Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Reakcję nacjonalistów ukraińskich na uchwałe Sejmu RP opisał na swoich stronach Kresy.pl – portal społeczności kresowej
Kłamstwo i chamstwo - tak najkrócej można skomentować wypowiedzi nacjonalistycznej partii, na której bazuje Wiktor Juszczenko. Proszę uważnie cały tekst przeczytać samemu.
Zamieszczam także informację o wydaniu "dorobku twórczego" głównych faszystów ukraińskich.
Przy okazji informuję, że o moich listach do min. Grzegorza Schetyny i prokuratury w Krakowie poinformował obszernie "Dziennik Polski" i "Gazeta Krakowska", a dzisiaj także "Nasz Dziennik".
Teksty z gazety otwierają się po naciśnięciu linków:

Nasz Dziennik – „Z Banderą na koszuli” – 23 lipca 2009 r.

Gazeta Krakowska – Czy był Bandera na łemkowskiej Watrze czy nie był? – 22 lipca 2009 r. 

"AK masowo mordowała Ukraińców"


Ukraińscy nacjonaliści są oburzeni uchwałą Sejmu RP z 15 lipca br. "w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich".

 

O uchwale Sejmu RP z 15 lipca poinformowały dziś po raz pierwszy na Ukrainie "Wołyńskie Nowiny", dodając swoje objaśnienie użytych w niej terminów:
"Wołyńska tragedia" (w polskich źródłach - "Rzeź wołyńska") - polsko - ukraiński konflikt zbrojny w latach II wojny światowej na terenach historycznego Wołynia. Ilość ofiar z obu stron nie jest dokładnie znana.
"Kresy Wschodnie" (wschodnie terytoria) - ukraińskie i białoruskie ziemie, które wchodziły w skład Polski między I i II wojną światową. W skład "Kresów Wschodnich" wchodziły Wołyń i Galicja".
Szybko zareagował na to wołyński oddział nacjonalistycznej partii "Swoboda", który w wydanym oświadczeniu stwierdził, że uchwała polskiego parlamentu "napędza antyukraińską histerię i wprost obraża narodową godność Ukraińców, którzy spokojnie żyli na terytorium Wołynia".

Według "Swobody" fakt czystki etnicznej na polskiej ludności ze strony OUN-UPA nie miał miejsca. Natomiast - jej zdaniem - na Wołyniu panował "systematyczny terror przeciw Ukraińcom ze strony Polski w ciągu kilku stuleci".
"W uchwale okupacyjną istotę Armii Krajowej i innych polskich ugrupowań zbrojnych przysłania się obłudnymi słowami o "obronie cywilnej ludności". Wołyń pamięta takich "obrońców", którzy masowo mordowali Ukraińców w latach II wojny światowej, paląc całe wołyńskie wsie" - głosi odezwa.
Wołyńscy nacjonaliści uważają też, że termin "Kresy Wschodnie" użyty w uchwale Sejmu RP świadczy o tym, że "w Polsce wciąż istnieją wrogie zamiary odnośnie ukraińskich terytoriów etnicznych, szczególnie wobec Wołynia. Decyzja Sejmu pokazała, że takie zachowania znajdują poparcie na poziomie państwowym sąsiedniego kraju".
"Swoboda" żąda od Polski, aby powstrzymała się od podobnych kroków; zaś od prezydenta Wiktora Juszczenki i Rady Najwyższej Ukrainy, aby oficjalnie odpowiedzieli na uchwałę Sejmu RP z 15 lipca 2009 r.

Kresy.pl

Lwów: wydadzą teksty Bandery i Doncowa


W Muzeum Etnografii i Rzemiosł we Lwowie zaprezentowano wczoraj pierwszy tom trzytomowej edycji "Antologia Ukraińskiego Nacjonalizmu", wydanej z okazji 80-lecia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i 100-lecia urodzin Stepana Bandery.
Książka zawiera teksty teoretyków ukraińskiego nacjonalizmu z pierwszej połowy XX wieku, m.in. Stepana Bandery, Dmytra Doncowa, Mykoły Michnowskiego, Oleny Telihy, Oleha Olżycza.

Rok 2009 jest, decyzją Rady Najwyższej, obchodzony na Ukrainie jako "Rok Stepana Bandery". Sam Bandera zaś, przypomnijmy, jako lider Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B), jest współodpowiedzialny za zbrodnie popełnione przez tą formację na ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Działacze OUN-B zamordowali wówczas w okrutny sposób ponad 100 tysięcy osób.

jz/zaxid.net/Kresy.pl

 

 

Za: Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=1992