Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wczoraj 27. września minęła 397 rocznica śmierci Piotra Skargi.
   Data urodzenia: 1536
   Data śmierci: 1612
   Miejsce urodzenia: Grójec,


ŻYCIORYS

Urodził się w 1536 roku w Grójcu.

W latach 1552-1555 kształcił się w Akademii Krakowskiej, w której uzyskał stopień bakałarza. Po studiach przez dwa lata prowadził szkołę przy kolegiacie św. Jana w Warszawie, jako wychowawca syna kasztelana krakowskiego Jędrzeja Tęczyńskiego przebywał w Wiedniu na dworze Ferdynanda I.

W 1564 roku Skarga przyjmuje święcenia kapłańskie we Lwowie i zostaje mianowany kanonikiem, a wnet kancelarzem kapituły. Już wtedy ujawnia się jego niepospolity talent kaznodziejski. Skarga dochodzi do przekonania, że najwięcej będzie mógł zdziałać w szeregach Towarzystwa Jezusowego.

W 1569 roku rozpoczyna dwuletni nowicjat u jezuitów w Rzymie. W 1573 roku przełożeni kierują go do Wilna. Jest tu kaznodzieją, angażuje się w polemiki z innowiercami; działa na rzecz zjednoczenia ruskiej Cerkwi prawosławnej z Kościołem katolickim, zostaje też pierwszym rektorem Akademii Wileńskiej. W Wilnie także pisze Żywoty świętych, które cieszyły się szczególną popularnością, a tym samym oddziaływały znacząco na kulturę i duchowość całych pokoleń Polaków. W 1584 roku Skarga przybywa do Krakowa i zostaje superiorem domu przy kościele św. Barbary.

Tak jak w Wilnie, głosi kazania i pisze. W 1588 roku zostaje powołany przez króla Zygmunta Wazę na kaznodzieję nadwornego i pozostaje nim do 1612 roku. Z tym okresem jego działalności wiąże się powstanie Kazań sejmowych, które ukazały się jako dodatek do drugiego wydania Kazań na niedziele i święta.

Zmarł w Krakowie 27 września 1612 roku, pochowano go w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła.

Za: http://ksiazki.wp.pl/katalog/autorzy/id,7901,autor.html

(…)Dzieła pisarskie Piotra Skargi były ściśle związane z jego działalnością religijną, społeczną i polityczną. Najważniejszym dziełem nadwornego kaznodziei są wydane w 1597 roku "Kazania sejmowe". Nie należą one do literatury religijnej, lecz są doskonale ułożonym traktatem politycznym o przebudowie państwa polskiego. Jako katolik i patriota autor walczył o przywrócenie w Polsce jedności religijnej, wzmocnienie władzy królewskiej oraz usunięcie krzywd społecznych i niesprawiedliwych praw. Osiem kazań o osiem rozdziałów rozprawy politycznej o najważniejszych niedomaganiach Rzeczypospolitej, o sposobach ich przezwyciężenia.

Kazania sejmowe: http://www.polonica.net/Kazania_Sejmowe_Piotr-Skarga.htm

    "Kazania sejmowe" Skargi są najszlachetniejszym dziełem polskiej literatury politycznej XVI wieku. Wyraziła się w nich cała osobowość twórcy, człowieka wielkiego serca i wielkiego ducha, który całe swe życie poświęcił trzem ideałom: miłości Boga, miłości Kościoła i miłości narodu. Obdarzony wspaniałą wymową jako kaznodzieja wywierał na słuchaczy wpływ tak potężny, że nazwano go "tyranem dusz ludzkich". W obrazach pełnych grozy i napięcia dramatycznego roztaczał wizję upadku państwa i jego ostatecznej katastrofy, jeśli naród się nie opamięta, win i błędów nie poprawi. Niestety, nie oglądał ani opamiętania, ani poprawy, toteż w chwili zniechęcenia pisał:

"Nie wiem, czem się dzieje, iż nie pomaga mi poselstwo Twoje i wołanie moje; do pokuty rzadki bardzo powstaje; twarda rola strudziła wołu starego, a pracy na niej w dobrem żniwie nie znać; chytre ryby od sieci twojej uciekając, poimać się nie dają".(…)

za:  http://www.ares.za.pl/skarga/zyciorys/zyciorys.html#119

 
Mieczysława Zalewska
Za: http://zalewska.blog.onet.pl/