zginął jeden partyzant z oddziału kpt. „Szarego”, 1 oficer z Armii Czerwonej ciężko ranny zmarł w szpitalu, 1 milicjant również ciężko ranny zmarł w szpitalu), akcja zasługuje na szczególne podkreślenie”.
Z publikacji Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego i Marcina Sołtysiaka
„Rozbicie więzienia w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r.”
Program widowiska:
* 10.30 – zbiórka pocztów sztandarowych
* 11.00 – Msza święta w Bazylice Katedralnej
* 12.00 – rekonstrukcja wydarzeń z 4 na 5 VIII 1945 r.
* 14.00 – prezentacja grup rekonstrukcyjnych
Obejrzyj online program TVP Historia z cyklu "Z archiwów PRL-u", dotyczący rozbicia więzienia w Kielcach:Zdobycie więzienia w Kielcach
Więcej : http://podziemiezbrojne.blox.pl/html
RadioMaryja.pl
21 listopad 2024
Katolicki Głos w Twoim domu- D. Obajtek przesłuchiwany przez NIK
- Światowy Dzień Rzucania Palenia
- Serwis informacyjny, godz. 13.00
- Red. M. Budzisz: Wchodzimy w epokę zmieniających się relacji sił. Niestety stary stabilny świat, który znamy, już nie wróci
- Dania wprowadzi podatek od emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie
- Serwis informacyjny, godz. 12.00
- Informacje Dnia 21.11.2024 [12.00]
- Medytacja ignacjańska
- Rolnicy mogą już składać wnioski na inwestycje w gospodarstwie
- Adwent dla Życia 2024
- Serwis informacyjny, godz. 11.00
- Ks. bp M. Solarczyk przy grobie św. Jana Pawła II: Nie jesteśmy przypadkowi, ale obdarowani przez Boga